شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 14:53 منتشر شده در مورخ: 1400/06/01 شناسه خبر: 1762006
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالی اعلام کرد؛

اجرای آبخیزداری در ۷۵۰ هزار هکتار از عرصه طبیعی خراسان شمالی/ نتایج خوب پروژه‌های آبخیزی در مهار سیلاب‌ها

اجرای آبخیزداری در ۷۵۰ هزار هکتار از عرصه طبیعی خراسان شمالی/ نتایج خوب پروژه‌های آبخیزی در مهار سیلاب‌ها
محمدفرامرز گفت: با توجه به اختصاص ۹۴ میلیارد تومان اعتبار از صندوق توسعه ملی به استان طی سال های ۹۷ تا ۹۹، پوشش اجرای پروژه های آبخیزداری در استان از ۲۵۰ هزار هکتار به ۷۵۰ هزار هکتار افزایش یافت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد فرامرز، معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصراترک اظهار کرد: از مساحت دو میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار مساحت خراسان شمالی، در حدود دو میلیون هکتار آن قابلیت انجام مطالعات تفصیلی و اجرایی همچنین عملیات اجرایی پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری را دارد.

فرامرز گفت: تا به کنون از این سطح دو میلیون هکتار اشاره شده، در حدود یک میلیون و ۶۰ هزار هکتار آن مطالعات تفصیلی و اجرایی و در سطح ۷۵۰ هزار هکتار از این مساحت مطالعه شده نیز عملیات اجرایی آبخیزداری و آبخوان داری انجام شده است.

وی افزود: هنوز باید در سطح حدود یک هکتار نیز مطالعات تفصیلی و اجرایی همچنین عملیات اجرایی آبخیزداری و آبخوان داری انجام شوند.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در ادامه با بیان اینکه تا پایان سال ۹۶، سطح عملیات اجرایی پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری در سطح مطالعه شده به حدود ۲۵۰ هزار هکتار رسیده بود، عنوان کرد: طی سال های ۹۷ تا ۹۹ که از محل صندوق توسعه ملی اختصاص اعتبارات برای اجرای عملیات آبخیزداری مصوب شد، رشد عملیات اجرایی این پروژه ها در خراسان شمالی به سطح ۷۵۰ هزار هکتار رسید.

وی گفت: در سال مالی ۹۷، مجموع اعتبارات مصوب صندوق توسعه ملی، اعتبارات ملی و اعتبارات استانی برای اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری در استان ۳۰ میلیارد و ۶۹۰ میلیون تومان بود که ۱۷ میلیارد و ۷۳۳ میلیون تومان آن اختصاص یافت.

فرامرز افزود: مجموع اعتبارات مصوب صندوق توسعه ملی، اعتبارات ملی و اعتبارات استانی برای اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری در استان در سال مالی ۹۸، ۴۶ میلیارد و ۶۶۴ میلیون تومان بود که ۴۱ میلیارد و ۷۶۴ میلیون تومان آن اختصاص یافت.

وی همچنین افزود: در سال مالی ۹۹ نیز مجموع اعتبارات مصوب صندوق توسعه ملی، اعتبارات ملی و اعتبارات استانی ۴۱ میلیارد و ۷۲۳ میلیون تومان بود که ۳۵ میلیارد و ۷۶۵ میلیون تومان آن اختصاص یافت.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی تصریح کرد: به طور کلی در سال مالی ۹۷ مبلغ ۲۱ میلیارد تومان، در سال مالی ۹۸ مبلغ ۴۱ میلیارد تومان و در سال مالی ۹۹ نیز مبلغ ۳۲ میلیارد تومان اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی به عملیات آبخیزداری و آبخوان داری استان اختصاص یافتند.

فرامرز همچنین یادآور شد: در سال مالی ۱۴۰۰ از محل صندوق توسعه ملی سهم اعتباری برای اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در کشور در نظر گرفته نشده است.

وی اعلام کرد: در سال مالی ۱۴۰۰ نیز مصوب شده است که برای اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در استان از محل اعتبارات ملی ۱۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، از ردیف اعتبارات رفع محرومیت در مناطق کم برخوردار ۱۹ میلیارد و ۱۱۶ میلیون تومان و از محل اعتبارات ملی سازمان جنگل ها ۱۱ میلیارد و ۳۷۶ میلیون تومان اختصاص داده شوند.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در بخش دیگری از سخن خود به شهرستان راز و جرگلان که مساحت آن ۲۵۳ هزار و ۸۰۰ هکتار است نیز اشاره کرد و گفت: این شهرستان تا پایان سال ۹۶ انجام مطالعات تفصیلی و اجرایی و اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری عقب ماندگی بسیاری داشت.

وی عنوان کرد: طی سه سال اخیر، سطح مطالعات تفصیلی و اجرایی این شهرستان از ۱۷ درصد به ۳۰ درصد و میزان عملیات اجرایی پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری نیز به سطح ۱۶ درصد از مساحت این شهرستان رسید.

فرامرز در ادامه درباره انجام مطالعات و عملیات اجرایی آبخوان داری در استان نیز بیان کرد: در خراسان شمالی سه شهرستان شامل گرمه، جاجرم و اسفراین قابلیت اجرای این عملیات را دارند که تا به کنون مطالعات و انجام عملیات آبخوان داری در منطقه ایور در شهرستان گرمه همچنین منطقه جربت در شهرستان جاجرم و در منطقه خالد آباد در شهرستان اسفراین اجرایی شده و به پایان رسیده اند.

وی گفت: هم اکنون دو پروژه آبخوان داری در شهرستان اسفراین در اجرا هستند.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی افزود: عملیات آبخوان داری در منطقه قلی در شهرستان جاجرم نیز امسال با تامین اعتبار اجرایی می شود.

فرامرز در خاتمه، نتایج تمامی عملیات آبخیزداری و آبخوان داری که در خراسان شمالی تا به کنون اجرایی شده اند در زمینه مهار روان آب ها و سیلاب ها و نفوذ این آب ها در خاک را عالی توصیف کرد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1762006
ارسال نظر
نظرات