شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 09:30 منتشر شده در مورخ: 1400/05/21 شناسه خبر: 1759009
امام جمعه موقت قزوین:

برخی با جریان عاشورا مواجهه موزه‌ای دارند

برخی با جریان عاشورا مواجهه موزه‌ای دارند
سید مهدی خضری گفت: مواجهه بعضی‌ها با جریان عاشورا مواجهه موزه‌ای است یعنی ببینند و لذت ببرند اما این درست نیست، هیاتی که حضور در صحنه، مجاهدت و درس در آن نباشد موزه است، هیات نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از صبح قزوین، حجت الاسلام سید مهدی خضری، خطیب و امام جمعه موقت قزوین، شب گذشته در مراسم عزاداری اباعبدالله (ع) با اشاره به اهمیت سرزمین کربلا گفت: دریک شب تاریک و ظلمانی حضرت موسی با همسرش که باردار  بود در بیایان آتشی را دید، به سمت آن حرکت کرد تا نور و گرما برای خود و خانواده فراهم کند؛ صدایی شنید که فرمود من خدای تو هستم، کفش هایت را دربیاور، اینجا سرزمین مقدسی است، اینجا کربلاست.

وی افزود: شخصی از امام صادق علیه السلام ادب زیارت سید الشهدا را پرسید که حضرت ضمن توضیحات فرمود: در آنجا کفش هایت را دربیاور، این‌ها نشانگر عظمت و حرمت این سرزمین بزرگ است.

حجت الاسلام خضری ادامه داد: ماه محرم به ویژه این ده روز طور سینا است، رزق گریه و توسل در کل سال هست اما این دهه ویژگی خاصی دارد و هرکسی این رزق را ندارد؛ امشب ما وارد سرزمین مقدسی می‌شویم؛ علامه طباطبایی می‌فرماید: امید شفاعت ما در روز قیامت همین پارچه‌های مشکی است و رسیدن به هر مقامی از توسل و زیارت سیدالشهدا شروع می‌شود.

تمسخر جلسات سیدالشهدا عاقبت بدی دارد

وی متذکر شد: نسبت به جلسات و مهمانان جلسات سیدالشهدا باید مراقب بود، تمسخر جلسات سیدالشهدا عاقبت بدی دارد و راحت نباید پیرامون آن صحبت کرد؛ اگر بر اثر عدم رعایت کسی بیمار شود حق الناس و ظلم است اما هیاتی‌ها این را خوب می‌دانند، هیچ‌کس نمی‌گوید در جلسات سیدالشهدا کرونا اثر ندارد؛ البته که بی‌احترامی و تعطیلی هم چاره کار نیست و نباید این جلسات تعطیل شود.

این کارشناس مذهبی ابراز کرد: خیلی‌ها آمدند در هیات قیمه بخورند اما قیمت پیدا کردند، آمدند چای بخورند ولی ارزشی شدند، حضرت موسی هم در آن بیایان دنبال آتش و گرما رفت اما پیامبر برگشت؛ دستگاه ابی عبدالله خاصیت این چنینی دارد؛ بیایید ده روز از تعلقاتمان کم کنیم تا انتخاب شویم و نگاهمان کنند یعنی اصل ادب، عدم نگرانی و کم کردن از تعلقات است.

وی بیان کرد: مسلم بن عقیل را هم اهل بیت انتخاب کرده و پرورشش دادند و به مقامی رسیده بود که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم قبل از تولدش برای او گریه کرد و اگر ماهم دنیا طلب شویم، امام زمان هم مثل مسلم در کوچه ها تنها می ماند.

سقیفه، ایجاد یک منطق برای بیرون آمدن از دایره ولایت بود

امام جمعه موقت قزوین عنوان کرد: ما در طول تاریخ با دو تصویر متفاوت از عاشورا مواجهیم:دسته اول، تصویر تکلیف گریزان و دسته دوم، تصویر تکلیف گرایان؛ امام حسینی که در این دو تصویر تعریف می شود متفاوت است.

وی افزود: دسته نخست برای اینکه عاشورا گریبان آن‌ها را نگیرد، تصویر منحرفی از آن معرفی می کنند و در کل، انسان برای فرار از تکلیف در طول تاریخ فلسفه بافی کرده است.

حجت الاسلام خضری ادامه داد: لیبرالیسم، اومانیسم و کاپیتالیسم هم برای آزادی و به برگی درآوردن دیگران توسط انسان ایجاد شده است و می‌بینیم که سایرین برخلاف مکتب حق شیعه برای امیال خود منطق آفریده اند؛ سقیفه هم ایجاد یک منطق برای بیرون آمدن از دایره ولایت بود.

هیاتی که حضور در صحنه، مجاهدت و درس در آن نباشد موزه است، هیات نیست

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: اگر نشود خورشید و نور امام حسین(ع)  را خاموش کرد، امام حسینی را به تصویر می کشیم که با امیال ما هماهنگ شود؛ دو آموزه در همین راستا وارد شده است که از این قرارند: اول اینکه سید الشهدا یک ماموریت ویژه داشت که فقط برای ایشان بود، ما دیگر ماموریتی نداریم و قرار نیست مجاهدت کنیم و کربلایی شویم؛ هل من ناصر ینصرنی جمله جهانی سیدالشهدا است که نشان می دهد دعوت او یک دعوت عام است و خصوصی نیست، پس دیگر عذری پذیرفته نیست.

دوم اینکه  امام حسین فدا شد تا گناهان ما بخشیده شود که این قاعده، از مسیحیت وارد شیعه شد تا ما راحت گناه کنیم حال آنکه گریه بر سیدالشهدا مجوز گناه نیست، خوردن بیت المال با پارچه مشکی خریدن تنها حل نمی‌شود.

وی یادآور شد: شفاعت در شیعه یعنی در مسیر امام حرکت کنیم تا امام نقص  را کامل کند و برای عبور از معبر تنگ دنیا باید زیر بیرق امام حسین علیه السلام باشیم، جلو و عقب افتادن از اهل بیت نتیجه اش عدم امنیت است.

حجت الاسلام خضری در پایان گفت: مواجهه بعضی‌ها با جریان عاشورا مواجهه موزه‌ای است یعنی ببینند و لذت ببرند اما این درست نیست، هیاتی که حضور در صحنه، مجاهدت و درس در آن نباشد موزه است، هیات نیست.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1759009
ارسال نظر
نظرات