شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 20:40 منتشر شده در مورخ: 1400/06/13 شناسه خبر: 1765411
کارشناس مسائل بین‌الملل:

آنچه در افغانستان رخ داد، آبروریزی بزرگ برای آمریکا بود

آنچه در افغانستان رخ داد، آبروریزی بزرگ برای آمریکا بود
فواد ایزدی گفت: بدون تردید این اتفاقی که در افغانستان افتاد یک شکست برای ایالات متحده آمریکا بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، فواد ایزدی استاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار یزدرسا پیرامون تحولات اخیر در افغانستان گفت: آمریکایی‌ها در افغانستان شکست خوردند و این شکست هم مربوط به امسال نیست، بلکه خیلی سال قبل شکست خوردند؛ البته آن‌ها سخت‌شان بود که این شکست را بپذیرند و از افغانستان خارج شوند.

وی با اشاره به اینکه شکست آمریکا در مقابل گروهی مانند طالبان به نوعی آبروریزی برای آمریکایی‌ها بود، اظهار داشت: البته برخی از جریان‌هایی که مخالف حضور آمریکا در منطقه هستند، به طالبان کمک‌هایی می‌کردند و اگر آن کمک‌ها نبود شاید این موفقیت‌ها برای طالبان به وجو نمی‌آمد.

کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه بایدن رئیس‌جمهور آمریکا شکست این کشور در افغانستان را اعلام کرد، یادآور شد: این اتفاقی که در افغانستان افتاد و برای آمریکا فاجعه شد، بر اساس تحلیل غلط آن‌ها بود و حتی رئیس ستاد کل ارتش آمریکا گفت برآورد ما این بود که ارتش و حکومت افغانستان می‌تواند یکی دو سال در برابر طالبان مقاومت کند و اصلا برآوردشان این نبود که بعد از 11 روز ارتش و دولت از هم می‌پاشد.

ایزدی با بیان اینکه آمریکایی‌ها دو تریلیون دلار در افغانستان هزینه کردند، عنوان کرد: برآورد طالبان نسبت به قدرت ارتش افغانستان از برآورد آمریکایی‌ها درست‌تر بود؛ طالبان پیش‌بینی واقع‌بینانه‌ای نسبت به ارتش افغانستان و دولت اشرف غنی داشت و از دو سال قبل چنین وضعیتی را انتظار می‌کشیدند.

وی تأکید کرد: بدون تردید این اتفاقی که در افغانستان افتاد یک شکست برای آمریکا بود و مشخص شد که آمریکایی‌ها وقتی در برابر گروهی مثل طالبان توان ایستادگی ندارند مقابل یک ارتش منظم در منطقه هم نخواهند داشت.

کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: آنچه در افغانستان رخ داد حاوی یک درس مهم بود و آن اینکه آمریکایی‌ها زبان زور را می‌فهمند و روش برخورد با آمریکا نیز همین است.

صدرالحسینی خاطرنشان کرد: آنچه در افغانستان رخ داده این است که تفکر غرب گرایی در افغانستان نابود شده است چرا که نماد آن اشرف غنی بود که نهایتا از کشور فرار کرد و البته طبیعی است که برخی غرب‌گرایان در ایران هم از این مسئله ناراحت باشند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1765411
ارسال نظر
نظرات