شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 13:40 منتشر شده در مورخ: 1400/06/03 شناسه خبر: 1762632
هشدار دانشگاه علوم پزشکی یزد:

قطره نفازولین تاثیری در درمان کرونا ندارد

قطره نفازولین تاثیری در درمان کرونا ندارد
مصدق معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: مصرف خودسرانه نفازولین برای پیش‌گیری و درمان بیماری کرونا در افراد عادی موجب افزایش فشارخون و در خانم های باردار و شیرده، مشکلات جدی ایجاد می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، محمد حسین مصدق معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یزد پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران گفت: طی روزهای اخیر با انتشار صدای ضبط شده یک فرد غیر گروه پزشکی در فضای مجازی مبنی بر توصیه به مصرف قطره چشمی نفازولین جهت پیشگیری و درمان بیماری کووید-۱۹، متاسفانه تمایل به مصرف این دارو در بین مردم افزایش چشمگیری یافته است.

وی ادامه داد: این داروها هیچ گونه اثر ضد ویروسی ندارند و هیچ شواهد علمی مبنی بر مفید بودن قطره ها و یا اسپری های بینی ضد احتقان (دکونژستانت) در پیشگیری و یا درمان بیماری کووید-۱۹ وجود ندارد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یزد افزود:  تنها در مواردی که بیمار دچار احتقان بینی یا چشمی ناشی از بیماری کووید-۱۹ شده باشد استفاده از داروهای ضد احتقان بینی یا چشمی با دوز مناسب به صورت کوتاه مدت و تحت نظر پزشک می تواند به رفع علائم احتقان (گرفتگی بینی یا چشمی) کمک کند و بیماران مشکوک به عفونت کووید-۱۹ باید توسط پزشک معالجه شوند و بررسی ها و درمان های لازم بسته به شرایط بیمار انجام گردد.

مصدق با اشاره به مصرف خودسرانه این داروها گفت: استفاده خودسرانه این داروها می تواند منجر به افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب، گشاد شدن مردمک و حساسیت به نور، تشدید احتقان (مصرف بیش از ۳ روز) و بی قراری شود.

وی ادامه داد: همچنین  استفاده از این داروها در جمعیت های خاص از جمله خانم های باردار و شیرده، بیماران دچار مشکلات قلبی عروقی مانند پرفشاری خون، سابقه سکته قلبی (انفارکتوس میوکارد)، آنژین، گرفتگی عروق کرونر (آترواسکلروز)، مشکلات تیروئید (هایپرتیروئیدی)، بیماری های پروستات، افزایش فشار داخل چشم (گلوکوم) و افتادگی پلک (پتوز) باید تحت نظر پزشک باشد و در مواردی که خودسرانه استفاده شود می تواند برای بیماران مشکلات جدی را ایجاد کند.

مصدق تصریح کرد: به هموطنان گرامی توصیه می شود جهت درمان هر نوع بیماری خصوصا کووید-۱۹ ، ضمن مراجعه به پزشک، تنها به توصیه های متخصصان و همکاران گروه پزشکی و مطالب منتشر شده از طریق مراجع رسمی توجه و جهت حفظ سلامت خود از انجام اقدامات و انتشار مطالب بی پایه و اساس موجود در فضای مجازی جدا خودداری کنند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1762632
ارسال نظر
نظرات