شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 09:26 منتشر شده در مورخ: 1400/06/15 شناسه خبر: 1765771
کارشناس مسائل منطقه بررسی کرد؛

چرایی عدم دعوت سوریه برای شرکت در اجلاس بغداد

چرایی عدم دعوت سوریه برای شرکت در اجلاس بغداد
کنعانی مقدم گفت: مصطفی کاظمی در آستانه انتخابات عراق برای جذب حمایت‌های خارجی، از سوریه برای شرکت در اجلاس بغداد دعوت نکرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسین کنعانی‌مقدم در گفت‌وگو با شبکه خبری تهران نیوز درباره نشست بغداد اظهار داشت: ابتکار عراق در برگزاری اجلاس بغداد که کشورهای همسایه، کشورهای حاشیه خلیج فارس و نیز فرانسه در آن حضور داشتند؛ می‌تواند مقدمه‌ای برای شکل‌گیری یک اتحادیه میان کشورهای منطقه حول محورهای امنیتی، اقتصادی و موضوعات مرتبط با تروریسم باشد.

وی عدم حضور سوریه در این اجلاس را یکی از ضعف‌های اجلاس بغداد عنوان کرد و گفت: عدم حضور سوریه در این اجلاس معنادار بود؛ زیرا فرانسه که اصلاً ربطی به عراق ندارد، در اجلاس بغداد مشارکت داشت. مصطفی کاظمی عملاً در آستانه انتخابات عراق برای اینکه از حمایت‌های خارجی به خصوص فرانسویان برخوردار باشد، از سوریه برای شرکت در این اجلاس دعوت نکرد و به همین دلیل می‌توان گفت که اجلاس بغداد به احتمال بسیار زیاد به اهداف اصلی خود دست پیدا نکند.

کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: اعتراض ایران نسبت به عدم دعوت سوریه در اجلاس بغداد بجا و منطقی بود که امیرعبداللهیان هم در سخنان خود به آن اشاره کرد.

کنعانی‌مقدم افزود: به نظر من نخستین حضور آقای امیرعبداللهیان در یک اجلاس منطقه‌ای، حضوری مقتدرانه و افتخارآمیز بود. اینکه او حاضر نشد پشت سر رؤسای کشورها بایستد و نیز در ابتدای صف قرار گرفت، این پیام را منتقل کرد که ایران حضور مقتدرانه‌ای در تحولات و اجلاس‌های بین‌المللی دارد.

به گفته وی؛ باید منتظر ماند و دید که نتیجه اجلاس بغداد چه خواهد بود و در روزهای آینده چه اثراتی در پی دارد.

کارشناس مسائل معتقد است: جمهوری اسلامی ایران هرچقدر روابط دیپلماتیک خود را با کشورهای منطقه مستحکم‌تر کند، سود بیشتر نصیب کشورمان می‌شود. درواقع مسئله برجام و روابط با غرب موضوع اصلی سیاست خارجی کشورمان نیست، بلکه موضوع اصلی کاهش تنش با کشورهای منطقه و توسعه روابط با آن‌هاست.

لازم به ذکر است؛ عراق با برگزاری اجلاس بغداد تلاش کرد تا آن را به مقدمه‌ای برای «اعلامیه بغداد» با حل کردن موارد اختلاف‌برانگیز در سطح منطقه‌ای بین بازیگران از طریق تبدیل عراق به یک بستر مشترک برای تماس بین هیئت‌های کشورهای شرکت‌کننده و طرف‌هایی که بعداً به آن ملحق خواهند شد، تبدیل کند. سوریه در اجلاس بغداد حضور نداشت، اما بغداد تأکید کرد که دمشق را از جزئیات اجلاس و ابعاد آن آگاه کرده است. این امر با وجود نقدی بود که همراه با برگزاری اجلاس بغداد درباره علل دعوت نکردن از سوریه و فایده حضور فرانسه در پرونده عراق مطرح شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1765771
ارسال نظر
نظرات