شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 18:00 منتشر شده در مورخ: 1400/06/23 شناسه خبر: 1768286
دانا گزارش می‌دهد:

ری؛ نگین درخشان فرهنگ، تاریخ و تمدن ایران زمین

ری؛ نگین درخشان فرهنگ، تاریخ و تمدن ایران زمین
ری را باید به حق نگین درخشان و پرتلالو تاریخ، فرهنگ و تمدن در ایران زمین خواند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه خبری تهران نیوز: ری را باید به حق نگین درخشان و پرتلالو تاریخ، فرهنگ و تمدن در ایران زمین خواند، شهرستانی با قدمت و دیرینگی چند هزار ساله و کلکسیونی کم نظیر و بی‌همتا از ظرفیت‌های بکر و نابی که مانندش را نمی‌توان در جای دیگری یافت.

ری را به حق باید کلکسیونی از آثار فاخر فرهنگی، مذهبی و تاریخی نامید که می‌تواند نقش ممتازی را در توسعه صنعت گردشگری ایفا کرده و عواید فرهنگی و اقتصادی فراوانی را برای منطقه به همراه داشته باشد.
 
با این وجود باید پذیرفت ری با وجود برخورداری از همه اندوخته‌های گران‌مایه و غنای فرهنگی و مذهبی‌اش اما به تناسب همه این داشته‌ها از توسعه‌یافتگی بازمانده و همچنان با محرومیت‌های زیادی دست به گریبان است.
 
روز گذشته اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با هدف بازدید میدانی و احصاء ظرفیت‌ها، پتانسیل و البته کمبودها و نقاط ضعف موجود در حوزه‌های فرهنگی، ورزشی، میراث فرهنگی و گردشگری به شهرستان ری آمدند.
 
مجلسی‌ها به منظور اطلاع دقیق از فضاها، اماکن و قابلیت‌های موجود در حوزه‌های یاد شده با تشکیل سه کمیته فرهنگی، ورزشی و میراث فرهنگی بازدیدهای میدانی را در دستور کار قرار دادند که از آ «جمله می‌توان به حضور در بقاع متبرکه، اماکن ورزشی، آثار و ابنیه تاریخی اشاره کرد.
 
اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس قرار است در جلسه‌ای به منظور جمع‌بندی موضوعات، تصمیماتی را در راستای حذف برخی موانع، زمینه‌سازی برای رایزنی‌های با وزارتخانه‌های مربوطه و تسهیل و تسریع اعتبارات با محوریت توجه به پروژه‌ها و اقدامات اولویت‌دار اتخاذ کنند.
 
اعضای کمیته فرهنگی این کمیسیون بازدید از بقعه مطهر امامزاده عبدالله و حرم مطهر عبدالعظیم حسنی علیهم‌السلام و همچنین موسسه فرهنگی هنری منتظران منجی را در دستور کار داشتند.
 
بازدید از کتابخانه، موزه تاریخی و کارگاه ساخت ضریح از برنامه‌های این کمیته در برنامه حضورشان در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) بود.
 
بقعه امامزاده عبدالله (ع)؛ کانون فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی
 
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ری در جریان بازدید اعضای کمیته تخصصی کمیسیون فرهنگی مجلس از بقعه امامزاده عبدالله‌ علیه‌السلام آموزش گفت: حریم این امامزاده واجب‌التعظیم مدفن بیش از ۴۰۰ تن از علما و مشاهیر و دیگر چهره‌های مشهور سیاسی است.
 
حجت‌الاسلام سید محمد سیدی با اشاره به وجود قبرستان قدیمی در جوار بقعه امامزاده عبدالله علیه‌السلام که بر قدمت و غنای آن افزوده است، اظهار کرد: کوشیده‌ایم علاوه بر ایفای نقش این بقعه متبرکه در حوزه‌ گردشگری مذهبی و اجرای برنامه‌های فرهنگی و دینی، از فضاها و صحن‌های همجوار آن برای فعالیت‌های اشتغالزایی، آموزشی، فرهنگی و حوزه سلامت استفاده می‌شود.
 
وی عنوان کرد: اداره اوقاف کوشیده است با اختصاص صحن‌های اطراف امامزاده برای فعالیت‌های درمانی، کارگاه‌های تولیدی و اشتغالزایی از جمله برای زنان سرپرست خانوار و تلاش برای ایجاد فضاهای آموزشی، فضاهای متروکه اطراف بقعه به نحو مطلوب مورد استفاده قرار گیرند.
 
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ری بر ضرورت همسان‌سازی سطوح صحن‌های همجوار بقعه به منظور تسهیل در تردد زائران تاکید و بیان کرد: با هدف ارائه خدمات درمانی به مردم منطقه، پزشکان افتخاری در تخصص‌های مختلف خدمات درمانی را به محرومان و اقشار کم بضاعت ارائه می‌کنند.
 
سیدی از نبود پارکینگ عمومی به عنوان مانعی برای دفن اموات در آرامستان حریم امامزاده عبدالله علیه‌السلام یاد و تاکید کرد: درصورت بسترسازی از سوی نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس این اماکن وجود دارد که با خرید و آزادسازی برخی از املاک مجاور، پارکینگ طبقاتی احداث و خدمات‌رسانی به زائران تقویت شود.
 
منتظران منجی، موسسه‌ای با کارکردهای جهانی
 
مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری منتظران منجی در حاشیه بازدید اعضای کمیسیون فرهنگی گفت: این موسسه در زمینه تولید محتوا اعم از کتاب، فیلم و کلیپ‌های سخنرانی در حوزه مهدویت تولیداتی را به ۱۴ زبان دنیا دارد.
 
حجت‌الاسلام محمد شجاعی اظهار کرد: از سویی موسسه جامعه ۳۰ هزار نفری از معلمان را برای انجام فعالیت‌های فرهنگی از جمله در حوزه مهدویت آموزش داده است، تا شیوه‌های اثربخش در حوزه فرهنگی و در بخش بین‌الملل پیاده‌سازی کند.
 
وی با اشاره به تربیت نیروهای موثر و فعال در حوزه فرهنگی در بخش‌ها و ارکان مختلف، عنوان کرد: به طور مثال جامعه پزشکی ۵۰۰ نفری در داخل و خارج از کشور در حال فعالیت بوده و ارتباطات فرهنگی و آموزشی به ویژه با پزشکان مسلمان در حال برقراری است.
 
مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری منتظران منجی اعزام تیم‌های پزشکی به مناطق محروم و کشورهای همسایه مانند عراق و سوریه، فعالیت در مباحث سیاسی، آموزش خانواده و آموزش‌های پیش از ازدواج با هدف تربیت نسل مهدوی را دیگر ابعاد فعالیتی موسسه برشمرد.
 
شجاعی از فعالیت جامعه طلاب و دانش‌آموزان به عنوان بخش‌هایی دیگر از پیکره نیروی انسانی و اجرای فعالیت‌های فرهنگی فراخور نام برد و افزود: فعالیت‌هایی در بستر فضای مجازی و پلتفرم‌های داخلی و خارجی با عضویت ۴۰۰ هزار نفر در حال انجام است.
 
وی تصریح کرد: علاوه بر فعالیت کارشناسان و مشاوران حوزوی و دانشگاهی، این موسسه در مباحث معرفتی، حوزه‌های ورزشی، طب اسلامی و سنتی، خدمات‌رسانی به سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و تدوین و آماده‌سازی متون درسی برای ۵۷ کشور دنیا اقداماتی را انجام داده و در دست اجرا دارد.
 
مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری منتظران منجی گفت: تولید رسانه‌ای برای شبکه‌های جهانی، خارجی، برخی شبکه‌های ماهواره‌ای و شبکه‌های تلویزیونی داخلی بخش دیگری از فعالیت‌های موسسه را دربرمی‌گیرد.
 
شجاعی با انتقاد از سیاست‌های ناصحیح دولت پیشین و نقش آن در کمرنگ شدن فعالیت و یا تعطیلی موسسات فرهنگی، ابراز امیدواری کرد دولت سیزدهم از بسترها و ظرفیت‌های لازم برای تقویت این موسسات بهره ببرد.
 
وی همچنینی با اشاره به پیش رو بودن ایام پیاده‌روی اربعین حسینی علیه‌السلام از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس خواست از طریق رایزنی با ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت شرایط لازم برای اعزام و حضور طلاب و نیروهای کارآمد فعال در حوزه مهدویت و صلح جهانی و ایجاد پیوند بین مکاتب را فراهم کنند.
 
 
ری کلکسیونی از ظرفیت‌های تاریخی و مذهبی
 
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اهداف سفر اعضای کمیسیون از شهرستان ری، گفت: ری از دیرباز با پهنه جغرافیایی و زیستی گسترده و وجود ظرفیت‌هایی همچون آستان حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام قطب فرهنگی مهم کشور در حوزه‌های دینی، مذهبی و تاریخی بوده رو هست.
 
سید علی یزدی‌خواه اظهار کرد: ری به‌عنوان یکی از ۱۶ کهن شهر تاریخ بشر با قدمت حدود ۸ هزار ساله و موطن و محل دفن بسیاری از علما، خطبا، شعرا و بزرگان و اندیشمندان مذهبی ظرفیت شرگف و بی‌مانند تلقی می‌شود.
 
وی از ری به عنوان شهری المپیکی با سابقه درخشان مدال‌آوری و پرورش قهرمانان ورزشی یاد و تاکید کرد: تنها اکتفا به حریم حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه‌السلام کافی است تا بدون برشمردن دیگر جاذبه‌ها و پیشینه غنی و دیرینه فرهنگی و مذهبی، بتوان از ری به عنوان ظرفیتی بی‌مانند یاد کرد.
 
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: با همه آنچه که گفته شد، شهرستان ری را باید محروم و کم‌نصیب از توسعه‌یافتگی خواند، همچنان که وجود مشکلات و تنگناهای فراوان در حوزه‌های مختلف گواه روشنی بر ا ین ادعا است.
 
یزدی‌خواه افزود: از این‌رو با دعوت از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس کوشیده‌ایم در وهله اول شرایط را برای درک و روشنی از پتانسیل‌های این شهرستان فراهم کنیم، تا به دنبال آن در تعامل با دیگر وزارتخانه‌ها، نهادها و دستگاه‌های اجرایی در مسیر توسعه زیرساخت‌ها و سرریز اعتبارات و بودجه‌ها حرکت کنیم.
 
وی ادامه داد: تقویت تجهیزات و بهبود زیرساخت‌ها و امکانات ورزشی، توسعه بسترهای گردشگری، حرکت در جهت احیای ظرفیت‌ها در حوزه‌های گردشگری مذهبی و تثبیت جایگاه این شهرستان به عنوان یکی از قطب‌های ملی و منطقه‌ای گردشگری از دیگر اهداف است.
 
انتهای پیام/*
https://www.dana.ir/1768286
ارسال نظر
نظرات