شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 16:08 منتشر شده در مورخ: 1400/05/29 شناسه خبر: 1761077
مدیرکل برنامه ریزی جذب و نگهداری سازمان انتقال خون ایران:

سن جمعیت اهداکنندگان مستمر خون رو به افزایش است

سن جمعیت اهداکنندگان مستمر خون رو به افزایش است
بیتا ربانی گفت: سن جمعیت اهداکنندگان مستمر رو به افزایش است و باید با اطلاع رسانی صحیح افراد جوان را به اهدای خون دعوت کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین؛ بیتا ربانی؛ مدیرکل برنامه ریزی جذب و نگهداری سازمان انتقال خون ایران ظهر امروز (جمعه) 29مردادماه در بازدید از سازمان انتقال خون استان قزوین با اشاره به اینکه قزوین یکی از استان های مهم از لحاظ موقعیت مکانی است، اظهار کرد: قزوین در مسیر ارتباطی بسیاری از استان‌ها قرار دارد از این رو استانی مهم در حوزه انتقال و اهدای خون به شمار می‌رود و خوشبختانه در یک سال گذشته این استان از لحاظ میزان اهدای خون در محدوده بحرانی نبوده است.

وی افزود: شیوع کرونا در کشور باعث کاهش هشت درصدی اهداکنندگان خون شد که این آمار در برخی کشورها افت 30 درصدی بوده است.

مدیرکل برنامه ریزی جذب و نگهداری سازمان انتقال خون ایران تاکید کرد: خوشبختانه میزان افت اتفاق افتاده جبران شده است و توانسته‌ایم به جایگاه قبلی بازگردیم که در چهار ماهه ابتدایی سال جاری شاهد رشد 15 الی 20 درصدی اهدای خون بودیم.

شاخص اهدای خون در برخی استان‌ها بسیار پایین است

ربانی عنوان کرد: محدودیتی در تامین خون بین استان‌ها وجود ندارد و برای انتقال خون با استان‌ها تعامل صورت می‌گیرد چراکه باید از شبکه ملی خون رسانی برای انتقال خون به موقع استفاده کنیم.

این مقام مسئول اذعان کرد: پنج درصد از اهداکنندگان خون در کشور را بانوان تشکیل می‌دهند که متاسفانه مشارکت بانوان در اهدای خون، پایین است و باید در راستای مشارکت زنان در اهدای خون برنامه‌ریزی کنیم.
وی ادامه داد: شاخص اهدای خون در برخی استان‌ها مانند سمنان بسیار پایین است و باید بتوانیم با برنامه‌ریزی دقیق مردم را برای اهدای خون دعوت کنیم.

مدیرکل برنامه ریزی جذب و نگهداری سازمان انتقال خون ایران تاکید کرد: درصدد هستیم همان طور که به ازای اضافه شدن هر تخت بیمارستانی به مراکز درمانی بودجه‌ای تامین می شود نیز از این پس نیز به ازای اضافه شدن هر تخت درمانی بودجه‌ای برای مراکز انتقال خون در نظر گرفته شود و این موضوع با جدیت در حال پیگیری است.

سن جمعیت اهداکنندگان مستمر رو به افزایش است

ربانی گفت: باید با اقدامات مناسب این باور غلط که بانوان با اهدای خون دچار کم خونی می‌شوند و حتی برخی پزشکان نیز این موضوع را تایید می‌کنند، از بین ببریم چراکه سن جمعیت اهداکنندگان مستمر رو به افزایش است و باید با اطلاع رسانی صحیح افراد جوان را به اهدای خون دعوت کنیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: امروزه می‌توانیم همان طور که افراد بسیاری با فضای مجازی آشنا هستند نیز از این ظرفیت خوب برای دعوت حداکثری اهدای خون استفاده کنیم.

وی ابراز کرد: تاکنون حدود 20 هزار دانشجو برای همکاری در جهت ترویج اهدای خون ثبت نام کرده‌اند که امیدواریم این افراد تا اواخر مهر ماه وارد مراکز انتقال خون شوند.

مدیرکل برنامه ریزی جذب و نگهداری سازمان انتقال خون ایران در پایان بیان کرد: جلب رضایت اهداکنندگان در فرایندهای مربوط به اهدای خون موضوع بسیار مهمی است که به عنوان نهمین هدف به اهداف سازمان انتقال خون ایران اضافه شده است.

 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1761077
ارسال نظر
نظرات