شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 13:31 منتشر شده در مورخ: 1400/05/31 شناسه خبر: 1761565

مسجد جامع فهرج؛ مسجدی متعلق به صدر اسلام

مسجد جامع فهرج؛ مسجدی متعلق به صدر اسلام
در مورد تاریخ دقیق احداث مسجد جامع فهرج یزد، اختلاف نظراتی بین تاریخ‌نویسان و باستان‌شناسان داخلی و خارجی وجود دارد، اما عمدتا این بنا رو متعلق به صدر اسلام می دانند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، مسجد جامع فهرج مربوط به صدر اسلام بوده و در روستای فهرج شهرستان یزد واقع شده است. این اثر در تاریخ ۳۰ آذر ۱۳۴۹ با شماره ثبت ۹۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

در مورد تاریخ دقیق احداث مسجد جامع فهرج یزد، اختلاف نظراتی بین تاریخ‌نویسان و باستان‌شناسان داخلی و خارجی وجود دارد. برخی از آن‌ها، مبنی بر قدمت این عمارت تاریخی به دوران اوایل ظهور اسلام (قرن اول هجری)، این مسجد را قدیمی‌ترین مسجد ساخته شده در ایران می‌پندارند.


مناره ی مسجد فهرج یزد
مناره‌ای استوانه‌ای شکل در بخش شمال غربی بنا احداث شده است که چندین اتاق در مجاورت آن به چشم می‌خورد. معمار بنای تاریخی مسجد جامع فهرج یزد، با استفاده از آجرهای خشتی آن را ساخته و تعدادی پله به صورت مارپیچ، برای مناره ایجاد کرده است.


البته در مورد قدمت ساخت این مناره نظریات متعددی به ثبت رسیده است برای مثال برخی آن را الحاقی و متعلق به قرن چهارم یا پنجم هجری دانسته اند. برخی از معماران معتقدند که اتاق‌های احداث شده در کنار مناره، روی اتاق‌هایی که پیش‌تر وجود داشته‌اند، ساخته شده. هرچند هنوز نوع کاربری آن‌ها مشخص نیست.


مسجد جامع فهرج یزد، در استان یزد، روستای فهرج، واقع در ۲۵کیلومتری جنوب شرقی این استان قرار گرفته است. برای بازدید از این بنای تاریخی لازم است، پس از خروجی یزد به سمت استان کرمان، وارد بزرگراه یزد- بافق شده و بعد از طی مسافتی حدود ۱۷ کیلومتر، این مکان تاریخی و ارزشمند را مشاهده کنید.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1761565
ارسال نظر
نظرات