شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 09:19 منتشر شده در مورخ: 1400/06/10 شناسه خبر: 1764475
کارشناس مذهبی مطرح کرد؛

نقش مهم امام سجاد (ع) در زنده نگه داشتن قیام عاشورا/ تربیت شاگردان در مکتب تشیع از دوران امام سجاد(ع)آغاز شد

نقش مهم امام سجاد (ع) در زنده نگه داشتن قیام عاشورا/ تربیت شاگردان در مکتب تشیع از دوران امام سجاد(ع)آغاز شد
مهدی بارانی با بیان اینکه تربیت شاگردان در مکتب تشیع از دوران امام سجاد(ع)آغاز ش، گفت: شاگردانی را تربیت می کرد تا اخبار و صحبت هایش را به گوش مردم برسانند و در شهرهای مختلف به گسترش دین مبین اسلام بپردازند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام مهدی بارانی کارشناس مسائل مذهبی در گفتگو با خبرنگار مرآت، در خصوص زندگی امام سجاد (ع) و فضائل آن حضرت، گفت: ما مردم در بین اهل بیت امام سجاد(ع) را خوب نشناخته ایم و آن طوریکه حق مطلب بوده است، رعایت نکرده ایم.

بارانی با اشاره به اهداف ومعرفت اهل بیت، عنوان کرد: در جامعه شیعه متاسفانه امام سجاد (ع) غریب است و تحلیلی درست از زندگی حضرت نداشته ایم.

کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه ظلم بزرگی در حق امام سجاد (ع) شده است، بیان کرد: ما برای شناخت آن حضرت باید به اوضاع و شرایط آن زمان دقت کرده و اقدامات حضرت در آن شرایط سخت را بررسی کنیم.

وی با اشاره به اینکه امام سجاد(ع) در زمانی زندگی می کرد که ظالم ترین حاکمان در آن مستقر بودند، عنوان کرد: حاکمان زمان ایشان بزرگ ترین نسل کشی های تاریخ را انجام داده و بزرگان شیعه را که هر کدام می توانستند در عاشورا موثر باشند را اعدام کردند.

بارانی با بیان اینکه در زمان آن حضرت تعداد شیعیان اندک بود، تصریح کرد: شیعیان که محب اهل بیت و اهل سعادت بودند که در کربلا به شهادت رسیدند و تعدادی از شیعیان که در کربلا حضور نداشتند هم نیز در قیام های توابین و قیام مختار به شهادت رسیدند.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به ممنوعیت ارتباط مردم با امام سجاد توسط حاکمان زمان، تشریح کرد: هر کسی که با امام ارتباط می گرفت  به شدت تنبیه می شد وتعداد زیادی در این راه به شهادت رسیدند.

وی با بیان اینکه دشمنان در آن زمان مشغول به تخریب چهره اهل بیت بودند، افزود: بنی امیه در تلاش بود که کشته شدن ائمه را امری عادی جلوه بدهد واین اقدام را کاری ثواب و پراز برکت نشان دهد.

بارانی با اشاره به ایجاد وحدت دربین مردم وهمدل کردن مردم، اظهارکرد: از اقدامات هوشمندانه امام سجاد حرکتی بود که کم تر از حرکت امام حسین (ع) در روز عاشو را نبود اما با تبلیغات و با دشمنی های که با آن حضرت داشتند آن حضرت را فردی گوشه گیر نشان دادند.

کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه امام سجاد(ع) سه تا اقدام اساسی انجام دادند، افزود: اولین اقدام آن حضرت نوشتن ادعیه ای بود که با بررسی این ادعیه اوج اقدام آن حضرت را نشان می دهد که در آن زمان فهم کافی از این ادعیه دیده نشده است.

وی با اشاره به اینکه امام سجاد (ع) یادگار کربلا و شاهد کامل واقعه کربلا بوده است، تصریح کرد: دشمن به همین خاطر نمی خواست که شاهدی که می تواند واقعه کربلا را به صورت کامل روایت کند زنده بماند.

بارانی با بیان اینکه امام سجاد با اشک بر پیکر امام حسین (ع) واقعه عاشورا را تبین می کردند، تشریح کرد: مردم علت اشک را از او می پرسیدند ایشان هم می فرمودند که پدر مرا گرسنه و تشنه وبرادر شیرخوار ما را با لب تشنه شهید کردند.

کارشناس مسائل مذهبی با اشاره به اینکه امام سجاد(ع) با تبین جریان عاشورا از تحریف این واقعه جلوگیری کردند، افزود: حضرت با سلاح اشک خود جریان عاشورا را تبین کرد واین حرکت واین خون را پایمال نکرد و نگذاشت تا اهداف سید الشهدا از بین برود.

بارانی از اقدامات مهم امام سجاد(ع) تربیت شاگردانی بود که اخبار و صحبت های حضرت را به گوش مردم می رساندند، تشریح کرد: با استخدام شاگردانی در هر سال هم در بحث اعتقادی و هم در بحث مذهب شیعه اماده شده و در شهر های مختلف به گسترش دین مبین اسلام می پرداختند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1764475
ارسال نظر
نظرات