شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 16:15 منتشر شده در مورخ: 1400/05/10 شناسه خبر: 1756120
معاون وزیر صمت:

سیمان در بازار کیسه‌ای ۴۰ هزار تومان شد

سیمان در بازار کیسه‌ای ۴۰ هزار تومان شد
معاون وزیر صمت امروز از کاهش قیمت سیمان در بازار و عرضه آن به قیمت ۴۰ هزار تومان خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اسدالله کشاورز، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صمت با تاکید بر تاثیر قطعی برق بر قیمت محصولاتی مانند سیمان و فولاد، تأمین برق پایدار و مستمر را لازمه تدوام تولید این واحدها دانست و از کاهش قیمت سیمان در بازار با تامین نسبی برق مورد نیاز صنایع سیمان در روز گذشته خبر داد.

وی در مورد نوسانات قیمت سیمان در کشور گفت: شرایط و محدودیت‌هایی که در تامین برق واحدهای تولیدی به خصوص فولاد و سیمان به وجود آمد، باعث کاهش تولید و عرضه در بازار و در نتیجه افزایش قیمت این محصول در کشور شد.
 
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با اشاره به مشکلات تولید برق ناشی از کمبود آب و نیز فصل گرما و افزایش مصرف برق در کشور، افزود: عدم تولید برق توسط توربین‌های برق‌آبی و محدودیتی که در تامین برق مورد نیاز صنایع ایجاد شد، تاثیر منفی در تولید صنایع سیمان و فولاد داشت به طوری که کاهش تولید تا میزان یک سوم را به این صنایع تحمیل کرد و شاهد تعطیلی بسیاری از این واحدهای تولیدی بودیم که نتیجه این اتفاق در بازار به صورت افزایش قیمت خود را نشان داد.
 
وی با استناد به صحبت‌های مسئولان وزارت نیرو، نسبت به تامین برق واحدهای صنعتی به ویژه صنایع فولاد و سیمان ابراز امیدواری کرد و گفت: با تامین برق این واحدها و افزایش تولید، قیمت در بازار کنترل خواهد شد. همان طور که شاهد هستیم در این چند روز که با افزایش نسبی سهمیه مصرف این واحدها و بهبود شرایط توزیع سیمان در منطقه شهر ری شاهد کاهش قیمت سیمان به محدوده ۴۰ هزار تومان هستیم.
 
وی تصریح کرد: مسئولیت موضوعات مربوط به برق و پیش‌بینی مصرف و تامین برق مورد نیاز کشور بر عهده وزارت نیرو است و اگر از قبل در این خصوص برنامه ریزی و اطلاع رسانی شده بود، واحدهای صنعتی راحت‌تر می‌توانستند نسبت به این مسئله برنامه ریزی و مدیریت داشته باشند.
 
به گفته‌ کشاورز، واحدهای صنعتی نیازمند انجام تعمیر و نگهداری تجهیزات خود به صورت دوره‌ای هستند که این امر مستلزم برنامه‌ریزی است، اما مشکلات قطعی برق در این زمینه اختلال ایجاد کرده است.
 
وی با تاکید بر اینکه تامین برق پایدار برای فعال نگه داشتن خط تولید کارخانه‌های سیمان و فولاد ضروری است، تصریح کرد: اگر برق به صورت مستمر و به میزان لازم برای فعال کردن همه بخش‌های مورد نیاز تولید در این واحدها تامین نشود، تولید صورت نمی‌گیرد.
 
وی توضیح داد: گرم کردن کوره این واحدها آن هم در صورت تامین برق مورد نیاز، حدود ۲۴ ساعت زمان نیاز دارد تا بتواند تولید را شروع کند. بنابراین اگر برق به صورت پایدار و مستمر تامین نشود، نه تنها تولیدی انجام نمی‌شود، بلکه این سرد و گرم شدن کوره و شوک حرارتی که به آن وارد می‌شود موجب تحمیل خسارت به واحدهای تولیدی می‌شود.
 
 
عرضه سیمان در بورس، قیمت را به واقعیت نزدیک کرد
 
در این مورد سعید زرندی، معاون برنامه ریزی وزیر صمت نیز اظهار کرد: شرکت‌هایی که روز چهارشنبه هفته پیش محصول خود را در بورس عرضه کردند در اولویت تامین برق قرار گرفتند که شامل ۳۶ شرکت است.
 
وی افزود: با عرضه بیش از ۷۰۰ هزار تن سیمان در بورس در آخرین روز کاری هفته گذشته، متوسط قیمت ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومانی برای هر کیسه سیمان تعیین شد که به واقعیت، بسیار نزدیک است. اگر تامین برق صنایع سیمانی به روال عادی بازگردد، ذخایر کلینکر زیادی در این شرکت‌ها وجود دارد که می‌تواند تبدیل به سیمان شده و منجر به کاهش بیش از پیش قیمت‌ها شود.
 
زرندی با بیان اینکه منتظریم وزارت نیرو شرایط را برای ادامه کار واحد‌های سیمانی و فولادی تسهیل کند، افزود: ابتدا مقرر بود این دو صنعت به مدت دو هفته با محدودیت‌های تامین برق مواجه باشند، اما به دلیل شرایط اضطراری این مسئله تمدید شد و احتمالا تا پایان هفته محدودیت‌ها ادامه خواهد داشت.
 
معاون وزیر صمت گفت: با این حال مقرر شده تامین برق به میزان ۷۰ درصد در شب و ۳۰ درصد در روز برای واحد‌های سیمانی لحاظ شود و به همین منظور شرکت‌هایی که روز چهارشنبه هفته پیش محصول خود را در بورس عرضه کردند، در اولویت قرار گرفتند که شامل ۳۶ شرکت است.
 
وی ادامه داد: به این ترتیب در شرایط مساوی، شرکت‌هایی که عرضه سیمان تولیدی خود در بورس را به صورت کامل انجام دادند، در اولویت تامین برق با فرمولی که عنوان شد قرار خواهند گرفت.
 
انتهای پیام
 
منبع: فارس
 
https://www.dana.ir/1756120
ارسال نظر
نظرات