شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان لرستان
ساعت: 08:49 منتشر شده در مورخ: 1400/07/06 شناسه خبر: 1771879
لشکر فرشتگان تاریخ‌ساز؛

بانوانی که برای دفاع از کشور «مردانه» ایستادند/ تقدیم ۵۰۰ شهیده زن، آینه تمام نمای ایثار و فداکاری

بانوانی که برای دفاع از کشور «مردانه» ایستادند/ تقدیم ۵۰۰ شهیده زن، آینه تمام نمای ایثار و فداکاری
نقش بانوان در دوران دفاع مقدس بسیار چشمگیر بود، شیرزنانی که دوشادوش مردان برای پیروزی ایران در این نبرد تلاش کردند و در پشتیبانی و تهیه پوشاک و خوراک برای رزمندگان سالها در صحنه حضور داشتند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سفیرافلاک، هر ساله با فرا رسیدن هفته دفاع مقدس، دلها و یادهای زیادی روانه روزهای پر از خاطرات روزهای جنگ تحمیلی می شود، روزهایی که اگر چه توپ و تانک دشمن لحظه ای آرام نداشت اما در این سوی مرزها ایستادگی، مقاومت و تلاش جانانه برای پیروزی در این نبرد دیدنی بود.

جنگ تحمیلی در یکی از حساس ترین برهه های تاریخ انقلاب اسلامی ایران رخ داد، زمانی که کمتر از دو سال از پیروزی جنگ تحمیلی گذشته بود و انقلاب نخستین سال های پیروزی را تجربه می کرد که آتش خمپاره های دشمن برای از پا درآوردن این انقلاب آغاز شد اما ایستادگی و مقاومت همه توطئه های شوم دشمن را نقش بر آب کرد.

آنچه در هشت سال جنگ تحمیلی دیده می شد، سراسر اتحاد، یکرنگی، همبستگی، همدلی و با هم بودن بود که سبب شد ملت ایران علیرغم همه تهدیدات و محدودیت ها اما در این امتحان، سربلند بیرون آید.

نقش بانوان در دفاع مقدس

در این میان نقش بانوان طی هشت سال جنگ تحمیلی بسیار ممتاز و ویژه بود به طوری که امروز با دیدن تصاویری از جنگ هشت ساله و در زمان هایی که مادران و همسران شهدا، عزیزان خود را برای حضور در میدان نبرد با دشمن و دفاع از وطن، بدرقه می کردند جلوه ای از مقاومت و دفاع از ارزشها را نشان می دهد که اینگونه دلیر مردان را برای حضور در میدان های جنگ تشویق می کردند.

رسالت عظیم بانوان در دوران دفاع مقدس کمتر از رزمندگان نبود، بانوانی که علیرغم وظیفه مادری و تربیت فرزندان و مدیریت منزل، در پشت جبهه ها برای تدارکات و پشتیبانی از جنگ جانانه تلاش می کردند.

اما در خطه لرستان، شیر زنان لُر سالها دوشادوش مردان و رزمندگان برای دفاع از وطنی که خاکش را با دنیا عوض نمی کنند، ایستادند و هیچگاه ذره ای خستگی به خود راه ندادند، بانوانی که تا آخرین لحظه نبرد ایران و عراق در صحنه حضور داشتند.

بانوانی که در پرستاری جانبازان و مجروحین همه تلاش خود را به کار می گرفتند، تهیه پوشاک و خوراک برای رزمندگانی که در جبهه های جنگ حضور داشتند آنقدر دیدنی و زیبا بود که امروز دیدن این تصاویر و شنیدن روایتها از حضور بانوان، حال و هوای همان روزها را تداعی می کند.

اگرچه مادران و همسرانی عزیزان خود را تقدیم انقلاب کردند اما ذره ای از اراده آنها کم نشد و محکم تر از همیشه در این میدان حضور داشتند، بانوانی که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران تاکنون ثابت کرده اند که در میدان جنگ تحمیلی حضور دارند.

حالا بیش از چهار دهه از جنگ تحمیلی می گذرد و کم نیستند مادران و همسران شهدایی که هنوز هم چشم به راه عزیزان خود نشسته اند تا شاید روزی برسد و پیکر پاک عزیزشان را در آغوش بگیرند، کم نیستند مادرانی که همه زندگیشان در قاب عکس شیشه ای روی طاقچه اتاق قرار گرفته و هر روز مادرانه ها خود را با هزار محبت تقدیم فرزندان  می کنند.

اما در دوران جنگ تحمیلی بیش از ۵۰۰ شهیده زن از استان لرستان به درجه رفیع شهادت نائل آمدند، برخی از این بانوان در پشتیبانی جنگ و برخی هم بر اثر بمباران ها جان خود را تقدیم کردند تا امروز سرمشقی برای همه بانوان باشند که راه شهدا ادامه یابد.

حضور مردانه زنان برای حفظ وطن و ارزشها

طاهره اسدی یکی از بانوان لرستانی فعال در دوران دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: با شروع جنگ تحمیلی ۳۰ ساله بودم و سه فرزند خردسال دختر داشتم، وقتی آن همه تلاش و ایثارگری مردم را دیدم، گفتم امروز من هم باید در این برهه حساس تلاش کنم.

وی افزود: به همین دلیل در کارگاهی که برای رزمندگان پوشاک تهیه می کرد، مشغول به کار شدم، حالا هم وظیفه مادری داشتم و هم تلاش می کردم تا بتوانم برای پیروزی ایران در این جنگ، اقدامی انجام دهم.

این بانوی لرستانی تصریح کرد: گاهی علاوه بر تهیه لباس برای رزمندگان، در بسته بندی مواد غذایی برای ارسال به میدان جنگ هم فعالیت می کردم البته ما پنج نفر دوست صمیمی بودیم که به همراه خواهرم در طول مدت هشت سال جنگ تحمیلی در پشتیبانی از جنگ تلاش کردیم تا بتوانیم در این راه قدمی مثبت برداریم.

اسدی بیان کرد: هر بار که پیکر پاک یکی از شهدا را می آوردند، در مراسم تشییع غوغایی عظیم به پا می شد و همه مردم در این مراسم حضور پیدا می کردند و هدف این بود که بگوییم راه شهدا ادامه دارد و تا آخرین نفس در میدان حضور داریم.

وی گفت: ملت ایران با اتحاد به پیروزی رسیدند و نشان دادند با همدلی و انسجام می توان کارهایی بسیار بزرگ کرد تا جایی که امروز بسیاری از کشورها از انقلاب اسلامی ایران الگو گرفته اند.

این بانوی لرستانی خاطر نشان کرد: امروز هم در روزهایی که مردم گرفتار ویروس کرونا هستند، اتحاد را می توان در جای جای کشور دید که هر کسی هرآنچه در توان دارد برای کمک به مردم به کار گرفته است و امروز تلاش کردیم تا در آن روزهایی که در پشتیبانی جنگ بودیم امروز هم برای کمک به نیازمندان اقدام نماییم.

تقدیم ۵۰۰ شهیده لرستانی

مریم سپهوند مسئول بسیج جامعه زنان لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: ۴۱ سال از دوران دفاع مقدس می گذرد و این ریشه در آداب و سیره اربعین دارد چرا که دفاع مقدس، ارتباطی بود از عاشورا تا انقلاب، ایمان و اخلاص نیز در سال های دفاع از ارزشها موج می زد.

وی افزود: در طول سال های دفاع مقدس و در زمانی که شیرمردان در جبهه ها حضور داشتند، بانوانی زینب گونه که پرچمدار قیام کربلا بود، در هشت سال جنگ تحمیلی در صحنه حضور داشتند و همانگونه که حضور حضرت زینب(س) سبب ماندگاری قیام کربلا شد، بانوان ایرانی در دفاع مقدس حضور داشتند و این سلسله ادامه یافت تا انقلاب که معجزه قرن بود، رخ دهد.

مسئول بسیج جامعه زنان لرستان تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران دشمنان تحمل این پیروزی را نداشتند و از هر راهی برای مقابله اقدام کردند که منجر به جنگ هشت ساله شد اما نقش زنان برای دفاع مقدس بسیار ممتاز بود و اگر مادران شهدا نبودند شاید سرنوشت جنگ به گونه ای دیگر رقم می خورد که جگرگوشه های خود را برای نبرد با دشمن تشویق کردند.

سپهوند خاطرنشان کرد: بانوان ایران طی هشت سال در خط مقدم پشتیبانی از جنگ حضور داشتند و با حفظ شان یک بانوی ایرانی نه تنها سالها در جنگ تحمیلی تلاش کردند بلکه با تربیت فرزندان خود کاری کردند که سبب افتخار شدند.

وی بیان کرد: بانوان در زمانی که همسران و یا فرزندان آنها مجروح می شدند، وظیفه پرستاری را هم عهده دار می شدند و ثابت کردند که همیشه در صحنه حضور دارند.

مسئول بسیج جامعه زنان لرستان با اشاره به تقدیم ۵۰۰ شهیده لرستانی گفت: استان لرستان ۵۰۰ شهیده زن را تقدیم کرده که از این تعداد ۱۰۶ کودک شهید دختر بودند، تعدادی از شهیده های دانش آموز و دانشجو و برخی پزشک و پرستار بودند اما تعداد قابل توجهی از شهدای زن استان لرستان شهدای بمباران ها هستند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1771879
ارسال نظر
نظرات