شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: دین و اندیشه
ساعت: 19:09 منتشر شده در مورخ: 1400/05/19 شناسه خبر: 1758615
بنیاد بین المللی عاشورا در بیانیه ای به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم الحرام:

هیات ها، مواکب و تکیه ها مراسم عاشورا را با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار کنند

هیات ها، مواکب و تکیه ها مراسم عاشورا را با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار کنند
بنیاد بین المللی عاشورا در بیانیه ای به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم الحرام تاکید کرد: هیات ها، مواکب و تکیه ها مراسم عاشورا را همانند سنوات گذشته به طور گسترده و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بنیاد بین المللی عاشورا در بیانیه ای به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم الحرام تاکید کرد: هیات ها، مواکب و تکیه ها مراسم عاشورا را همانند سنوات گذشته به طور گسترده و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار کنند.

متن بیانیه به شرح ذیل است:
بیانیه بنیاد بین المللی عاشورا به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم الحرام در سال 1443 هجری قمری
«ان الحسین مصباح الهدی وسفینة النجاة » 
 بنیاد بین المللی عاشورا ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم ماه پیروزی خون بر شمشیر ایام بزرگداشت و زنده داشتن خاطره جانگداز مقاومت ورشادت و صبر و شکیبایی و ایثارو فداکاری سیدالشهدا و واقعه جاودان شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) ویاران با وفایش به پیشگاه بقیه الله العظم ولی عصر آقا امام زمان عجل الله فرجه الشریف ورهبر عظیم الشأن امام خامنه ای مدظله العالی، علما ، آزادگان، اندیشمندان ، فقها و پیروان آن حضرت در سراسر جهان جهت ضرورت اهتمام و ایجاد شور و حماسه در ایام عاشورا نکاتی را به استحضار عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین سرور آزادگان علیه السلام می‌رساند.
 بنیاد بین المللی عاشورا سازمانی است مردم نهاد ، غیر دولتی و غیر انتفاعی که از مشارکت مردم و آحاد مشتاقان فرهنگ عاشورایی و با رعایت قوانین و مقررات فرهنگی، اخلاقی و معنوی تشکیل گردیده و اهدافی همچون معرفی و شناساندن فرهنگ و آموزه های عاشورا و امام حسین(ع) درسطح جهان ، تشویق به توسعه و گسترش فرهنگ حیات‌بخش و حماسه آفرین عاشورا ، مقابله با تحریف و انحراف در فرهنگ عاشورا ، صیانت از شیوه های اصیل و سنتی عزاداری عاشورایی. الگوسازی از نهضت و فرهنگ عاشورا و امام حسین(ع) کلیه شئون و زندگی انسان‌ها و بومی‌سازی فرهنگ عاشورا در کشورهای علاقه مند و هدایت و هماهنگ سازی کلیه فعالیت های مربوط به عاشورا در خارج از کشور را دنبال می کند. و از همه اندیشمندان و علاقه‌مندان و یاران و حامیان نشر معارف اهل بیت علیه السلام  برای همکاری و هم افزایی دعوت می نماید و باتوجه به شرایط فعلی حاکم بر جهان و شیوع ویروس کرونا ولزوم تلاش برای سلامت جوامع بشری این بنیاد توصیه هایی را با توجه به بر گزاری مراسم سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و ماه محرم به دوستاران حسینی و عاشقان آن حضرت اعلام می‌نماید.
1- از همه حسینیه ها ، هیئت ها، مواکب و تکیه‌ها و تمام عاشقان و محبان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام درخواست می شود کند که مراسم عاشورا را همانند سنوات گذشته به طور گسترده و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار کنند زیرا با رعایت امور بهداشتی می توان خود و دیگران را از خطر ابتلا به این ویروس منحوس مصون داشت . همچنین باید از این مناسبت تاریخی و حزن آور، عبرتها و آموزه های لازم را فرا بگیرند تا روحیه و معنویت خود را در برابر مصائب و سختیهایی که دامنگیر جهان امروز شده است را افزایش دهند زیرا به دلیل شرایط ناگوار امروز که ظلم  و بی‌عدالتی و فساد و تجاوزگریها افزایش یافته و ارزشها و آموزه های آسمانی نادیده گرفته شده است ،پیروی از تعالیم            اهل بیت علیه السلام و مکتب عاشورا بسیار ضروری و مفید است . همچنین سوگواران باید در مراسم عزاداری خود از سیره امامان اهل بیت علیهم السلام و اصحاب باوفایش الهام گرفته و درس عبرت بیاموزند. 
2- اصحاب فرهنگ و هنر مانند خطباء ، شعرا ، مداحان و وعاظ توجه داشته باشند که در محافل مذهبی و عزاداری ها حوادث و وقایع محرم را واقع‌بینانه و صادقانه و ضمن پرهیز از افراط و تفریط بیان فرمایند و نگذارند هیچ گونه تحریف یا جریان غیر واقعی مطرح و اهداف امام حسین علیه السلام را منجمله اصلاح امت جدش ، ترویج امر به معروف و نهی از منکر و مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم به عنوان اهداف عالیه قیام سرور و سالار شهیدان را مورد توجه قرار دهند.
3- معرفی چهره حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به عنوان یک به پیشوای جهانی، رهبر آسمانی و الگوی بی نظیر انسانی و غیروالشبه بر یک ملت و دوره ، و دین و مذهب و گروه ، کشور، نجات و ملت خاصی در بیانات وتبلیغات تاکید شود.
4- با توجه به شرایط فعلی جهان و قلمهای آشکار حاکمان ستمگر علیه رنگین‌پوستان در آمریکا  ومستضعفان ،ملت یمن واهداف بارز حضرت اباعبدالله در قیام عاشورا که مبارزه با نژادپرستی در سیزده قرن پیش بوده است توسط سخنوران وتحلیلگران واصحاب رسانه ها ، و شعارها وسرود ها ونوحه ها تبیین وتشریح گردد.
 
5- شرایط فعلی جامعه و شیوع ویروس منحوس کرونا ایجاد می کند که بیشتر از هر زمانی از فضای مجازی و تکنولوژی تصویری ، شنیداری و قالب های متنوع آن برای رساندن پیام قیام عاشورا در سراسر جهان بهره گیرند و محتوی فرهنگی، مذهبی خود را در قالب های مجازی و غیر حضوری به زبانهای مختلف در اختیار عزاداران حسینی وجهانیان قرار گیرد.
6- از رسانه های دیداری، شنیداری مانند شبکه های رادیویی ،تلویزیونی ، اینترنتی و همچنین سایت های فعال در حوزه معارفی درخواست می شود با تولید انواع فیلم و سریال ، برنامه‌های ترکیبی ، مستند و گزارشی و همچنین برنامه های پویانمایی و سایر قالب‌های هنری جذاب واقعه عاشورا را برای خانواده ها به ویژه کودکان و نوجوانان با زبانی ساده تبیین کنند. تا اثرات معنوی درس عاشورا و فرهنگ عاشورایی به ایجاد فضایی معنوی در خانواده‌ها و تسریح در تربیت معنوی فرزندان کمک کنند.
7- بنیاد بین المللی عاشورا با توجه به گستره جهانی فعالیت های خود از بدو تاسیس تاکنون و رسالت خود در ترویج پیام جهانی قیام حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش ، آمادگی دارد تا تمامی محصولات فرهنگی و هنری خود را از قبیل مقالات ، سخنرانی ها ، فیلم ها ، عکس ها و فایل های عزاداری را از طریق      سایت بنیاد به نشانیwww.ashoura-if.com     و جهت هماهنگی از طریق تلفن های «   66940095-66431941-66940380 - 009821 » و فاکس « 66940140-009821 » در اختیار کلیه مراکز معارفی ، رسانه‌ای ، فرهنگی و همچنین حسینیه ها ، تکایا و مساجد و هیئات مذهبی قرار دهد ، واین بنیاد آمادگی خود را برای همکاری با موسسات مراکز، حسینیه ها، هیئتها جهت همفکری و  مشارکت در تولید و پخش و ارسال به مراکز و موسسات در کشورها را اعلام می نماید.
 
در خاتمه انتظار داریم همه با هم متحد شویم وروشها و رویه ها ی همانسان ساز و ظرفیت ها را جهت نشر و ابلاغ رسالت پیام های عاشورا به کار ببندیم .
 
                              بنیاد بین المللی عاشورا
                               اول محرم الحرام سال  1443 هجری قمری
                          19 /5/1400
https://www.dana.ir/1758615
ارسال نظر
نظرات