شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 12:34 منتشر شده در مورخ: 1400/05/22 شناسه خبر: 1759202
شاعر آئینی یزد:

اشعار شاعران آئینی بر اساس لطف و عنایت اهل بیت بر زبان جاری می‌شود

اشعار شاعران آئینی بر اساس لطف و عنایت اهل بیت بر زبان جاری می‌شود
مروستی‌زاده از شاعران آئینی استان یزد گفت: اشعار شاعران آئینی بر اساس لطف و عنایت اهل بیت بر زبان جاری می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد مروستی‌زاده، از شعرای آئینی جوان یزدی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: قطعاً اثر هر شاعر تابع دریافت‌های او از جهان و همچنین دغدغه‌ها و احساسات شخصی او است؛ وقتی فردی با هیأت و اهل بیت (علیهم‌السلام) انس بگیرد قاعدتاً از این فضا می‌گوید.

وی افزود: معتقدم محبت اهل بیت (علیهم‌السلام) یک امر فطری است و افتخار خدمت به این بزرگان یک توفیق است و اگر قادرم شعری برای اهل بیت بگویم قطعاً نتیجه کرامت خود آن‌ها است.

این شاعر آئینی اظهار داشت: نه تنها من، بلکه تمامی شعرای آئینی معتقدند اشعارشان نه حاصل ذوق و قریحه خودشان، بلکه بر اساس لطف و عنایت ائمه بر زبانشان جاری شده است و شاعر آئینی در واقع واسطه و وسیله‌ای برای بیان مناقب اهل بیت عصمت و طهارت است.

مروستی‌زاده با اشاره به آثار و برکات شعرگویی برای اهل بیت عنوان کرد: فارغ از اعتماد و احترام مردم و جایگاه اجتماعی که در اثر اتصال به دریای بیکران کرم امام حسین(ع) برای انسان در این فضا ایجاد می‌شود، در سطح بالاتر این لطف و عنایت اباعبدالله مانع از آلوده شدن به بسیاری از گناهان می‌شود.

وی ادامه داد: دقیقاً مثل یک روحانی که به واسطه لباس خود که یادگاری از پیامبر اسلام است، به بسیاری از گناهان آلوده نمی‌شود، گاهی شاعر هم با به یاد آوردن یک بیت از شعر خود از اهل بیت شرم کرده و از گناه چشم می‌پوشد.

شاعر آئینی تصریح کرد: از طرفی دیگر شاعر اهل بیت کاملاً درک می‌کند که هر چقدر دریافت‌های نورانی وی بیشتر باشد شعری زیباتر و اثرگذارتر در مدح اهل بیت می‌سراید. حتی گاهی سرودن برخی از اشعار خود بهانه‌ای می‌شود برای ارتباط بیشتر با اهل بیت و استفاده از نورانیت این بزرگواران و این امر خود باعث رشد معنوی و معرفتی شاعر خواهد شد.

وی تأکید کرد: معتقدم اشعار شعرای آئینی نباید منحصر به مدح و یا ذکر مصیبت اهل بیت باشد، بلکه ظرفیت معارف اهل بیت فراتر از این‌ها است. این همان سخن رهبر انقلاب است که خطاب به شاعران  فرمودند مدح اهل بیت فقط به قشنگی چشم و ابرو نیست که در بعضی از اشعار بدان پرداخته می‌شود، باید به خصوصیات اخلاقی و راه و منش این بزرگواران توجه داشت.

مروستی‌زاده اضافه کرد: به همین دلیل نیز بخشی از اشعار بنده در مورد سیره اهل بیت بوده، مثلاً قصیده‌ای در باب سیره اقتصادی حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) را با عنایت ایشان سروده‌ام و یا سروده دیگری در مورد تقوای اجتماعی ایشان داشته‌ام؛ همچنین سعی کردم پرداختن به مسائل روز، مسائل جهان اسلام و منطقه و همچنین منویات رهبر معظم انقلاب را فراموش نکنم.

وی تأکید کرد: معتقدم هر کس در دستگاه امام حسین(ع) باید کار خودش را بکند. امام حسین(ع) خودش کارها را تقسیم می‌کند و هر کس را در جایگاه خودش می‌خواهد، کسی نباید از جایگاه خود در هیات ناراضی باشد چرا که خواست خود سیدالشهدا(ع) این است. بعضی از ما به جای نوکری، در این دم و دستگاه قصد آقایی کردن داریم. اصلاً همین خدمت بی‌گلایه در جایگاهی که اباعبدالله در نظر گرفته نوکری برای حسین (ع)را معنا می‌کند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1759202
ارسال نظر
نظرات