شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 11:42 منتشر شده در مورخ: 1400/05/30 شناسه خبر: 1761261
مدیرروابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین:

طرح شهید سلیمانی از نقاط قوت در کنترل بیماری کروناست/ ثبت رکورد تزریق روزانه ۹هزار واکسن در استان قزوین

طرح شهید سلیمانی از نقاط قوت در کنترل بیماری کروناست/ ثبت رکورد تزریق روزانه ۹هزار واکسن در استان قزوین
محمدحسن ارداقیان گفت: طرح شهید سلیمانی با شدت درحال انجام فعالیت‌های خود در حوزه‌هایی مانند حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، مراقبت در منزل و قرنطینه خانگی است و امیدواریم این طرح ادامه پیدا کند زیرا یکی از نقاط قوت ما برای کنترل بیماری کرونا است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدحسن ارداقیان در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت صبح قزوین؛ درباره آخرین وضعیت کرونا در استان قزوین اظهار کرد: متاسفانه آمار ۱۶نفر فوتی مثبت قطعی بالاترین آمار از آغاز اپیدمی کرونا بوده است؛ بااینکه پیش‌تر از این تعداد ۱۵ نفر فوتی در روز هم داشتیم اما فوت یک نفر نیز دردناک است.


وی افزود: نوع جدید کرونا خطرناک‌تر و با قابلیت و سرعت انتقال بالاتری دارد بنابراین افراد درگیر ویروس کرونادلتا با شدت بیشتری بیمار می‌شوند؛ دردناک‌تر اینکه در بین فوتی‌ها، افرادی با سنین زیر ۵۰ سال و بعضا ۲۰ یا ۳۰ ساله مشاهده می‌شود.

مدیرروابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: تثبیت بیماری در بدن بستگی به شرایطی همچون دریافت ویروس از یک بیمار علامت‌دار دارد که در این صورت شدت و کشندگی بیشتر می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه هرچقدر از زمان تزریق بگذرد ایمنی بیشتر می‌شود، تاکید کرد: واکسن می‌تواند تاحدودی بدن را در برابر ابتلا به کرونا ایمن کند اما ایمنی صددرصدی دربرابر مرگ‌و‌میر را به وجود می‌آورد مگر اینکه دریافت هردو نوبت واکسن و زمان کافی برای اثرگذاری طی نشده باشد.

ارداقیان درباره میانگین فوتی‌های استان بیان کرد: میزان فوتی‌ها نسبت به تعداد مبتلایان محاسبه می‌شود؛ بنابراین به جز روز گذشته که میزان مرگ و میر ۱۶ نفر بود نیز در روزهای دیگر آمار فوتی‌های استان نسبت به میانگین کشوری بهتر بوده است.

ظرفیت تخت‌های بیمارستانی افزایش یافت

وی تصریح کرد: به دلیل اینکه ظرفیت تخت‌های رسمی بیمارستا‌ها در هفته گذشته تکمیل شد؛ ۳۰ تخت جدید در بیمارستان بوعلی و ۲۶ تخت در بیمارستان شهیدرجایی اضافه کردیم، همچنین بیمارستان ارتش نیز ۳۰ تخت برای کرونایی‌ها اختصاص داده است؛ در سایر شهرستان‌ها هم بیمارستان شهدای آبیک ۱۱ تخت به ظرفیت خود اضافه کرده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی قزوین ادامه داد: در هر روز حدود ۲۸۰ بیمار جدید برای بستری به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند که قطعا با ادامه این روند شاهد بستری بیماران در کف بیمارستان‌ها خواهیم بود، اعتقاد ما این است که باید ورودی بیمارستان‌ها را کاهش بدهیم زیرا افزایش تخت صرفا به معنای اضافه کردن یک تخت نیست و هزینه و امکانات بسیاری نیاز دارد.

ارداقیان درخصوص همکاری سپاه و ارتش گفت: در مرکز درمانگاهی پاکروان ۳۰ تخت برای بیماران بستری موقت فراهم شده است؛ همچنین ارتش هم فضای بیمارستان خود را برای انجام واکسیناسیون در اختیار مجموعه علوم پزشکی قرار داده و بیمارستان را به دستگاه‌های اکسیژن‌ساز مجهز کرده است.

وی اظهار کرد: بعضی از بیماران به تشخیص پزشک، نیاز به بستری شدن ندارند؛ توصیه بنده به همشهریان قزوینی این است که قبل از مراجعه به بیمارستان از طرح مراقبت در منزل استفاده کنند و اگر به تشخیص پزشک تیم، بیمار به اعزام و بستری نیاز داشته باشد آنها اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

رکورد تزریق روزی ۹هزار دوز واکسن در استان را زده‌ایم

مدیرروابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین بیان کرد: واکسن آسترازنکا چندروزی است که به استان وارد نشده است و همکاران بنده درحال پیگیری برای وارد کردن این واکسن هستند اما هم استانی‌ها نگران دریافت دوز دوم واکسن آسترازنکا نباشند؛ در چندهفته گذشته نیز روند واکسیناسیون خوب بوده است و حتی رکورد تزریق روزی ۹هزار دوز واکسن در استان را زده‌ایم.

وی افزود: در این مدت با همکاری سپاه، ارتش، هلال اهمر و سایر دستگاه‌ها تعداد مراکز واکسیناسیون را افزایش داده‌ایم؛ درحال حاضر نیز مرکز واکسیناسیون دانشگاه آزاد برای گروه‌های صنفی راه‌اندازی شده است.

ارداقیان درخصوص عملکرد قرارگاه شهیدسلیمانی گفت: بااینکه تصور می‌شد این طرح متوقف شده است اما با شدت درحال انجام فعالیت‌های خود در حوزه‌هایی مانند حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، مراقبت در منزل و قرنطینه خانگی است و بسیار امیدواریم این طرح بتواند با قوت ادامه پیدا کند زیرا یکی از نقاط قوت ما برای کنترل بیماری در کشور اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی است.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین اصول در کنترل اپیدمی، قرنطینه خانگی است که در قالب طرح شهید سلیمانی به خوبی اجرا شد؛ یعنی اگر بتوان به درستی قرنطینه خانگی را انجام داد، بیماری کنترل می‌شود.

استقبال از واکسن برکت در استان قزوین

این مسئول بیان کرد: توصیه ما این است که مردم از هر نوع واکسنی که موجود است برای واکسیناسیون استفاده کنند و تا به امروز استقبال از واکسن برکت در استان خوب بوده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی قزوین درباره حاشیه‌های عوارض واکسن آسترازنکا افزود: هر واکسنی عوارض خاص خود را دارد اما بحث بر سر میزان عوارض است؛ قطعا آمار مرگ و میر کرونا با میزان ناچیز عوارض حاد و حتی شاید مرگ ناشی از دریافت واکسن قابل مقایسه نیست.

 وی در پایان گفت: مردم باید مراقب خود باشند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و مسئولین نیز باید وظایف خود را انجام دهند؛ کرونا به ما یاد داد که در ساختار زندگی اجتماعی نمی‌توانیم فقط به خودمان اهمیت دهیم چراکه سرنوشت ما به هم وابسته است؛ بنابراین همه باید کمک کنیم تا زنجیره بیماری قطع شود.

انتهای پیام/ 
https://www.dana.ir/1761261
ارسال نظر
نظرات