شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 11:24 منتشر شده در مورخ: 1400/05/26 شناسه خبر: 1760402
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد:

افرادی که مردم را از واکسن می ترسانند «دشمن مردم» اند/نزدن واکسن ۴۱۷ برابر احتمال مرگ را افزایش می دهد

افرادی که مردم را از واکسن می ترسانند «دشمن مردم» اند/نزدن واکسن ۴۱۷ برابر احتمال مرگ را افزایش می دهد
نوری شادکام گفت:واکسینه کردن روزانه دو سه میلیون جمعیت در حال حاضر می تواند اثربخشی فوری داشته باشد و می توان ظرف یک ماه پرونده کرونا در کشور بست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دکتر محمود نوری شادکام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با اشاره به ترساندن مردم از واکسن و تشویش اذهان عمومی علیه واکسیناسیون به ویژه در فضای مجازی اظهار کرد: از همان روزهای اغازین شیوع بیماری کووید19 رسما اعلام کردیم بهترین و کم هزینه ترین راه مقابله با ویروس کرونا واکسیناسیون عمومی است و این موضوع کتبا از مسئولان امر درخواست شد که واکسیناسیون همگانی را به عنوان تنها مسیر عبور از بحران کرونا به جد در دستور کار قرار دهند.

تجربه جهانی در واکسیناسیون پیش رو ماست

وی افزود: تجربه جهانی نشان داده واکسیناسیون می تواند این ویروس افسارگسیخته را به زنجیر بکشد و امروز این اثبات شده که هر کشوری که توانسته واکسیناسیون را به بالای 50 درصد جمعیت برسانند این بیماری کاملا تحت کنترل درآمده است و حتی در برخی کشورها چرخه بیماری کاملا متوقف شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: عوارض جانبی برای همه واکسن ها و داروها وجود دارد و هر واکسنی که دریافت بشود طبیعتا می تواند عوارضی داشته باشد مانند داروها، حتی استامینوفن هم دارای عوارض احتمالی است که این عوارض بعضا شناخته شده و بعضا ناشناخته است مانند داروی رانیتیدین که سال ها برای درمان زخم معده توسط پزشکان تجویز می شد اما بعدها مشخص شد این دارو احتمالا سرطان معده را افزایش می دهد و این دارئ از لیست داروها حذف شد.

کسانی که مردم را از واکسن می ترسانند "دشمن مردم" هستند

نوری شادکام عنوان کرد: زمانی که می خواهیم از این داروها و واکسن ها استفاده کنیم نیازمند نگاه جامع به شرایط هستیم که در حال حاضر بهترین مسیر و بهترین انتخاب چه هست؟ همین الان که روزانه بالغ بر 42 هزار نفر به بیماری کرونا مبتلا می شوند و روزانه بیش از 600 نفر از بهترین مردمان این سرزمین جان خودشان را بخاطر این بیماری از دست می دهند شکی نیست کسی که واکسن و واکسیناسیون را زیر سوال می برد نمی توان واژه ای جز "دشمن مردم" برای او به کار برد.

وی ابراز کرد: تا چه زمان می توان محدودیت ها را اعمال کرد؟ تقریبا دو سال است مردم در محدودیت ها زندگی می کنند و اعمال محدودیت ها یک مسکن موقت بود که زمانی اثربخشی موقت داشت اما در حال حاضر که شرایط فشاری زیادی جسمی و روحی را بر مردم وارد کرده قرار نیست محدودیت ها هم فایده چندانی داشته باشد.

واکسیناسیون فوری و همگانی را تنها راه برای مقابله با کرونا

وی واکسیناسیون فوری و همگانی را تنها راه دارای اثر دائم برای مقابله با کرونا دانست و ابراز کرد: واکسینه کردن روزانه دو سه میلیون جمعیت در حال حاضر می تواند اثربخشی فوری داشته باشد و می توان ظرف یک ماه پرونده کرونا در کشور بست و کشور هم از بحران خارج می شود.

نوری شادکام گفت: هرگونه تعلل در واکسیناسیون می توان کشور را وارد موج ششم کند عنوان کرد: واکسن هایی که وجود دارد بعد از تزریق دز دوم از 60 درصد تا 95 درصد ایجاد ایمنی کند و فرد دریافت کننده واکسن تا این درصدها در مقابل ویروس کرونا محافظت می شود ولی آنچه مهم است اینکه با دریافت واکسن فرد اگر هم مبتلا شد به درگیری شدید و مرگ و میر دچار نشود.

نزدن واکسن 417 برابر احتمال مرگ را افزایش می دهد

معاون درمان داتشگاه علوم پزشکی یزد اذعان کرد: تحقیقات در کشورهایی که واکسیناسیون صورت گرفته نشان داده که از میان 102 هزار نفر از دریافت کنندگان واکسن تنها 100 نفر مبتلا شدند و تنها یک نفر فوت کرده است اما همین تحقیق از میان 102 هزار نفر از کسانی که واکسن دریافت نکرده بودند نشان داد هزارو  637 نفر مبتلای شدید شدند که بعد از بستری 417 نفر ان ها فوت کردند و این به این معنا است که کسی که واکسن نزند 417 برابر احتمال مرگش افزایش می یابد.

نوری شادکام در پایان بیان کرد: بنابراین واکسن بهترین و کم هزینه ترین و موثرترین راه خروج جامعه از بحران کرونا است و هرکس بی جهت و بدون داشتن دانش کافی قصد دارد در این مسیر اخلال ایجاد کند و یا مردم را بترساند جان مردم را به خطر انداخته است.

https://www.dana.ir/1760402
ارسال نظر
نظرات