شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: ورزشی
ساعت: 18:34 منتشر شده در مورخ: 1400/06/23 شناسه خبر: 1768326
هر چه گفتیم شعار نیست بلکه ایده بوده و عملی می‌شود

سجادی: به خواست فیفا باید کلمه عمومی از اساسنامه فدراسیون فوتبال خارج شود/ به نظر اعضای هیات مدیره استقلال احترام می گذاریم

سجادی: به خواست فیفا باید کلمه عمومی از اساسنامه فدراسیون فوتبال خارج شود/ به نظر اعضای هیات مدیره استقلال احترام می گذاریم
وزیر ورزش و جوانان گفت: به خواست فیفا باید کلمه عمومی از اساسنامه فدراسیون فوتبال خارج شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مراسم بدرقه تیم ملی والیبال ناشنوایان برای اعزام مسابقات قهرمانی جهان ایتالیا با حضور حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان در مجموعه فرهنگی ورزشی حاج مصطفی داوودی متعلق به فدراسیون ورزش های ناشنوایان برگزار شد.

حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان در مراسم بدرقه تیم ملی والیبال ناشنوایان اظهار داشت:  برای اینکه خیال تیشه گران، نمایندگان و همکاران خودم در وزارت ورزش راحت شود، باید بگویم که من ۲۳ سال به عنوان استاد دانشگاه تدریس می‌کنم. در ۱۰ سال اول تدریس، من، مشغول تدریس ورزش‌های جانبازان و معلولین بودم که بخشی از آن معلولین حسی هستند که ‌می‌شود همان ناشنوایان. باید بگویم که یکی از سخت ترین نوع معلولیت ها را ناشنوایان دارند. وقتی یک اردو می‌گذاریم، هدف آن یادگیری است. بخشی از یادگیری در شنیدن است و در این عرصه ورزشکاران در یادگیری و مربیان در یاد دادن و آموزش آنها دچار سختی های زیادی می‌شوند. 

وی افزود: برخی معلولیت ها بخاطر، حوادث بوده، برخی اکتسابی، برخی ارثی بوده و برخی به دلیل بیماری ها بوده اما همه تنوع های معلولیت طبیعی بوده و در جوامع بشری وجود دارد. یک آمار در سازمان بهداشت جهانی وجود دارد مبنی بر این که ۱۰ درصد جوامع بشری از یکی از انواع معلولیت ها رنج می‌برند. اما نکته ای که در گزارش سازمان بهداشت جهانی وجود دارد این است که ۸۰ درصد این ۱۰ درصد در آفریقا، آسیا و کشورهای توسعه نیافته هستند. کشورهای پیشرفته از این نوع محدودیت ها کمتر رنج می‌برند. این نیاز به توجه مضاعف دارد و یکی از راه های مقابله، کنترل، فرهنگ سازی و بهبود این آمار بر اساس تحقیقات، ورزش است.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به نقش ورزش در حوزه معلولین ادامه داد: ورزش ۶ نوع هدف برای آنها دارد. عامل تجدید پیوندهای اجتماعی‌ست. خیلی از معلولین نمی‌خواهند در جامعه دیده شوند، ورزش عامل نشاط بخشی آنهاست، عامل هماهنگی ارگان های بدنی آنهاست چون معلولین معمولا کم تحرکند. ما ۳۰۰ هزار نفر ناشنوای ورزشکار داریم. با بروز یک معلولیت ما بخشی از توانمندی خود را از دست می‌دهیم، ورزش می‌تواند به بهبود، حفظ و ارتقای آن ناتوانی کمک کند. مهم ترین هدف ورزش در میان معلولین بخش انگیزه دادن و اعتماد به نفس دادن به معلولین است. طبق کنوانسیون جهانی که می گوید همه احاد مردم حق زیستن دارند و باید در جهت زیستن مردم گام برداریم. قبل از انتخابم به عنوان وزیر ورزش، تیشه گران به عنوان یک دوست با من در ارتباط بود. ما از سال ۶۴ باهم می‌دویدیم. او همه جریانات فدراسیونش را به منی که هیچ کاره بودم، می گفت و با خوشحالی پیگیر کارهای آنها بود.

سجادی در ادامه خطاب به ورزشکاران ناشنوا گفت: الان دوران خوشی هاست، بعد از دوران افتخارآفرینی یک زندگی عادی آغاز می شود. برای آینده شما باید به فکر باشیم. بنده به عنوان متولی شما باید مکان ورزشی ناشنوایان را مرمت کنم. می‌دانم که یک مکان ورزش آن‌هم در شرق تهران کم است. در حال تلاش برای واگذاری ها به صورت آسان تر هستیم و برای آن آمادگی داریم. در تلاش خواهیم بود در کل کشور اماکنی برای ورزش ناشنوایان داشته باشیم. ۲۸ هزار مکان ورزشی در کل کشور داریم، از این همه مکان یک مکان در هر استان به ناشنوایان نمی‌رسد؟

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به بحث زیرساخت ها بیان کرد: به نمایندگان مجلس گفتم که مدیریت ورزش باید ترکیبی باشد نه اینکه جزیره ای باشد. یعنی اینکه همه امکانات و اماکن ورزشی در وزارت ورزش و در سایر دستگاه ها به صورت ترکیبی استفاده کنیم تا همه آنها در خدمت مردم باشد. باید هر کسی که در جمهوری اسلامی مایل به استفاده از اماکن ورزشی است، دسترسی به آنها را داشته باشد و این نیازمندی یک هنرمندی است. با هر وزیری که لازم باشد، جلسه خواهم گذاشت تا از این امکانات استفاده کنیم. بر این تلاش هستیم که از امکانات موجود به درستی استفاده کنیم و آنها را مرمت کنیم نه این‌که ساختمانی نیمه کاره اضافه کنیم.

وی در پایان گفت: امیدوارم شما ورزش‌کاران ناشنوا در مسابقات بین المللی دچار آسیب و اذیت نشوید. اینکه تیشه گران اشاره کرد من زبان ناشنوایان را بلدم. در سال ۱۳۷۲ در مسابقات قهرمانی آسیا از دوست خوبم امید سعیدی یاد گرفتم و قدردان او هستم. به یاد دارم که او هم سختی های زیادی در این زمینه داشت. ما فقط باید ناشنوایان، نابینایان، دیگر معلولین و افراد دارای محدودیت را درک کنیم تا زندگی بهتری داشته باشیم. به همین راحتی همه مشکلات حل خواهد شد.

حمید سجادی در ادامه در جمع خبرنگاران حضور یافت و اظهار داشت: میزبانی های خوبی در آبان ماه در پیش است و امروز به اسم بدرقه تیم والیبال در اینجا حاضر بودیم. مناسبت خوبی بود یک بازدید نسبی رخ داد و غیررسمی در اینجا حاضر بودم و با امکانات و محدودیت ها آشنا هستم. مراسم امروز هویت دادن به عزیزان ناشنوا بود که عازم مسابقات والیبال ایتالیا هستند. به جز ورزش، فعالیت های زندگی شخصی این عزیزان هم در روند بهبودی آنها موثر است. در سخنرانی هم گفتم که باید به زندگی آنها بعد از ورزش هم برسیم و بعد از پایان ورزش آنها که به جامعه باز می‌گردند و تشکیل خانواده می‌دهند. وظیفه من و همکارانم این است که به سراغ یک سری بهبود رویه ها برویم و یک سری از تسهیلات جدید موثر بر آینده زندگی آنها را فراهم کنیم، چه سالن خوب، چه حقوق خوب و چه غیره.

وی افزود: ما فدراسیون های زیادی در زمینه معلولین و افراد دارای محدودیت داریم؛ کمیته سرطانی هم داریم که مدال های جهانی دارند که ورزش برای انها برای تفریح است. اما در ناشنوایان باید از آنها در جامعه و در ورزش استفاده کنیم و آنها را به خوبی مورد توجه قرار دهیم. باخبرم از حمایت های موجود از این فدراسیون و تکلیف ما افزایش این تسهیلات است. ما هم برای جایزه دادن به قهرمانان حاضر در والیبال قهرمانی جهان قولی دادیم.

سجادی درخصوص مرمت مجموعه ورزشی ناشنوایان به خبرنگار دانا پاسخ داد: قول دادم پس از صحبت‌هایی که با تیشه گران داشتیم، وظایف خود را انجام دهیم و هر چیز که گفتیم شعار نیست بلکه ایده بوده و عملی می‌شود. تازه امروز درخواست به دست ما رسیده و به ان عمل خواهیم کرد.

وزیر ورزش و جوانان درباره برآیندش از وضعیت ورزش در مدت کوتاهی که در وزارت بوده، گفت: در المپیک اتفاق خوبی در لندن رخ داد، در ریو نسبتا خوب بود و در توکیو از لحاظ تعداد مدال کمی ضعیف بودیم. دو سال و هشت ماه دیگر تا المپیک بعدی مانده و باید برای آن برنامه ریزی کنیم. کاروان پارالمپیک ما با حاصل زحمات همه عزیزان نتایج بسیار ارزشمندی بدست آمد که ۱۲ طلا و ۱۱ نقره و ۱ برنز کسب کردیم. این یعنی ما ۲۳ بار در فینال رقابت ها حاضر شدیم و در ۷ رشته از ۱۰ رشته اعزامی مدال کسب کردیم. ارزش کار ما بسیار بزرگ بود.

سجادی در خصوص بسته بودن پیست های اسکی بیان کرد: هفته آینده یک جلسه تخصصی در خصوص همین مسائل با فدراسیون اسکی داریم که در آن جلسه پس از تکمیل اطلاعاتم به آنها رسیدگی خواهیم کرد.

سجادی پیرامون وضعیت باشگاه های استقلال و پرسپولیس بیان کرد: ما به اعضای هیئت مدیره اعتماد خواهیم کرد و همانگونه که درباره پرسپولیس هم عرض کردم، به نظر اعضای هیئت مدیره احترام گذاشتیم و در استقلال هم همین رخ خواهد داد. درست است که این دو باشگاه دولتی هستند و البته بزودی مراحل واگذاری آنها شروع خواهد شد اما به شخصه باید به نظر خود اعضای  آنها احترام خواهم گذاشت.

وی درمورد اساسنامه فدراسیون فوتبال تاکید کرد: به خواست رییس فیفا باید کلمه عمومی از این اساسنامه خارج شود چون همه فدراسیون ها در زمره نهاد های عمومی غیردولتی هستند اما با مکاتبات با مجلس آنرا حل خواهیم کرد.

وی درمورد مهاجرت ورزشکاران نیز گفت: نشستی با روسای فدراسیون ها خواهیم داشت و نظرات آنها را خواهیم شنید و سپس به صورت جمعی تصمیم خواهیم گرفت.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1768326
ارسال نظر
نظرات