شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 15:06 منتشر شده در مورخ: 1400/06/05 شناسه خبر: 1763063
کارشناس مسائل غرب آسیا:

ناامنی مطلق، دستاورد آمریکا برای افغانستان بود

ناامنی مطلق، دستاورد آمریکا برای افغانستان بود
صدرالحسینی گفت: مردم افغانستان از دولت فقط امنیت می‌خواهند، اما آمریکایی‌ها دولتی را بر سر کار آوردند که کمترین امنیتی برای مردم ایجاد نکرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، سید رضا صدرالحسینی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با خبرنگار یزدرسا پیرامون رخدادهای افغانستان گفت: آمریکایی‌ها 20 سال قبل، با شعارهایی وارد افغانستان شدند و ادعا کردند می‌خواهند دولتی دموکرات همراه با مشارکت مردم و همه اقوام ایجاد کنند.

وی افزود: مردم افغانستان انتظار زیادی از دولت ندارند بلکه آن‌ها از دولت فقط امنیت می‌خواهند، اما آمریکایی‌ها دولتی را بر سر کار آوردند که کمترین امنیتی برای مردم ایجاد نکرد.

کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار داشت: نمی‌توانیم بگوییم طالبان افغانستان را تصرف کرد چرا که طالبان در افغانستان حضور داشت و وارد شهرها شد و در واقع مردم نیز ورود طالبان را حتی تسهیل کردند چون آمریکایی‌ها هیچ کدام از شعارهایشان را عملیاتی نکرده بودند.

صدرالحسینی خاطرنشان کرد: عدم توسعه، افزایش 15 برابری تولید مواد مخدر، گسترش انواع گروه‌های تروریستی، ایجاد ناامنی مطلق و عدم حضور اقشار مختلف در ساختار حکومتی، از جمله دستاوردهای حضور 20 ساله آمریکایی‌ها در افغانستان است و همین مسائل عاملی بود که هر کسی که با پرچم ایجاد امنیت نسبی وارد مناطق مختلف افغانستان می‌شد مردم به او روی خوش نشان می‌دادند.

وی عنوان کرد: کسانی که از ترس طالبان به فرودگاه‌های افغانستان هجوم  بردند، بخش اندکی از جمعیت بیش از 30 میلیونی افغانستان هستند که این افراد بیشتر وابستگان فکری آمریکا هستند؛ البته نمی‌توانیم بگوییم همه مردم افغانستان موافق طالبان هستند اما چند هزار نفری هم که از ترس طالبان در فرودگاه هستند آن‌ها نماد مردم افغانستان نیستند.

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به جایگاه احمدشاه مسعود در افغانستان، یادآور شد: احمد مسعود فرزند احمد شاه مسعود، یک ظرفیت بسیار خوب افغانستان است و او باید قدر زحمات پدرش بداند و در راستای منافع افغانستان عمل کند؛ لذا درگیری نظامی بین او و طالبان موجب خسران مردم می‌شود.

صدرالحسینی بیان کرد: خواسته کنونی مردم افغانستان امنیت است و امروز موقعیت جدیدی برای این کشور به وجود آمده است، بر همین اساس نباید اجازه داد بار دیگر در افغانستان مسلمان کشی شود.

وی تأکید کرد: نباید اقدامات گذشته طالبان را فراموش کنیم، اما در عین حال تغییرات این گروه را نیز نمی‌توان انکار کرد؛ در شرایط کنونی همه اقوام افغانستانی باید در آینده سیاسی اجتماعی دخیل باشند و در نوع حکومت مشارکت داشته باشند و به میزان وزن خودشان مسئولیت افعانستان را بر عهده بگیرند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1763063
ارسال نظر
نظرات