شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 13:04 منتشر شده در مورخ: 1400/06/28 شناسه خبر: 1769446
در گفت‌وگو با عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شد؛

نگاهی به سهم ۹۳ ساله بانک‌ها در اقتصاد ایران

نگاهی به سهم ۹۳ ساله بانک‌ها در اقتصاد ایران
جعفر قادری نقش بانک‌ها را در فراز و فرودهای اقتصادی کشور بررسی کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جعفر قادری در گفت‌وگو با شبکه خبری تهران نیوز به‌مناسب نودوسومین سالروز تأسیس تأسیس بانک در کشور اظهار داشت: تأسیس نخستین بانک در کشور موجب تحول در ساختار اقتصادی ایران شد و سیستم اقتصادی کشور را از اقتصاد سنتی به اقتصاد مدرن تبدیل کرد، اما متأُسفانه خلأهایی در این زمینه وجود داشته که اجازه نداده است، بانک‌ها به رسالت اصلی خود در توسعه و پیشرفت اقتصادی کشور به طور کامل عمل کنند.

وی گفت: امروزه اقتصاد کشور، به نوعی اقتصاد بانک‌محور محسوب می‌شود و بخش عمده‌ای از طرح‌ها و پروژه‌های اقتصادی از منابعی که بانک‌ها تخصیص می‌دهند، ارتزاق می‌شوند و نمی‌توان این موضوع را انکار کرد که بانک‌ها در این حوزه نقش محوری داشته‌اند، البته معظلی هم به نام بنگاهداری بانک‌ها وجود دارد که بعضاً مشاهده شده خود بانک‌ها مستقیماً به پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی ورود پیدا کرده‌اند و به کارفرما تبدیل شده‌اند و این مسئله منجر به انحراف منابع و بودجه شده و یا هزینه‌کرد منابع را در جایی به غیر از بخش تولید مشاهده کرده‌ایم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همچنین یکی دیگر از ایرادات نظام بانکی کشور این است که بانک‌ها منابع خرد مردم را مستقیماً جمع‌آوری می‌کنند؛ درصورتی‌که در کشورهای توسعه‌یافته منابع خرد توسط بازار سرمایه انجام می‌شود، اما چون بازار سرمایه در ایران با ضعف‌هایی مواجه است، این منابع توسط بانک‌ها جمع‌آوری می‌شود.

وی افزود: هرچند در کشور منابع خرد توسط بانک‌ها انجام می‌شود، اما در هدایت این منابع به سوی تولید بانک‌ها خیلی موفق نبوده‌اند و منابع مذکور بیشتر به سمت دلالی و واسطه‌ای هدایت شده است.

قادری معتقد است: نظام بانکی کشور به دلیل غفلت‌هایی که انجام داده، نتوانسته در حوزه ممانعت از خلق پول موفق ظاهر شود و این عدم موفقیت تورم و تشدید مشکلات اقتصادی را در پی داشته است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی متذکر شد: اگر طی سال‌های گذشته از اعتمادی که مردم به بانک‌ها کرده بودند به درستی استفاده می‌شد، خیلی بهتر می‌توانستیم سرمایه‌های در گردش و سرمایه‌های ثابت را به سمت تولید هدایت کنیم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1769446
ارسال نظر
نظرات