شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 15:04 منتشر شده در مورخ: 1400/06/27 شناسه خبر: 1769144
معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرمانده کل قوا:

نیروی دریایی ایران قابلیت حضور در ائتلاف‌های بین‌المللی را دارد

نیروی دریایی ایران قابلیت حضور در ائتلاف‌های بین‌المللی را دارد
سردار سنایی‌راد گفت: امروز نیروی دریایی ایران قابلیت حضور در ائتلاف بین‌المللی دریایی را دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه خبری تهران نیوز، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اخیراً در پیامی بازگشت مقتدرانه و عزت‌آفرین ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش از مأموریت تاریخ‌ساز دریانوردی پهنه‌ اقیانوس اطلس را تبریک گفتند و از فرمانده و یکایک کارکنان این ناوگروه قدردانی کردند.

سردار رسول سنایی‌راد در گفت‌وگو با شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: پایان دریانوردی طولانی ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مصادف بود با سالگرد یک حادثه تلخ تاریخی؛ یعنی تجاوز انگلیسی‌ها به بنادر جنوبی کشور در ۲۰ شهریور ۱۳۲۰ شمسی. البته در برابر متجاوزان انگلیسی تعدادی از دریادلان ارتشی در آن زمان ایستادگی کردند و جمعی از دریادلان مانند دریادار بایندر در ایستادگی به شهادت رسیدند.

وی گفت: دریانوردی طولانی‌مدت ناوگروه ۷۵ از چند جهت حائز اهمیت است. نخست اینکه رکورد به یادماندنی در تاریخ دریانوردی کشورمان تثبت و ماندگار شد؛ چون این دریادلان در چهار ماه و نیم حدود ۴۵ هزار کیلومتر دریانوردی انجام دادند و دوم اینکه این دریانوردی توسط نیروی دریایی کشورمان طراحی و به اجرا درآمد و سوم اینکه در این دریانوردی از ناوشکن و ناوبندر بومی و ساخت کشور استفاده شده بود و چهارمین موضوع مهم این است که ناوگروه ۷۵ در طول مسیر در هیچ ساحلی پهلو نگرفت و از هیچ امکان فنی و لجستیکی حتی سوخت‌رسانی استفاده نکرد.

معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرمانده کل قوا خاطرنشان کرد: ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش کاملاً یک گروه خوداتکا به شمار می‌رود که در مسیر رفت و برگشت از دو مسیر جداگانه در دو نیم‌کره شمالی و جنوبی استفاده کرد.

وی با بیان این‌که ناوگروه ۷۵ حیاط خلوت برخی کشورها مانند آمریکا را برهم زد، افزود: عبور ای ناوگروه از ۵۵ کشور جهان اثبات کرد که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مرزهای قدرت خود را جابجا کرده و نشان داد که امکان دسترسی به سواحل دوردست را دارد.

سنایی‌راد معتقد است: مشارکت در ائتلاف‌های دریای در گذشته برای کشور ما امکان‌پذیر نبود و کشورهای دیگر به ساحل جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری رزمایش حضور می‌یافتند، اما امروز نیروی دریایی ایران قابلیت حضور در ائتلاف بین‌المللی دریایی را دارد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1769144
ارسال نظر
نظرات