شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 09:53 منتشر شده در مورخ: 1400/07/17 شناسه خبر: 1774437
رئیس گروه بهبودتغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین:

۱۱درصد از کودکان قزوینی چاق یا در معرض چاقی هستند

۱۱درصد از کودکان قزوینی چاق یا در معرض چاقی هستند
عطیه رزازی گفت: طبق آخرین بررسی ما در سال ۱۳۹۶ حدود ۱۳ درصد کودکان در معرض و یا دچار اضافه وزن و چاقی بوده‌اند که این آمار در استان قزوین حدود ۱۱ درصد است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عطیه رزازی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت صبح قزوین؛ درباره اهمیت تغذیه کودکان اظهار کرد: تحقیقات جدیدی درباره تغذیه هزار روز اول زندگی و ارتباط آن با سلامت و بیماری در دوران بزرگسالی افراد انجام شده است که نشان می‌دهد تغذیه این هزار روز ارتباط مستقیمی با وضعیت سلامتی یک کودک در بزرگسالی دارد.


وی افزود: تغذیه هزار روز از دوران بارداری شروع می‌شود و تا دوسال اول زندگی اهمیت و حساسیت خیلی بالایی دارد. همچنین بحث تغذیه انحصاری شیرمادر در ۶ ماه اول و ادامه آن تاپایان دوسالگی، بحث تغذیه تکمیلی و شروع غذای کمکی و مبحث ذائقه‌سازی کودکان نسبت به موادغذایی سالم که پایه‌ریزی عملکردسلول‌ها در دوران بزرگسالی می‌شود در این هزار روز تعریف می‌شود.

تاثیرمستقیم تغذیه مادر روی ذائقه کودک

رئیس گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: اگر یک قدم به عقب بازگردیم و تغذیه مادر را در دوران بارداری بررسی کنیم متوجه می‌شویم که خیلی وقت‌ها سوءتغذیه مادر باردار یا اضافه دریافت بعضی از مواد غذایی، می‌تواند روی سلول‌های جنین، و بعد از آن نوزاد و کودک در بزرگسالی تاثیرگزار باشد.

رزازی ادامه داد: تحقیقات نشان داده است خیلی اوقات به دلیل اینکه مادران باردار ویار دارند و نمی‌توانند بعضی از موادغذایی را استفاده کنند، بعد از متولد شدن فرزندشان، نوزاد متولد به آن غذا احساس ناخوشایندی پیدا می‌کند و یا ذائقه کودک با عادات بد غذایی ما آشنا می‌شود و نسبت به غذاهایی که سالم طبخ می‌شود علاقه نشان نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: بررسی‌ها نشان داده است، تمام افرادی که در دوران کودکی مشکلات ذائقه‌ای دارند، در دوران بزرگسالی بیشتر به بیماری‌هایی که با مواد غذایی ارتباط دارد مانند دیابت، فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی و عروقی را در سنین پایین تر تجربه می کنند.

تغذیه کودک با شیرمادر در دوسال اول زندگی اهمیت دارد

این مقام مسئول در خصوص یک برنامه صحیح تغذیه‌ای بیان کرد: کودک درشش ماه اول پس از تولد فقط به شیر مادر نیاز دارد پس از آن علاوه بر شیرمادر باید تغذیه تکمیلی آغاز شود. در این مرحله بازهم شیرمادر دراولویت قرار دارد و بعد غذای سالم و طبیعی به عنوان تغذیه تکمیلی تا پایان یک سالگی داده می‌شود.

رزازی ادامه داد: در سال دوم زندگی اولویت با غذای کودک و سپس شیر مادر است و تاپایان دوسالگی این روند ادامه دارد. توصیه ما در سنین دو تا پنج سال این است که همه گروه‌های غذایی اعم از نان وغلات، میوه‌ها و سبزیجات، گوشت‌ها و شیر و فرآورده‌های لبنی به کودک معرفی و با طعم طبیعی، تغذیه شود. البته مقدار غذایی که به هرکودک داده می‌شود به نوع رشد، تکامل، اشتها، جنسیت و وزن کودک بستگی دارد‌.

وی درخصوص وعده غذایی صبحانه عنوان کرد: توصیه می‌کنم در وعده‌های غذایی به ویژه صبحانه حداقل سه گروه غذایی همچون تخم‌مرغ، نان و پوره‌سیب‌زمینی، گردو، و خیار درج شود تا ارزش غذایی خوبی برای کودک داشته باشد.

رزازی گفت: باارزیابی که از الگوهای تغدیه‌ای کودکان در کشور و قزوین داریم بحث چاقی کودکان زیر پنج سال مطرح می‌شود. سابق بر این بحث لاغری، سوتغدیه و کوتاه‌قدی کودکان در این‌گروه سنی ارزیابی می‌شد اما در سال‌های اخیر به علت تغییر الگوهای غذایی و سبک زندگی و همچنین تمایل خانواده‌ها به داشتن کودک چاق و تپل، کودکان بیشتر به سمت چاقی رفته‌اند.

وی افزود: در همین رابطه سازمان جهانی بهداشت سال ۲۰۲۵ را به عنوان پایان چاقی کودکان(برنامه ایران اکو) برای همه کشورها هدف‌گذاری کرده است. اکنونر طبق آخرین بررسی ما در سال ۱۳۹۶ حدود ۱۳ درصد کودکان در معرض و یا دچار اضافه وزن و چاقی بوده‌اند که این آمار در استان قزوین حدود ۱۱ درصد است.

این مقام مسئول تاکید کرد: شعار امسال روز جهانی کودک بر بازی و تحرک بدنی تاکید دارد زیرا اینها در کنار رعایت رژیم غذایی به کنترل اضافه وزن و چاقی کودکان کمک می‌کند.

اجرای رایگان طرح غبرالگری وزن کودک در مراکز بهداشت

رزازی بیان کرد: درحال حاضر برنامه ایران اکو در همه مراکز خدمات جامع سلامت به صورت فعال انجام می‌شود و به مادران اطلاع‌رسانی شده است که در این مراکز نسبت قد و وزن کودک اندازه‌گیری می‌شود؛ همچنین وقتی کودک اضافه وزن داشته باشد به مادر آموزش می‌دهیم که چاقی نشانه سلامت نیست و می‌تواند از خدمات مشاوره تغذیه رایگان جهت اصلاح الگوی غذایی کودک و کنترل وزن کودک استفاده کند.

وی افزود: در واقع همانقدر که لاغری و کوتاه قدی می‌تواند خطرناک باشد، چاقی نیز باعث می‌شود رشد قدی کودک کم شود. از سوی دیگر تحقیقات جدید ارتباط جدی بین موادغذایی و شادی و روحیه کودکان پیدا کرده است؛ مثلا مصرف بیش از اندازه بعضی از مواد باعث تنبلی و سستی کودکان می‌شود.

این‌ مقام مسئول ادامه داد: ارتباط خیلی از موادغذایی به علت ترشح هورمون سروتونین در مغز با شادی کودکان شناخته شده است.، پس اگر کودک سالم و شاد می‌خواهیم باید به تغذیه سالم آنها اهمیت بدهیم‌، زیرا چاقی روی افسردگی و اعتماد به نفس کودکان تاثیرمی‌گذارد.

رزازی در پایان گفت: یک نکته مهم دیگر بحث خواب کودکان است، امروز باتوجه به شیوع کرونا و با دلیل شرایط به وجود آمده کودکان خیلی شب‌ها را بیدار ماندند و روزها خوابیدند درحالی که هورمون رشد فقط شب‌ها و وقتی کودکان خواب هستند ترشح می‌شود. بنابراین باید مراقب خواب کودکان نیز باشیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1774437
ارسال نظر
نظرات