شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قم
ساعت: 14:13 منتشر شده در مورخ: 1400/06/20 شناسه خبر: 1767172
هم زمان با واردات بالای واکسن،

همتی بلند برای قطع زنجیره کرونا

همتی بلند برای قطع زنجیره کرونا
باعبور واردات واکسن کرونا از کشورهای مختلف از مرز پنجاه میلیون دز در کشور و اثبات تاثیر واکسیناسیون در کنترل و کاهش روند نزولی ابتلا به کرونا و کاهش بستری ها و فوتی ها در سطح جهان نشان از همت بالا برای کنترل و قطع زنجیره کرونا در کشور است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  قم فردا، بعد از گذشت حدودا یک ماه آمار فوتی های کرونا به زیر 500نفر در 24ساعت گذشته رسید. البته همین آمار هم زیاد است اما روند فعلی نشان از تلاش مضاعف مسئولین امر برای کنترل بیماری را می رساند. البته چند روز قبل سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اعلام کرد کشور از پیک پنجم کرونا عبور کرده است. به‌ گفته علیرضا رئیسی، حدود ۲۱ استان کاملا از پیک عبور کرده و سیر نزولی را طی می‌کنند.

رکورد شکنی واکسیناسیون روزانه
اما در این بین چیزی که مهم است ثبات در خصوص کنترل بیماری در کشور است که باید با رعایت پروتکل های بهداشتی و واکسیناسیون از ورود به پیک های بعدی جلوگیری شود. از همین رو در روزها و هفته های اخیر شاهد هستیم که روند واکسیناسیون سرعت بیشتری گرفته است و در این مدت بارها و بارها در کشور و شهرهای مختلف رکورد واکسیناسیون در یک روز شکسته شده است.
هم‌اکنون در اغلب استان‌های کشور، تنها متولدان ۱۳۵۵ به قبل امکان ثبت‌نام در سامانه سلامت را دارند، اما از اواخر هفته گذشته برخی مراکز در تهران متولدان ۱۳۶۰ به قبل را هم پذیرش می‌کنند و در ساعات پایانی کار مراکز که ازدحام مراجعان دارای اولویت کمتر است، مراجعان گروه‌های سنی دیگر راحت‌تر پذیرش می‌شوند.

رکورد شکنی ثبت نام در سامانه نوبت دهی واکسیناسیون
در این میان با اعلام وزیر بهداشت مبنی بر واکسیناسیون تمام روستاییان بالای ۱۸ سال و البته طلاب و دانشجویان رکورد ثبت‌نام در سامانه نوبت‌دهی واکسیناسیون هم شکست و بیش از ۵۰۰ هزار نفر تنها در ۲۴ ساعت اقدام به ثبت‌نام در این سامانه کردند. براساس اعلام مرکز مدیریت آمار وزارت بهداشت رکورد قبلی ثبت‌نام در سامانه ۱۳۰ هزار نفر بوده است. هفته گذشته بود که بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت در مجلس اعلام کرد که تا پایان بهمن امسال واکسیناسیون تمام می‌شود؛ اتفاقی که متخصصان حوزه بهداشت با توجه به رکوردشکنی تزریق بالای یک‌میلیون دوز در روز امکان‌پذیر می‌دانند؛ مشروط به اینکه واکسن موردنیاز به‌طور منظم و مستمر وارد کشور شود.

عبور واکسن های وارداتی از مرز پنجاه میلیون دز
 از همین رو مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک گفت: با ورود پنجاهمین محموله واکسن به تعداد ۳میلیون و ۲۰۰ هزار دز انواع سینوفارم از سبدکووکس تا اول روز شنبه ۱۴۰۰/۶/۲۰ تعدادواکسن‌های وارداتی ازمرزپنجاه میلیون گذشت.
او ادامه داد: این درحالی است که فقط در ۲۰ روز شهریورماه ۴۵ درصد از واردات واکسن به کشور را داشتیم و در هفت ماه گذشته تنها ۵۵ درصد، در حالی که می‌شد با برنامه ریزی مناسب خیلی قبل‌تر این کار را انجام داد.

اثبات تاثیر واکسیناسیون در روند نزولی ابتلا به کرونا
این در حالی است که تاثیر انجام واکسیناسیون در روند نزولی ابتلا به کرونا ثابت شده است و براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت در استان‌هایی که واکسیناسیون سرعت بیشتری داشته، روند نزولی پیک پنجم کرونا هم سرعت بیشتری داشته است. از سوی دیگر در استان‌های با آمار تزریق کمتر واکسن، روند کاهشی در تعداد بستری‌ها نوسانی و کمتر از سایر شهرهای کشور بوده است. در سطح جهانی هم تنها در یک مطالعه انجام شده در انگلیس پس از تزریق ۹۱ میلیون دوز واکسن ثابت شده که واکسیناسیون به‌طور کلی و در سطح جامعه و نه شخصی کارایی بسیار بالایی دارد و می‌تواند ۷۹ درصد از گرفتن بیماری علامت‌دار و ۹۶ درصد از بستری شدن جلوگیری کند. همچنین در ایران هم با افزایش شتاب واکسیناسیون تنها در یک هفته میزان مثبت بودن تست‌های کوویدـ۱۹ از ۵۰ درصد به حدود ۲۳ درصد رسیده است.
در هر حال امیدواریم که واکسیناسیون به همین سرعت انجام شود تا مسئولین بتوانند در چند ماه آینده این بیماری را در کشور کنترل کرد که با رخ دادن این اتفاقات بسیاری از محدودیت ها برداشته خواهد شد و شاید هم زندگی به روال قبل خود برگردد.انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1767172
ارسال نظر
نظرات