شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 12:38 منتشر شده در مورخ: 1400/05/22 شناسه خبر: 1759214
پیرغلام امام حسین(ع) در یزد:

حمایت از مظلومان جهان باید در اشعار آئینی برجسته باشد

حمایت از مظلومان جهان باید در اشعار آئینی برجسته باشد
ملک ثابت پیرغلام امام حسین(ع) در استان یزد گفت: حمایت از مظلومان جهان باید در اشعار آئینی برجسته باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمود ملک ثابت شاعر آئینی یزدی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: افتخار من این است که در خانواده‌ای متولد شدم که خادم امام حسین(ع) بودند، 180 سال است که در خانه جد پدری روضه‌خوانی برپا می‌شود و اکنون این خانه به عنوان بیت‌الحسین شناخته می‌شود همچنین در خانه جد مادری بنده نیز بیش از 220 سال است که روضه‌خوانی سیدالشهدا برپاست.

وی افزود: از نوجوانی به شعر سرودن علاقه داشتم و اشعاری که در مدح اهل بیت علیهم‌السلام به خصوص اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام سرودم برگرفته از واقعیت و فلسفه قیام امام حسین(ع) و براساس مستندات و مقاتیل معتبر باشد و تمام توان خود را برای هر چه هنرمندانه‌تر شدن و بهتر سرودن شعر به کار برده‌ام.

ملک ثابت با اشاره به برکات و آثار اشعار امام حسین(ع) در زندگی، اظهار داشت: انتخاب بنده به عنوان پیرغلام و خادم امام حسین(ع) برترین عنایتی بود که نصیبم شد، همچنین به برکت امام حسین(ع) خانواده سالم و زندگی خوبی دارم و در راه خادمی امام حسین(ع) کتاب «با کاروان نینوا» و «آسیب‌شناسی مداحی» را به تالیف رسانده‌ام که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

وی عنوان کرد: هیئت‌های مذهبی زیادی و همچنین برنامه‌های صدا و سیما از سروده‌های بنده استفاده کردند، اما تاکنون هیچ‌گاه برای شعرهایی که در مدح اهل بیت علیهم‌السلام و اباعبدالله‌الحسین (ع) سرودم حاضر به دریافت هیچ مبلغی نشدم و اشعاری که از بنده در مداحی‌ها و روضه‌خوانی‌ها خوانده شده است مایه افتخار برای من است.

شاعر آئینی تأکید کرد: تبیین فلسفه قیام امام حسین(ع) و خلق و خوی برجسته عاشورائیان، پرداختن به واقعیت و پرهیز از بیان مسائل جعلی، ظلم‌ستیزی و برائت از ظلم و باطل و مبارزه با کفر و نفاق، حمایت از ولایت و ولایت فقیه، واقعه غدیرخم، پرداختن به جریانات یمن و فلسطین از مواردی است که باید در سرودن شعرهای آئینی به آن توجه شود.

ملک ثابت تصریح کرد: متاسفانه برخی شعرها و نوحه‌هایی که در هیئت‌های عزاداری استفاده می‌شود مناسب نیستند و از طرف برخی شعرا و مداحان در این زمینه کوتاهی شده است و حتی من در جلسات کانون مداحان یزد نیز دراین زمینه تذکر داده‌ام و به آسیب‌شناسی مداحی پرداختم.

وی یادآور شد: خوشبختانه برخی شاعران جوان شعرهای آئینی بسیار خوبی سروده‌اند که مایه خوشحالی است؛ البته این جوانان باید تشویق شوند و از شعرها آن ها استفاده شود؛ امیدواریم در زمینه شعر آئینی کار بیشتری صورت بگیرد و در آینده شعرهای بهتر و قوی‌تری از شعرا دیده شود و گرایش به سمت سرودن شعرهای آئینی بیشتر شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1759214
ارسال نظر
نظرات