شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 19:57 منتشر شده در مورخ: 1400/06/08 شناسه خبر: 1764088
کارشناس مسائل غرب آسیا:

طالبان از نظر فکری عقیدتی تغییری نکرده است

طالبان از نظر فکری عقیدتی تغییری نکرده است
صدرالحسینی گفت: تفاوت طالبان در انواع و اقسام رفتارهای آن‌ها در حوزه‌های مختلف سیاسی اجتماعی و برخوردی که با اقشار مختلف دارند کاملا محسوس است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، سید رضا صدرالحسینی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با خبرنگار یزدرسا پیرامون تغییر و تحولات اخیر در افغانستان گفت: واقعیت این است که در حوزه رفتاری تغییرات طالبان کاملا محسوس و قابل اندازه‌گیری است.

وی افزود: در طول تقریبا چهار ماه اخیر که تحرکات طالبان در خاک افغانستان آغاز شده است، تفاوت طالبان در انواع و اقسام رفتارهای آن‌ها در حوزه‌های مختلف سیاسی اجتماعی و برخوردی که با اقشار مختلف دارند کاملا محسوس است.

کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار داشت: اما اگر تصورمان بر این باشد که یک تغییرات فکری عقیدتی برای آن‌ها به وجود آمده و از نظر کلامی در آن‌ها تغییری ایجاد شده، اصلا اینچنین نیست؛ یعنی اعتقادات آن‌ها همان اعتقادات سابق و نگاه‌شان به موضوعاتی که قبلا مطرح کرده بودند همان است.

صدرالحسینی خاطرنشان کرد: به هر حال آن‌ها به دنبال مشروعیت و مقبولیت سیاسی هستند و این مقبولیت را می‌خواهند در افغانستان داشته باشند؛ بر همین اساس نوع نگرش آن‌ها به واقعیت‌های سیاسی اجتماعی متفاوت شده است.

وی تأکید کرد: دولت کاملا فاسد و غرب‌زده اشرف غنی بلایی سر مردم آورده بود که مردم کاملا این آمادگی را داشتند که با طالبان و یا هر جریان افغانستانی که پرچم مقابله با فساد را بلند می‌کرد، همکاری کنند.

کارشناس مسائل غرب آسیا عنوان کرد: برخی مقامات طالبان حدود سه سال قبل در مصاحبه با رسانه‌ها، وقوع این رخدادها را پیش‌بینی کرده بودند، چراکه فساد دولت اشرف غنی و عدم خدمات‌دهی به مردم، موجب عصبانیت شدید مردم شده بود.

صدرالحسینی پیرامون فرزند احمد شاه مسعود نیز، یادآور شد: احمد مسعود یک ظرفیت برای افغانستان است و امروز او اراده‌ای برای مقابله با طالبان ندارد بلکه او به دنبال این است که بتواند به عنوان یک آلترناتیو قانونی و مورد توافق افغانستان، حرف‌ها و موضوعات موردنظر را به طالبان برساند.

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد، یک افغانستان جدید و شرایط جدید را در گستره جغفرافیایی خواهیم دید و با توجه به تغییر و تحولاتی که تغییر قدرت از غرب به شرق دارد صورت می‌گیرد نقش افغانستان قطعا نسبت به گذشته بیشتر خواهد شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1764088
ارسال نظر
نظرات