شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 09:42 منتشر شده در مورخ: 1400/06/03 شناسه خبر: 1762534
سخنگوی شورای شهر قزوین:

فرصت آزمون و خطا در انتخاب شهردار وجود ندارد/توقف فروش پروژه ستاره پونک

فرصت آزمون و خطا در انتخاب شهردار وجود ندارد/توقف فروش پروژه ستاره پونک
قاسم اللهیاری گفت: درحال حاضر فرصت آزمون و خطا وجود ندارد؛ بنابراین باید اولویت امروز مردم را درنظر گرفت؛ در حوزه مدیریت شهری همه تعلقات را کنار گذاشته‌ایم تا اتفاقات خوبی در شهر رخ بدهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ قاسم اللهیاری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ پیرامون انتخاب شهردار و فعالیت‌های شورای شهر اظهار کرد: فعالیت اعضای شورای شهر ششم از فردای اعلام نتایج انتخابات آغاز شد؛ در این مدت گزینه‌های زیادی برای انتخاب سرپرست شهردار داشتیم؛ بنابراین به صورت شبانه روزی روی این موضوع کار کردیم.


وی افزود: در این مدت همزمان با بحث انتخاب سرپرست، موضوع انتخاب شهردار نیز وجود داشت؛ برای انتخاب شهردار از گزینه‌های بومی و غیربومی دعوت شد تا مورد بررسی قرار بگیرند.

عضو شورای شهر قزوین گفت: اعضای شورا برای انتخاب شهردار ملا‌ک‌هایی همچون تخصص، داشتن، رزومه مدیریت شهری، تعهد، انقلابی‌گری، داشتن تعاملات فرااستانی، حسن شهرت، داشتن کارنامه موفق، پاکدستی و فسادستیزی و درآخر ایجاد درآمد پایدار را مدنظر قرار داده‌اند.

اللهیاری ادامه داد: برای انتخاب شهردار از مردم نظرخواهی کردیم و جریان‌های سیاسی گزینه‌ای را به اعضا تحمیل نکرده‌اند؛ در مرحله اول انتخاب شهردار گزینه‌هایی که بالای ۴ رای اعضای شورا را کسب کرده بودند حفظ شدند، سپس از افرادی که ۶ رای اعضا را داشتند برای ارائه برنامه دعوت شد.

وی عنوان کرد: در بین افرادی که انتخاب شدند گزینه‌های غیربومی همچون دکتر جاوید، سرپرست شهرداری تهران حضور داشت که دعوت ما را نپذیرفتند؛ در بین بومی‌ها منتظر ارائه برنامه سردار مهدی صباغ و سرپرست فعلی شهرداری هستیم.

درباره گزینه‌های بومی شهرداری قزوین هنوز پالایش اولیه صورت نگرفته است

سخنگوی شورای شهر قزوین بیان کرد: برای بررسی گزینه‌های شهردار، اعضا با یکدیگر مشورت و تحقیق می‌کردند که بعضی از گزینه‌ها نظر هیچکدام از اعضای شورا را جلب نکرد؛ اما از گزینه‌های غیربومی آقایان عصمت‌پرست، شهردار اسبق ارومیه و شهردار فعلی منطقه ۷ مشهد، رضاپور، قائم مقام سابق شهرداری کرج و دکتر معصوم نظر اکثر اعضا را به خود جلب کرده‌اند؛ درخصوص گزینه‌های بومی هنوز پالایش اولیه صورت نگرفته است.

اللهیاری افزود: گزینه‌های بومی برای انتخاب شهردار شامل آقایان محمد پیری، شهردار سابق تاکستان و اقبالیه، حسین غیاثوند، شهردار سابق بوئین زهرا، جواد اسلامی صدر، شهردار مناطق قزوین، مهندس مجابی، رئیس نظام مهندسی قزوین، مهندس محمدزاده، مهندس کاظمی، سرپرست فعلی شهرداری و مهدی صباغ است.

این عضو شورای شهر درخصوص مزایا و معایب شهردار بومی‌ گفت: درحال حاضر فرصت آزمون و خطا وجود ندارد؛ بنابراین باید اولویت امروز مردم را درنظر گرفت؛ در حوزه مدیریت شهری همه تعلقات را کنار گذاشته‌ایم تا اتفاقات خوبی در شهر رخ بدهد.

وی ادامه داد: اعضای شورای شهر امیدوار هستند بهترین گزینه برای انتخاب شهردار یک فرد بومی باشد چراکه باید به نیرو‌های خودمان در استان اعتماد کنیم؛ مدیر بومی با چالش‌ها و بحران‌های شهر آشنا است و خیلی زود می‌تواند برای این‌ها راه حل ارائه دهد؛ بااین حال گزینه غیربومی‌ نیز از روابط و زیان‌های آن به دور است.

شورای ششم تا به امروز پرچمدار شفافیت بوده است

اللهیاری تصریح کرد: نبود سند مدون برنامه شهری باعث جزیره‌ای پیش رفتن کارها می‌شود؛ برنامه‌ها باید براساس یک سند دنبال شود؛ بنده در حوزه فرهنگی به دنبال سند جامع توسعه فرهنگی شهری بودم و فکر می‌کردم این سند وجود ندارد؛ در صورتی که این سند وجو دارد و به آن عمل نمی‌شود.

سخنگوی شورای شهر قزوین درخصوص ایجاد سامانه شفافیت عنوان کرد: شورای ششم تا به امروز پرچمدار شفافیت بوده است به طوری که از گزینه‌های مدیریت شهرداری نیز در زمینه هوشمندسازی برنامه گرفته‌ایم تا شفافیت رخ بدهد؛ همچنین در راستای شفافیت‌سازی، تمام جلسات شورا به صورت علنی و باحضور خبرنگاران برگزار می‌شود.

وی درباره بدهی شهرداری گفت: لزوما داشتن بدهی برای شهرداری‌ها چیز بدی نیست زیرا بعضی بدهی‌ها مشکلی را از بدنه شهری حل می‌کنند؛ مسئله این است که بدهی‌ها باید مدیریت شوند. شهر قزوین همان قدر که بدهی دارد، دارایی نیز دارد اما برای پرداخت بدهی‌ها از جمله بدهی بانک شهر باید یک وکیل توانمند درحوزه بانکی استخدام شود.

اللهیاری با بیان اینکه برای پرداخت بدهی بانک شهر باید از داشته‌های شهرداری استفاده کنیم؛ افزود: در دوره مدیریت قبلی بحث فروش پروژه ستاره پونک مطرح شده بود؛ در روزهای آخر شورای قبل نیز این اتفاق در حال رخ دادن بود که درخواست توقف آن را کردیم.

باید از هر بهانه‌ای برای معرفی قزوین استفاده کنیم

عضو شورای شهر قزوین تاکید کرد: تقاضای من از نمایندگان مجلس شورای اسلامی این است که به حوزه مدیریت شهری توجه داشته باشند و خواسته ما از گزینه‌های مدیریت شهرداری نیز برنامه توزیع عادلانه منابع بوده است.

وی درباره تیم‌داری شورا و شهرداری بیان کرد: وظیفه شهرداری به عنوان یک نهاد غیردولتی، تیم‌داری حرفه‌ای نیست؛ قطعا در حوزه ورزشی به سمت ایجاد زیرساخت به ویژه در مناطق محروم خواهیم رفت اما درحال حاضر این موضوع مصوب نشده است.

الهیاری در پایان گفت: ما باید از هر بهانه‌ای برای معرفی قزوین استفاده کنیم؛ بنابراین کمترین حُسن هفته فرهنگی قزوین معرفی ویژگی‌های شهر است؛ اما اینکه به واسطه این هفته هزینه‌های گزاف صورت بگیرد با آن مخالف هستم؛ درباره هفته فرهنگی قزوین باید برنامه‌ریزی عمیق صورت بگیرد.

انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1762534
ارسال نظر
نظرات