شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 13:43 منتشر شده در مورخ: 1400/05/20 شناسه خبر: 1758822
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان یزد:

در صورت عدم تامین سوخت، حتی زمستان هم قطعی برق خواهیم داشت/ رشد مصرف برق یزد فراتر از متوسط کشوری است

در صورت عدم تامین سوخت، حتی زمستان هم قطعی برق خواهیم داشت/ رشد مصرف برق یزد فراتر از متوسط کشوری است
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان یزد گفت:در زمستان امسال نیز به احتمال فراوان مشکل قطعی برق وجود خواهد داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا،ابوالفضل اسدی در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه قطعی های برق در تابستان امسال یکی از چالش های بزرگ وزارت نیرو در چند سال اخیر بوده اظهار داشت:یکی از مهمترین علت های قطعی های برق در تابستان ، تاخیر در صدور مجوز آغاز برنامه های تغییرات واحدهای نیروگاهی راندمان بالا به علت کمبود سوخت بوده است.

 
وی ادامه داد: در زمستان به هیچ عنوان مشکل تامین تولید نداشتیم و در شرایطی که ظرفیت تولید استان ۱۶۰۰مگاوات در روز بود امابه علت عدم تامین سوخت گازوئیل  نیروگاهها  بعضا روزی تنها ۷۰۰مگاوات تولید کرده اند.
 
وی با اشاره به اینکه چالش قطعی های برق در تابستان۱۴۰۰بر مردم، مسئولین و مجموعه نیروهای ادارات برق بسیار سخت گذشت تصریح کرد: یکی از راه حل های پیشنهادی که میتوان در برابر چالش مقاوم تر عمل کرد ایجاد نیروگاههای خود تامین توسط خود صنایع استان می باشد که در این راستا صحبت هایی با برخی صنایع بزرگ مثل چادرملو انجام و مقرر شده این شرکت دو نیروگاه ۱۰۰مگاواتی برای خود ایجاد کند.
 
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان با اعلام اینکه علیرغم افزایش ۴۰۰مگاواتی تولید برق استان اما چالش قطعی برق فراتر از این مقدار بوده اظهار داشت: از دیگر علت های ایجاد قطعی های اخیر، رشد بار مصرف سرمایشی مشترکین با توجه به افزایش دما، رشد مصارف چاههای کشاورزی به علت خشکسالی، کاهش ظرفیت نیروگاههای برق آبی به دلیل کاهش حجم بارندگی  و افزایش استخراج رمز ارزهای غیر قانونی می باشد.
 
وی ادامه داد: تاخیر در اتمام برنامه های تعمیرات واحدهای نیروگاهی به علت تحریم و مشکل تامین قطعات از دیگر دلایل قطعی های برق اخیر می باشد.
 
اسدی در بخش دیگری از صحبت های خود با ذکر اینکه  علیرغم اینکه مصرف نیاز پیک استان در سال ۹۹ حدود۸درصد افزایش یافته اظهار داشت:در سال۹۹نیاز پیک مصرف استان به ۱۰۸۵مگاوات رسید ودر شرایطی که متوسط کشوری تنها در حدودیک درصد نسبت به سال ۹۸افزایش داشت این میزان در استان به علت صنعتی بودن ورونق صنعت در سال ۹۹به ۸درصد رسید.
 
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان با اظهار نگرانی از افزایش مصرف همشهریان یزدی در سال ۱۴۰۰گفت: در سال ۱۴۰۰ نیاز مپیک مصرف استان به ۱۹۶۵مگاوات رسید که رشد ۹درصدی را نسبت به سال ۹۹نشان میدهد.
 
وی مهمترین مصرف کنندگان استان را صنایع برشمرد و خاطرنشان کرد: حدود۳۰درصد مصرف برق استان در بخش صنایع، حدود۴۵درصد در بخش صنایع بزرگ و حدود۷درصد مصرف در بخش کشاورزی و حدود۱۱درصد در بخش خانگی می باشد.
 
اسدی مهمترین پروژه های برجسته شرکت برق منطقه ای استان را در سال۱۴۰۰را پیگیری احداث نیروگاه۴۰مگاواتی در شهرستان خاتم ذکر و تصریح کرد: سیاست برق منطقه ای توسعه نیروگاهها در مناطق کمتر توسعه یافته مثل شهرستان خاتم و بهاباد می باشد که در همین راستا بهره برداری پست ۱۳۲.۲۰کیلو وات بهاباد، ایجاد نیروگاه خورشیدی ۹۰مگاواتی کوشک در کمترین زمان ممکن را با جدیت پیگیری و به سرانجام رسانده است.
 
وی با اشاره به اینکه همه مردم و مسئلین و دستگاههای اجرایی باید دست در دست هم داده تا بتوان مصرف برق را درسطح کشور کنترل و بهینه سازی لازم را انجام داد اظهار داشت: وزارت نیرو تمام تلاش خود را برای افزایش ظرفیت نیروگاهها در سطح کشور در حال انجام می باشد اما بحث مدیریت مصرف بحثی است که باید جدی گرفته شود ودر همین راستا در سطح استان بحث آموزش کارمندان و معلمین پیگیری و همچنین تغییر ساعت ادارات  و طرح بهینه سازی مصرف خانگی از جمله برنامه هایی بوده که شرکت برق منطقه ای پیگیری کرده است.
 
وی در مورد طرح بهینه سازی مصرف برق خانگی گفت: این طرح برای اولین بار در سطح کشور وبا ابتکار شرکت برق منطقه ای استان برای یک هزار خانوار مناطق کمتر برخوردار شهر یزد اجرا شد به نحوی که مامورین این شرکت با مراجعه به درب منازل به صورت کاملا رایگان هم آموزشهای لازم در زمینه مدیریت مصرف را به خانوارها ارائه و هم سرویس و نصب سایبان کولرها را انجام می دادند.
 
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان یزد در پایان اظهار داشت: ظرفیت نیروگاههای حرارتی و سیکل ترکیبی استان ۲هزار و۵۶۰مگاوات، ظرفیت نیروگاههای خورشیدی۸۱.۵مگاوات، ظرفیت نیروگاههای تولید کوچک۱۶۷مگاوات و در مجموع ظرفیت اسمی تولد نیروگاههای استان ۲۸۰۰مگاوات می باشد.
 
انتهای پیام/
 
https://www.dana.ir/1758822
ارسال نظر
نظرات