شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 16:12 منتشر شده در مورخ: 1400/05/17 شناسه خبر: 1757931
مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان یزد:

به زودی مصرف مرغ از سیب زمینی سبقت می گیرد/قیمت پائین مرغ،عامل افزایش مصرف

به زودی مصرف مرغ از سیب زمینی سبقت می گیرد/قیمت پائین مرغ،عامل افزایش مصرف
مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان یزد گفت:اگر روند فعلی قیمت گذاری دستوری مرغ حفظ شود در یکسال آینده به علت پائین بودن قیمت ،مصرف مرغ در ایران از سیب زمینی هم بیشتر خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی اکبر جوکار در گفتگو با یزدرسا، با اعلام اینکه سیاست دولت در زمینه کنترل قیمت مرغ به هیچ عنوان مناسب بازارفعلی ایران نمی باشد اظهار داشت: به علت سیاست دولت مبنی بر پائین نگه داشتن مرغ ، مصرف مرغ به شدت افزایش یافته است و بازار ایران توان تامین این میزان مصرف را ندارد.

 
وی ادامه داد: اگر قرار است قیمت مرغ به صورت دستوری تعیین و ابلاغ شود لازم است تمام فرآیند تولید وتوزیع نیز دستوری انجام شود و در کشتارگاه بر روی هر مرغ بارکدی نصب تا جلوی دلالان و سو استفاده کنندگان گرفته شود و کاملا مشخص شود این مرغ در کدام فروشگاه در حال عرضه است و همچنین قیمت کرایه ، واکسن و ذرت و... نیز کنترل شود تا قیمت تمام شده برای تولید کننده به صرفه باشد.
 
مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان یزد با بیان اینکه تولید کننده حدود ۵۰ روز قبل به امید اصلاح قیمت مرغ اقدام به جوجه ریزی کرده است تصریح کرد: در کشوری که قیمت ها لحظه ای تغییر می کند طبیعتا تولید کننده مرغ بسیار امید داشت قیمت فعلی توسط دولت اصلاح شود اما چون دولت دوازدهم قصد داشت مرغ و شیر را با قیمت پائین تحویل دولت بعدی بدهد در مقابل افزایش قیمت مرغ مقاومت کرد و در حال حاضر ضرر این مقاومت به چشم تولید کننده می رود.
 
جوکار در ادامه با اشاره به اینکه دولت ، مرغ را در کشتارگاه کیلویی ۱۷هزار و۱۰۰تومان از تولید کننده خریداری می کند ابراز داشت: قیمت واقعی تمام شده تولید هر کیلو مرغ بر اساس ۳۵عامل مختلف تعیین می شود که براساس این عوامل، قیمت هرکیلو مرغ برای تولید کننده حدود ۲۰هزارتومان می باشد که اگر با این قیمت از تولید کننده خریداری شود حدود ۳۰هزارتومان باید به مصرف کننده عرضه شود.
 
وی با ذکر اینکه علیرغم همه مشکلات قیمتی که برای تولید کننده مرغ وجود دارد اما تولید مرغ استان کم نشده  تصریح کرد: تولید مرغ استان کم نشده اما خروج مرغ از سیستم توزیع بسیار زیاد است به نحوی که در شرایط فعلی عده ای با وسیله نقلیه معمولی اقدام به جمع اوری مرغ در حجم وسیع از سطح مغازه های استان می کنند و خروج آن از استان می کنند.
 
جوکار با اشاره به اینکه استان یزد مشکلی در زمینه تولید مرغ ندارد و حتی در برخی مواقع تا سه برابر نیاز استان تولید می شود اما استانهای همجوار به شدت مشکل تامین مرغ دارند و قیمت مرغ در آن استانها بعضا تا دوبرابر قیمت فعلی یزد است اظهار داشت: وقتی اختلاف قیمت بین استان یزد و استاننهای همجوار به این شکل است طبیعتا عده ای سودجو از این شرایط سو استفاده کرده و باعث ایجاد مشکلاتی در شبکه توزیع می شوند.
 
مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان یزد در پایان تصریح کرد: تا زمانی که قیمت گذاری مرغ به صورت دستوری انجام می شود  و هیچ نظارتی بر روند تولید و توزیع نیز وجود ندارد هرچند وقت یکبار در بازار نوساناتی به وجود خواهد آمد.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1757931
ارسال نظر
نظرات