شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 14:08 منتشر شده در مورخ: 1400/07/10 شناسه خبر: 1772997
در گفت‌و‌گوی «دانا» با متخصص عفونی مطرح شد؛

چشمان مخالفان واکسیناسیون به روی حقایق بسته است/ واکسن‌زده‌ای که دچار عارضه شده، اگر واکسینه نمی‌شد، می مُرد!

چشمان مخالفان واکسیناسیون به روی حقایق بسته است/ واکسن‌زده‌ای که دچار عارضه شده، اگر واکسینه نمی‌شد، می مُرد!
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: کسی که در اثر تزریق واکسن دچار عارضه شده اگر واکسینه نمی شد حتما می مرد، چرا که بدن او حتما حساسیتی داشته که در مقابل واکسن واکنش نشان داده؛ حال اگر ویروس وارد بدن او می شد، احتمال مرگش بالا بود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ یکی از غائله های جدیدی که برخی از هموطنان برای درگیر ماندن کشور در تب بیماری به راه انداخته اند کمپین «نه به واکسن اجباری» است.

دانا در گزارش های پیشین خود دلائل این بازی خطرناک را توسط این افراد بررسی کرد. بازی هایی ماحصل آن بجز مرگ های چند صد رقمی هر روزه نیست. در گزارش های پیشین به اثبات شد همان گروهی که کمپین واکسن بخرید را به راه انداختن و هشتکی با همین عنوان را در توئیتر ترند کردند، اکنون با تغییر موضعی متضاد و مخالف نظر نخستین خود اکنون سرنای بازی کودکانه خود را از سر گشاد آن می نوازند.  

متاسفانه در این بازی بخشی از هموطنان مان بی خبر از حقایق موجود تماشاچی بازی جدید این دسته از بازی گردانان غائله «نه به واکسیناسیون اجباری» هستند و متاثر از اظهار نظر های بی اساسی که آنها در شبکه های منتشر می کنند، یا از تزریق واکسن خود بر اساس رده بندی سنی امتناع ورزیده اند و یا دوز دوم واکسن خود را دریافت نکرده اند.

کمترین دلیل که میتوان برای تاثیر گذاری واکسیناسیون در مهار کرونا و کاهش آمار مرگ و میرها بر این بازی اقامه کرد؛ انتشار آمار جان باختگان کرونایی است که طی کمتر از یک ماه گذشته از 700 تن به کمتر از 300 جان باخته رسیده است.

در حالیکه اگر روند واکسیناسیون همچون دولت گذشته اندر خم یک کوچه بود و تسریعی در واردات واکسن و همچنین سرعت بخشیدن به واکسینه شدن مردم انجام نمی شد، بی تردید آمار مرگ ها تا کنون چهار رقمی و حتی شاید به آمار چندین هزار تن در روز رسیده بود. و عجیب این است که درست در آستانه موفقیت عده ای به دلایل نامعلوم خواستار ملغی کردن واکسیناسیون ملی و عمومی هستند. 

 

 

این در حالی است که هنوز در میان افراد واکسینه شده بیشتر از نیمی از آنها یعنی حدود 43 میلیون نفر هنوز دوز دوم واکسن را دریافت نکرده اند و با این وجود آمار مبتلایان و درگذشتگان و همچنین بیماران بدحال کاهش معناداری داشته اند.  بیمارستان ها به حالت اولیه خود بازگشته و از حالت اضطرار و آشفتگی اولیه در آمده اند.  

بنابراین تمام این نشانه ها حکایت از تاثیرگذاری واکسیناسیون دارد؛ لذا انتظار می رود که مردم بجای پذیرش دربست نظر افرادی که معلوم نیست سنگ کدام دشمن و بدخواه را به سینه می زنند، کمی با استدلال شخصی خود اتفاقات پیرامونی حوزه کرونا و تبعات این بیماری  را رصد و از فیلتر منطق شخصی خود آنها را عبور دهند و در نهایت با حسابی سرانگشتی مبادرت به برداشتی صحیح کنند.

 

دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در رابطه با مخالفت هایی که بعضا در تقابل با نهضت فراگیر واکسیناسیون عمومی صورت گرفته، گفت: همانطور که بارها بنده و همکارانم متذکر شده ایم واکسیناسیون کرونا مانند وکسیناسیون آنفولآنزا نیاز به تزریق چند ماهه دارد که بین شش تا نه ماه باید این واکسن دست کم در سال های اخیر تمدید شود.

وی با بیان اینکه پزشکان متخصص کشور که به ضرر مردم کاری انجام نمی دهند، ادامه داد: جای تاسف است که گروهی که حتی هویت آنها معلوم نیست آتش افروزی میکنند و این بار مردم را بر علیه واکسیناسیون که می رفت تا کرونا را مهار و ریشه کن کند، شورانده اند.

 

عارضه ای که بعد از واکسیناسیون ایجاد شده میتوانست مرگ بیافریند

 

متخصص بیماری های عفونی و گرومسیری در ادامه خاطر نشان کرد: مردم باید بدانند که واکسن کرونا نه تنها در ایران، بلکه در تمام کشورهای صاحب علم پزشکی دنیا هم عوارض دارد. با این تفاوت که مثلا فردی که واکسن کرونا را تزریق کرده و بدن او به واکسن واکنش نشان داده و دچار لختگی خون شده، بی تردید اگر واکسن را تزریق نمی کرد حتما در آینده ای نزدیک کرونا  او را درگیر، بیمار و زمینگیر می کرد و ممکن بود جان او را بگیرد. چرا که وقتی بدن او به ویروس مرده واکنش نشان داده معلوم نیست با ورود ویروس زنده و خطرناک کرونا به بدن چنین فردی چه عواقبی در انتظار او بود. با این وجود چنین فردی امکان مرگش بسیار بالاست. اما با واکسینه شدن عوارضی در او پیش آمده که قابل درمان است. این همان واقعیت دلگرم کننده ای است که پزشکان را به واکسیناسیون امیدوار کرده است.

 

ایران در مقابله با کرونا حرف برای گفتن دارد 

 

وی در توضیحات خود اضافه کرد: تمام مردم یا بخش اعظمی از مردم به اینترنت دسترسی دارند. آنها می توانند به سایت های معتبر حوزه پزشکی مراجعه کنند و آمارهایی که زا طریق سازمان جهانی بهداشت در این سایت ها منتشر شده را ملاحظه کنند. بر اساس این آمار ایران یکی از کشورهایی است که به لحاظ علم پزشکی در مقابله با کرونا حرف برای گفتن دارد و در درمان بیماران خود موفق عمل کرده. اگر مردم به آمار مرگ و میرهای کرونایی که هر روز منتشر می شو به آمار بیماران درمان شده هم توجه کنند متوجه این توانمندی خواهند شد.

 

مردم باید شایعه و شایعه پردازان با بشناسند/چرا بدن 50 میلیون هموطن دیگر بعد واکسینه شدن آهن‌ربایی نشد؟

 

مردانی در بخش دیگری از اظهاراتش متذکر شد: مردم باید بدانندگروهی که حتی نام و نشان و هویت آنها معلوم نیست، کرونا را بهانه ای کرده اند که آنها را بترسانند. یک روز کور شدن افرادیکه واکسن تزریق کرده اند شایعه شد. یک روز گفتند واکسن زده ها عقیم می شوند. روز بعد فلج شدن و کرختی بدن را بهانه و شایعه کردند. چندی پیش شایعه کردند که افرادی بعد از تزریق واکسن بدن شان خاصیت آهن ربایی پیدا کرده. من از همان موقع هم گفتم که امکان ندارد. اگر اینگونه بود چرا 50-40 میلیون هموطنی که بعدا واکسن تزریق کردند بدنشان خاصیت آهن ربایی پیدا نکرد. پس معلوم است که اینها برای جلب توجه و انحراف در جریان واکسیناسیون بوده است.  

 

دوراه مقابله با کرونا در دنیا

این فلوشیپ بیماری‌های عفونی در بخش دیگری از سخنانش گفت: من به مردم می گویم که سازمان بهداشت جهانی دو راه برای مقابله با کرونا اعلام کرده. راه مقطعی و موقت آن رعایت پروتکلهای بهداشتی است که در تمام جهان به یک صورت اعلام شد و در کشور ما هم همینگونه بود و راه دائمی مقابله با کرونا واکسیناسیون است که این امر در تمام کشورهای جهان در حال انجام است و تنها محدود به کشور ما نمی شود و تصمیمی سرخود نیست که عده ای که حتی ابتدایی ترین اطلاعات پزشکی را ندارند در مقابل نگرش و اعتقاد سازمان جهانی بهداشت قد علم کرده و مردم را به واکسیناسیون بدبین کنند.

 

چرا در برخی کشورها با پایان واکسیناسیون، مرگ و میرها هم به پایان رسید؟

 

وی افزود: چرا در کشورهای کم جمعیت که واکسیناسیون انجام شده دیگر مرگ و میرها هم به پایان رسیده و به شرایط عادی زندگی بازگشته اند؟ مردم چرا این سوالها را از خود نمی پرسند؟ باور کنید کسی که در فضای مجازی برخلاف متخصصان پزشکان حرف می زند در پی جلب توجه است. هنوز خیلی ها قصد دارند کشور ما و پزشکان و متخصصان علوم پزشکی و آزمایشگاهی ما را در مقابله و ریشه کنی کرونا ناتوان جلوه دهند. درحالیکه ما در مجامع علمی جهان حرف برای گفتن داریم. اما وقتی می بینیم مردم این شایعات را باور می کنند؛ خستگی ما دوچندان می شود.

 

 شایعات و واکسن ستیزی خستگی کادر درمان را دوچندان کرده 

 

مردانی در خاتمه اظهاراتش گفت: ما انتظار داریم مردم مانند روزهای اول کرونا به کادر درمان انرژی بدهند. همکاران من پزشکان و پرستاران و حتی نیروهای خدماتی و اداری تمام وقت تلاش می کنند که جان یک هموطن را نجات بدهند اما وقتی شایعه وارونه ای را باور می کنند و می گویند کادر درمان هیچ اهمیتی به بیماران نمی دهند، دیگر انگیزه ای برای کار نمی ماند. من از مردم می خواهم منطقی فکر کنند و اخبار کرونا را از منابع و رسانه های معتبر پی گیری کنند تا بازیچه دست شایعه پردازان نشوند.

انتهای پیام/  

https://www.dana.ir/1772997
ارسال نظر
نظرات