شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 13:42 منتشر شده در مورخ: 1400/05/20 شناسه خبر: 1758818
رئیس کل دادگستری استان یزد:

ملاک عمل دادگستری، سند تحول است / دادرسی علنی در دستور کار دادگستری یزد قرار گرفت

ملاک عمل دادگستری، سند تحول است / دادرسی علنی در دستور کار دادگستری یزد قرار گرفت
دهشیری گفت: در اجرای سند تحول قوه قضاییه و با هدف شفافیت موضوعات و ارتقاء دادرسی، جلسات علنی پرونده‌هایی با موضوع حساسیت پایین‌تر در دستور کار دادگستری استان یزد قرار گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، غلامعلی دهشیری امروز در نشست شورای تحول دستگاه قضایی استان یزد، اجرای سند تحول در دستگاه قضا را یک تکلیف مهم و راهبردی دانست و بیان داشت: اجرای سند تحول از سوی مقام معظم رهبری( مدظله العالی) بر رؤسای قوه قضائیه تاکید شده است که در این رابطه باید بر تمام چالش های احصا شده در مسیر دستگاه عدلیه با راهبرد ها و راهکارهای تعیین شده در سند، فائق آمد.

این مقام قضایی از برگزاری دادرسی های علنی در ده روز آینده در استان یزد خبر داد و اظهار داشت: اجرای جلسات علنی دادگاه ها برای بعضی از موضوعات پرونده ها، ضمن رعایت کردن عدالت دادرسی می تواند اعتماد مردم نسبت به دستگاه قضا را جلب و شفافیت در رسیدگی ها را مضاعف نماید. 

وی احصاء شاخص های ارزیابی نظرات کارشناسی را یکی دیگر از برنامه های اجرای سند تحول دانست و تصریح کرد: نظرات کارشناسی درست و دقیق، تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از اطاله دادرسی، ورود پرونده ها به محاکم تجدید نظر و همچنین اعمال ماده 477 دارد و در این رابطه نیاز به نظام درجه بندی کارشناسان و تعیین آنان بر اساس درجه اهمیت موضوع پرونده می باشد.

این مقام عالی قضایی در رابطه با نقد آراء عنوان کرد: استان یزد در نقدهای عمومی و تخصصی آراء و ارائه نظرات سازنده و منصفانه پیشرو بوده است.

وی به طراحی سامانه اعلام جرم در رابطه با تضییع حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت:  با طراحی این سامانه و اعلام جرایم توسط عموم مردم از این طریق می توان در کشف جرایم وضعیت بسیار خوبی را پیدا کرد.

دهشیری همچنین در زمینه برگزاری کلاس های تخصصی آموزش به قضات ابراز کرد: برگزاری دوره های آموزشی تخصصی در زمینه اخذ شهادت شهود، جرایم سیاسی و مطبوعاتی یکی دیگر از برنامه های در دستور کار سند اجرای تحول است.

وی بر راه اندازی سامانه نظارت عمومی بر ضابطان، بازرسی های سرزده از بازداشتگاه ها و سامانه گزارش دهی مردمی در دادسراها تاکید کرد.

رئیس کل دادگستری استان در رابطه با ترک فعل مدیران گفت: نظارت بر اجرای صحیح قوانین بر عهده سازمان بازرسی است و گزارش ها و موضوعات مرتبط با ترک فعل مدیران باید بررسی شود. 

وی بر تشکیل کمیته ها و کارگروه های اجرای برنامه های تحولی قوه قضاییه تأکید کرد و بیان داشت: اجرای کامل تمام مفاد و بند های سند تحول و تعالی نیازمند برنامه ریزی مدون است. 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1758818
ارسال نظر
نظرات