شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 12:23 منتشر شده در مورخ: 1400/06/10 شناسه خبر: 1764597
معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین:

کاهش ذخایر آبی سدسفیدرود عامل ریزگردهای منطقه طارم است

کاهش ذخایر آبی سدسفیدرود عامل ریزگردهای منطقه طارم است
محرم رضایی‌زاده گفت: با توجه به خشکسالی‌های طی دو سال اخیر و پایین رفتن سطح ذخایر آبی پشت سد سفیدرود، نمایان شده و بروز باد موجب بلند شدن ریزگردها می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین؛ تعدادی از روستاهای منطقه طارم سفلی در مقابل سد سفیدرود و توربین‌های بادی منجیل واقع شده است که اگرچه جاذبه‌های بسیاری به این روستاها بخشیده اما در مقابل مشکلاتی نیز برای آن‌ها ایجاد کرده است.

پدیده ریزگرد چندین سال است که میهمان ناخوانده این روستاها شده و با بروز کم‌آبی و خشکسالی این مشکل حادتر می‌شود و امسال نیز با توجه به خشکسالی‌های اخیر و پایین رفتن ذخایر آبی سد سفید ‌رود پدیده ریزگرد بیش از گذشته شده است.

محرم رضایی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ در مورد پدیده گردو غباری که این روزها میهمان ناخوانده منطقه طارم سفلی شده است، اظهار کرد: کانون تولید ریزگرد در منطقه طارم سفلی مربوط به بستر سد سفیدرود است که با توجه به خشکسالی‌های طی دو سال اخیر و پایین رفتن سطح ذخایر آبی پشت سد، نمایان شده و بروز باد موجب بلند شدن ریزگردها می‌شود.

وی با اشاره به تاریخچه احداث سد سفید رود افزود: این سد قدمتی ۶۰ ساله دارد و در طول این شش دهه رسوبات مختلفی از رودخانه‌های قزل‌اوزن و شاهرود پشت این سد انباشته شده در حالی که با مطالعات صورت گرفته، پیش از احداث آن هیچ پدیده گرد و غباری وجود نداشته است چون در گذشته این بستر با باغات زیتون و گونه‌های گیاهی بومی منطقه پوشیده بود.

علت بروز پدیده ریزگرد در منطقه طارم نیاز به مطالعات گسترده دارد

معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین بیان کرد: طی سال‌های گذشته در حوزه وظایف منابع طبیعی، در خارج از بستر سد کارهای بیولوژیک و احیایی از جمله کاشت گونه‌های درختی و درختچه‌ای صورت گرفته و از دهه ۷۰ واگذاری اراضی ملی به همین منظور انجام شده و حدود ۴ هزار هکتار اراضی ملی به بحث زیتون‌کاری تخصیص داده شده که می‌تواند تاثیرات مخرب ریزگردها را کاهش دهد.

وی ادامه داد: علت اصلی ایجاد ریزگردها خشکسالی اخیر و رسوب‌گذاری مفرط و بیش از اندازه پشت سدها است که پدیده گرد و غبار را در منطقه طارم ایجاد کرده است.

این مقام مسئول افزود: بروز این پدیده دلایل مختلفی دارد که باید آن را از سرچشمه‌های اصلی این سد که به رودخانه قزول‌اوزن و شاهرود بازمی‌گردد بررسی و جستجو کنیم که نیاز به مطالعات گسترده دارد.

رضایی‌زاده عنوان کرد: یکی از دلایل اصلی رسوب‌گذاری بیش از حد موجود در بستر سد ناشی از شستشوی خاک سستی است که از شاخه‌های بالادستی در این رودخانه جریان پیدا کرده و در نهایت در سد سفید رود ته‌نشین شده است .

معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین در پایان گفت: به منظور بررسی و شناسایی و مدیریت علمی این پدیده لازم است این موضوع را در قالب یک طرح مطالعاتی گسترده در سرچشمه‌های اصلی رودخانه‌های منتهی به این سد جستجو کنیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1764597
ارسال نظر
نظرات