شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 15:39 منتشر شده در مورخ: 1400/06/14 شناسه خبر: 1765599
دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را؛

نماینده بانک مرکزی در یزد:۳۵میلیارد تسهیلات به اصناف دادیم/ اتاق اصناف: چیزی گیر اصناف یزد نیامد

نماینده بانک مرکزی در یزد:۳۵میلیارد تسهیلات به اصناف دادیم/ اتاق اصناف: چیزی گیر اصناف یزد نیامد
در شرایطی که اصناف وبازاریان یکی از قشرهایی بودند که در شیوع بیماری کرونا متحمل زیان های فراوان گردیدند، دولت روحانی مدام وعده حمایت از این قشر را در قالب بسته های حمایتی داد اما امروز وباگذشت ۱۸ماه از این مدت در یک تناقض آشکار، رئیس شورای هماهنگی بانکها مدعی پرداخت تسهیلات برای بیش از ۳هزار نفراز صاحبان اصناف یزدی است و در نقطه مقابل رئیس اتاق اصناف یزد مدعی عدم پرداخت هرگونه تسهیلاتی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، همزمان با شیوع بیماری کرونا در اسفند ۹۸اصناف وبازاریان اولین مراکزی بود که به عنوان مراکز تجمع ، محدودیتهای رفت و آمد برآنها اعمال و شامل تعطیلی گردیدند و دراین ۱۸ماه نیز شایل جز محدود مشاغلی بودند که هر بار کرونا شدت گرفت محدویتهایش شامل حال آنها نیز شد و در هر محدودیتی دولت قبل  قول حمایت از اصناف را داد.

 
اما حال با گذشت ۱۸ماه از شیوع بیماری کرونا، رئیس اتاق اصناف استان یزد و در شرایطی که پیک پنجم کرونا در استان روند نزولی به خود گرفته است اصناف یزدی دیگر توان وقدرت مالی گذشته را نداشته وبه شدت ضعیف شده اند بسیاری از آنها که روزگاری کارگران بسیاری داشتند امروز خود نیازمند کمک وهمراهی دیگران شده اند اما در این میان چه تعداد از وعده های حمایتی دولت قبل محقق شد؟
 
هیچ کدام از وعده های حمایتی دولت روحانی عملی نشد
 
رئیس اتاق اصناف استان یزد در گفتگو با یزدرسا، با بیان اینکه محدودیت‌های کرونایی و تعطیلی که در پی آن پیش آمد، سبب کاهش درآمد چشمگیر بازاریان شد، اضافه کرد: تعطیلات روزانه و ساعتی مشکلات زیادی را برای اصناف به وجود آورد و کاهش درآمدها باعث شد تا در بحث پرداخت حقوق کارگر، اجاره مغازه، بیمه کارگران و موارد دیگر با چالش‌های بسیاری مواجه شوند.
 
وی با اشاره به اینکه دولت قول‌هایی را برای رفع مشکلات اصناف داد ولی متأسفانه هیچکدام عملیاتی نشد، گفت: در این شرایط سخت کرونایی و چالش‌های اصناف، هیچ ارگانی از حق‌وحقوق خود نگذشت.
 
 
در ایام کرونا همه متضرر شدند اما بانک ها سود کردند
 
حسنی عنوان کرد: در طول ایام کرونا که همه متضرر شدند، بانک‌ها سود کردند زیرا اصناف تعطیل بودند و پولی برای وصول چک‌هایشان نداشتند و ناچارا برگشت می‌خورد و مجبور بودند که برای هر برگ چک برگشت‌خورده ۱۰ هزار تومان و برای رفع سو آن‌هم ۱۲ هزار تومان دریافت کردند، پس کرونا برای بانک‌ها خوب بود.
 
رئیس اتاق اصناف استان یزد اضافه کرد: کرونا برای دولتی‌ها خوب و برای اصناف و بازاریان که مردمی بودیم، بسیار بد و به‌صراحت باید گفت که هیچ کمکی از سوی دولت به صنوف صورت نگرفت.
 
این صحبت های رئیس اتاق اصناف استان یزد در شرایطی مطرح می شود که  نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نیز همراه و هم نظر با رئیس اتاق اصناف استان بوده و مدعی هستند در شرایطی که  بازاریان وظیفه اجتماعی خود را بسیار عالی و به نحو احسن در زمان کرونا به انجام رساندند اما دولت مردان متاسفانه به وعده ها خود عمل نکردند.
 
اما یک سر این ماجرا بانک ها هستند که طبق مصوبه ستاد ملی کرونا باید در زمینه پرداخت تسهیلات به اصناف آسیب دیده از کرونا اقدام میکردند اما رئیس اتاق اصناف استان یزد مدعی است هیچ گونه تسهیلاتی تحت این عنوان به اصناف پرداخت نشده است اما این صحبت ها در تناقض کامل با صحبت های رئیس شورای هماهنگی بانک های استان یزد می باشد.
 
بانک ها: به ۳هزارنفر در یزد تسهیلات پرداخت کردیم
 
اردکانی رئیس شورای هماهنگی بانک های استان یزد در گفتگو با یزد رسا، با اعلام اینکه از زمان ابلاغ دستورالعمل ستاد ملی کرونا به بانک های استان تاکنون ۷هزار و ۶۶۵درخواست پرداخت تسهیلات از سوی بانک های استان وصول شده است اظهار داشت: در این رابطه تاکنون برای ۳هزار و۲۶۷نفر تسهیلات پرداخت شده است.
 
وی ادامه داد: درراستای پرداخت تسهیلات به اصناف آسیب دیده در سطح استان یزد تاکنون از سوی بانک ها مبلغی بیش از ۳۵میلیارد تومان پرداخت شده است.
 
این صحبت رئیس شورای هماهنگی بانک های استان در شرایطی بیان می شود که عماد تشکری سرپرست اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی در فرودین سال جاری بیان داشت: از مجموع پرونده های ارسالی به بانک ها، چهار هزار و ۹۷۸ متقاضی ۱۵۰ میلیارد تومان وام برای حفظ و ایجاد اشتغال ۱۲ هزار و ۲۸۳ نفر دریافت کردند.
 
تسهیلات پرداختی به اسم اصناف آسیب دیده به کام نورچشمی ها
 
این تناقض صحبت های مسئولین عجیب به نظر میرسد که به همین علت پیگیری های خبرنگار یزدرسا ، به موضوع عجیب ودرخورتوجه رسیده است مبنی بر اینکه برخی از بانک های استان از منابع در نظر گرفته شده برای پرداخت تسهیلات به اصناف آسیب دیده در موارد غیر از محل مورد اشاره استفاده و به وام گیرندگان از محل منابع این تسهیلات، وامهایی را پرداخت میکنند در صورتی که متاقضیان واقعی این تسهیلات در انتظار این حمایت ها می باشند.
 
پرداخت تسهیلات به تنهایی جوابگوی ضرر اصناف نیست
 
نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با یزدرسا، با بیان این‌که مشکل اصناف در تعطیلات کرونایی معافیت از پرداخت با تخفیف در حق بیمه سهم کارفرما بویژه در کارگاه‌های کمتر از پنج نفر و تخصیص تسهیلات بانکی کم بهره و دراز مدت با دوره تفس طولانی است اظهار کرد: امهال چک‌های برگشتی اصناف در طول زمان کرونا و تعویق اقساط وام‌های بانکی در این مدت مورد تاکید جدی اصناف است که دولت باید نظر ویژه به آن داشته باشد.
 
محمدصالح جوکار با بیان این‌ که اصناف در دوران کرونا خوش درخشیدند و در این ایام با تامین بسته‌های معیشتی و کمک به بیمارستان‌ها مسئولیت‌های اجتماعی خود را ایفا کردند افزود: ضروری است برخی قوانین صنفی اصلاح شود که مجلس در این زمینه آمادگی کامل دارد تا در این زمینه طرحی قانونی را دریافت و مورد بررسی قرار دهد.
 
وی با ابراز تاسف از بی‌توجهی دولت در زمان شیوع ویروس کرونا برای حمایت از اصناف ادامه داد: دولت باید بسته‌های حمایتی برای اصناف در نظر می‌گرفت و به شکل‌های مختلفی حمایت می‌کرد چون پرداخت تسهیلات به تنهایی کفاف نمی‌دهد و حتی پاسخگوی یک ماه فعالیت اصناف و کسبه هم نبود.
 
در مجموع اینکه در شرایطی که بیماری کرونا همچنان وجود دارد و همگی اذعان دارند که اصناف و بازاریان در این اوضاع به شدت آسیب دیده اند ، لازم است بانک ها و دولت جدید به تمام تعهدات و وعده هایی که دولت گذشته دادند و عملی نشده است جامعه عمل پوشانده تا شاید باعث شود مقداری از آسیب هایی که این قشر متحمل شده اند کاسته شود ودر ضمن اینکه  نهادهای نظارتی لازم است به موضوع تناقضی که در صحبت های مسئولین بانک ها و اصناف مبنی بر عدم پرداخت تسهیلات وجود دارد ورود کرده  تا حقیقت ماجرا برای همگان مشخص شود.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1765599
ارسال نظر
نظرات