شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 11:13 منتشر شده در مورخ: 1400/05/26 شناسه خبر: 1760355
مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای استان یزد:

استان یزد مستعد توسعه نیروگاه‌ خورشیدی/ افزایش نرخ ارز عمده‌ مانع سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی خورشیدی است

استان یزد مستعد توسعه نیروگاه‌ خورشیدی/ افزایش نرخ ارز عمده‌ مانع سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی خورشیدی است
اسدی گفت: افزایش نرخ ارز و به تبع آن افزایش دوره بازگشت سرمایه گذاری، وجود تحریم و موانع موجود در جذب سرمایه‌گذار خارجی از عمده‌ترین موانع سرمایه‌گذاری در حوزه اخداث نیروگاه‌های خورشیدی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ابوالفضل اسدی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص موانع سرمایه‌گذاری در حوزه احداث نیروگاه‌های خورشیدی گفت: افزایش نرخ ارز و به تبع آن افزایش دوره بازگشت سرمایه گذاری، وجود تحریم و موانع موجود در جذب سرمایه‌گذار خارجی از عمده‌ترین موانع سرمایه‌گذاری در این زمینه است که برای رفع این چالش با پیگیری‌های انجام شده نرخ خرید انرژی نیروگاه‌ها به میزان ۴۰ درصد افزایش یافت.

 
وی تأکید کرد: افزایش نرخ ارز و وجود تحریم‌ها مشکلاتی را برای بخش خصوصی در احداث نیروگاه و خرید تجهیزات ایجاد نموده است که برای این رفع این مشکل علاوه بر افزایش قابل توجه نرخ خرید انرژی از نیروگاه‌ها، زمان خرید تابستانه نیز از ۴ ماه به ۵ ماه افزایش یافت که امید است باعث افزایش انگیزه سرمایه‌گذاران این حوزه شود.
 
مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای استان یزد در خصوص  حمایت از راه اندازی نیروگاه خورشیدی خانگی و تسهیل احداث اینگونه نیروگاه‌ها  نیز گفت: توسعه و عقد قرارداد خرید تضمینی نیروگاه‌های خورشیدی خانگی زیر ۷ مگاوات توسط مشترکین، مطابق با دستورالعمل‌های موجود توسط شرکت توزیع نیروی برق استان در حال انجام می باشد.
 
اسدی ادامه داد: با توجه به موقعیت و پتانسیل استان یزد در زمینه تابش انرژی خورشیدی، به ازای هر مگاوات نیروگاه خورشیدی حداقل ۱۸ میلیون کیلووات ساعت انرژی در سال تولید خواهد شد. همچنین با توجه به موقعیت جغرافیایی و محل قرارگیری استان یزد در شبکه برق سراسری کشور، مستعد برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی می باشد.
 
وی با بیان اینکه ظرفیت نامی نیروگاه های خورشیدی استان ۸۱.۵ مگاوات است که یزد را به استان برتر مبدل کرده است، عنوان کرد: در حال حاضر مجموع ظرفیت نیروگاهی استان ۲۷۹۹ مگاوات می باشد که ۸۱.۵ مگاوات آن از نیروگاه خورشیدی  درحال بهره‌برداری است.
 
اسدی ادامه داد: متوسط قدرت عملی تولید برق در استان در صورت در مدار بودن همه واحدها، حدود ۲۰۰۰ مگاوات و ماکزیمم نیاز مصرف استان تاکنون ۱۹۶۵ مگاوات بوده است. البته شبکه سراسری برق کشور به هم پیوسته است و تولید و مصرف در کل شبکه و کشور به صورت یکپارچه و لحظه ای در دیسپاچینگ ملی مدیریت می‌شود.
 
انتهای پیام/
 

 

https://www.dana.ir/1760355
ارسال نظر
نظرات