شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 11:10 منتشر شده در مورخ: 1400/06/14 شناسه خبر: 1765457
دانا بررسی کرد:

آخرین وضعیت لایحه رتبه‌بندی و فوق‌العاده ویژه معلمان

آخرین وضعیت لایحه رتبه‌بندی و فوق‌العاده ویژه معلمان
عضو کمیسیون آموزش مجلس آخرین وضعیت اجرای لایحه رتبه‌بندی و فوق‌العاده ویژه معلمان را تشریح کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه خبری تهران نیوز: فرهنگیان از اقشار موثر و پرتلاش جامعه هستند که با وجود حساسیت‌های شغلی اما همواره با کاستی‌ها و مشکلات شغلی دست به گریبان بوده و هستند.

مشکلات معیشتی، بی‌توجهی به کارآمدی و شایسته‌سالاری در نظام تعلیم و تعلم، عدم پاسخگویی به مطالبات دیرینه و چندین ساله مانند افزایش حقوق و مزایای شغلی از مهمترین موضوعاتی است که جامعه فرهنگیان کشور با آن‌ها مواجه بوده و هستند.
 
 
مجلس یازدهم از ابتدای روی کار آمدن کوشید بخشی از توان خود را روی مهمترین مطالبات اقشار مختلف متمرکز کند، هدفی که تاکنون توانسته عایدی‌های خوبی برای گروه‌هایی از مردم داشته باشد، از فرهنگیان گرفته تا جامعه کارگری و بازنشستگان تامین اجتماعی، لشکری و کشوری.
 
لایحه رتبه‌بندی و فوق‌العاده ویژه فرهنگیان دو اولویتی است که با هدف ارتقاء و بهبود معیشت آنان در دستور کار قرار گرفته و موفق به اخذ مصوبه خانه ملت شده است، البته با توجه به عدم تحقق این دو مهم اخبار ضد و نقیضی در این باره رسانه‌ای و موجب نگرانی‌ معلمان شده است.
 
به همین منظور و برای پاسخ گفتن به سوالات و ابهامات موجود درباره فوق‌العاده ویژه معلمان و لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان با محمد وحیدی عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:
 
دانا: محتوای کلی فوق‌العاده ویژه فرهنگیان چیست؟
 
وحیدی: بر اساس توافق انجام شده بین مجلس و دولت و بر اساس جزء ۵ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه ۱۴۰۰ مبنی بر افزایش فوق‌العاده ویژه معلمان، وزارت آموزش ‌و پرورش مکلف به افزایش ۲۱ تا ۲۷ درصدی برای فرهنگیان مشمول این لایحه شده است.
 
بر اساس قانون پست‌های سازمانی مدیریت مدرسه، معاونان و دبیران مشمول بهره‌مندی از این قانون هستند که بر مبنای آن به طور میانگین ماهانه مبالغ ۵۰۰ هزار تومانی به حقوق پرداختی معلمان افزوده می‌شود.
 
نیروهای اداری بدنه آموزش و پرورش پیشتر از این مزیت بهره‌مند شده‌اند، بنابراین در ابلاغ جدید شامل استفاده از فوق‌العاده ویژه شغلی نخواهند شد.
 
دانا: با توجه به عدم واریز این فوق‌العاده در مرداد ماه تکلیف پرداخت آن چه می‌شود؟
 
وحیدی: همانطور که گفتید با توجه به مصوبه دولت پیشین در این باره قرار بود فوق‌العاده ویژه فرهنگیان مشمول به همراه واریز حقوق مرداد ماه آنان انجام شود که متاسفانه این مهم تاکنون محقق نشده است.
 
برای این منظور روسای کمیسیون‌های برنامه و بودجه و آموزش مجلس در نامه‌های جداگانه‌ای خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر پیشین آموزش و پرورش خواستار رسیدگی به موضوع و اعمال فوق‌العاده ویژه معلمان شده‌اند.
 
دانا: به این ترتیب آیا عدم تامین منابع مالی چالش اصلی است؟
 
وحیدی: خیر، بر خلاف برخی گمانه‌زنی‌ها هیچ مشکلی در زمینه تامین اعتبار و مسائل مالی اجرای این طرح وجود ندارد، چرا که بر اساس قانون در بودجه ۱۴۰۰ دیده شده و فرهنگیان نباید دغدغه‌ای در این باره داشته باشند.
 
آنچه هم‌اکنون درباره موضوع فوق‌العاده ویژه فرهنگیان مطرح است، موضوع تامین منابع ریالی نبوده بلکه هدف این است که مصوبه نهایی مجلس موجب شتاب بخشیدن به اجرای این مهم شود.
 
دانا: اجرای لایحه رتبه‌بندی به عنوان یکی از مطالبات اصلی فرهنگیان به کجا رسید؟
 
وحیدی: کلیات لایحه رتبه‌بندی معلمان به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده، به این معنا که لایحه دیگر برگشت‌پذیر نیست و نمی‌توان آن را کنار گذاشت.
 
برای اعلام نظر دولت درباره جزئیات این لایحه می‌بایست نماینده آن در صحن علنی مجلس درباره بند بند آن اعلام نظر نهایی کند.
 
دانا: با توجه به تاخیر پیش آمده، برنامه مجلس برای سرعت بخشیدن به روند اجرای لایحه چیست؟
 
وحیدی: برای این منظور رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در نامه‌ای به خطاب به رئیس مجلس خواستار تشکیل کمیسیون مشترکی متشکل از اعضای سه کمیسیون برنامه و بودجه، آموزش و برنامه و بودجه شده است.
 
هدف از تشکیل کمیسیون مشترک آن است که لایحه پیش از ورود به صحن علنی مجلس به طور کامل کارشناسی و پخته‌تر شده و پس از اعمال نظر نهایی دیوان محاسبات کشور، شاهد اعمال کمترین تغییرات از سوی مجلس و دولت باشد.
 
به این ترتیب اکنون مجلس به دنبال سرعت بخشیدن به روند اجرا و تحقق این مهم بوده و می‌خواهد مانع ایجاد توقف در کار شود.
 
دانا: تشکیل کمیسیون مشترک چه اندازه می‌تواند ضامن کیفیت‌بخشی در اجرای رتبه‌بندی شود؟
 
وحیدی: یکی از مهمترین اهداف پیگیری جزئیات کار در کمیسیون مشترک تخصصی حذف دوباره‌کاری‌ها و حصول نتیجه لازم در کوتاهترین زمان ممکن است.
 
تشکیل کمیسیون مشترک موجب افزایش هماهنگی بین کمیسیون‌های مرتبط درباره موضوع رتبه‌بندی معلمان شده و به این ترتیب لایحه با پختگی بیشتری به صحن علنی خواهد آمد.
 
البته نباید فرمواش کرد که این مهم هم‌اکنون نیز در قالب لایحه با مصوبه کمیسیون بارگذاری اما به واسطه نامه درخواستی برای تشکیل کمیسیون مشترک فعلا متوقف شده است.
 
دانا: اعداد و ارقام مختلفی برای اجرای رتبه‌بندی اعلام شده، آیا تحقق این مطالبه فرهنگیان نیز مشکل اعتباری ندارد؟
 
وحیدی: خیر، اجرای رتبه‌بندی نیز مانند فوق‌العاده ویژه معلمان مشکل تامین اعتبار و دغدغه مالی ندارد، چرا که در قانون بودجه ۱۴۰۰ از محل تبصره جدول ۱۴ اعتبار ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی برای سایر پرداخت‌های دولت پیش‌بینی شده است.
 
از سویی در مصوبه کمیسیون مربوطه در مجلس شورای اسلامی آمده است که دولت در سقف اعتبارات ۱۴۰۰ رتبه‌بندی معلمان را اجرایی کند، به این ترتیب این مصوبه از ابتدای سال جاری قابلیت اجرایی داشته است.
 
حال با گذشت چند ماه از سال ۱۴۰۰ از هر زمانی که اعمال و اجرای رتبه‌بندی در دستور کار دولت قرار گیرد، امکان انجام آن فراهم بوده و مشکل تامین منابع اعتباری و مالی وجود ندارد.
 
انتهای پیام/*
https://www.dana.ir/1765457
ارسال نظر
نظرات