شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 10:45 منتشر شده در مورخ: 1400/07/17 شناسه خبر: 1774468
اداره کل حقوقی قوه قضائیه تشریح کرد؛

راهکار قانونی رفع اشتباه در صدور قرار قبولی اعاده دادرسی

راهکار قانونی رفع اشتباه در صدور قرار قبولی اعاده دادرسی
نظریه مشورتی قوه قضائیه درباره راهکار قانونی رفع اشتباه در صدور قرار قبولی اعاده دادرسی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اداره کل حقوقی قوه قضائیه به استعلامی در خصوص راهکار قانونی برای رفع اشتباه در صدور قرار قبولی اعاده دادرسی پاسخ داد.

 
نظریه مشورتی قوه قضائیه درباره راهکار قانونی رفع اشتباه در صدور قرار قبولی اعاده دادرسی
به گزارش خبرگزاری فارس، اداره کل حقوقی قوه قضائیه به استعلامی در خصوص راهکار قانونی برای رفع اشتباه در صدور قرار قبولی اعاده دادرسی پاسخ داد.
 
متن استعلام صورت گرفته از سوی مرجع مربوط و نظریه صادر شده توسط اداره کل حقوقی در پاسخ به این استعلام به شرح زیر است:
 
 
استعلام:
 
چنانچه به استناد یکی از بند‌های ماده ۴۲۶ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب ۱۳۷۹ درخواست اعاده دادرسی کنددادگاه پس از بررسی اولیه در راستای تبصره ماده ۴۳۵ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب ۱۳۷۹ قرار قبولی اعاده دادرسی صادر کند دادرس دیگر و یا همان مقام رسیدگی کننده در مرحله بعد متوجه شود که قرار قبولی بر خلاف قانون صادر شده است؛ راهکار قانونی برای رفع اشتباه به عمل آمده در قرار قبولی چیست؟ آیا دادگاه می‌تواند رأساً از قرار قبولی عدول و قرار رد صادر کند؟ آیا دادگاه با ایراد خوانده می‌تواند از قرار قبولی عدول کند؟ یا این که باید وارد ماهیت شده و حکم مقتضی صادر نماید.
 
 
پاسخ:
 
از آنجا که قرار قبولی اعاده دادرسی از قرار‌های نهایی نمی‌باشد، در صورتی‌که دادگاه رأساً یا در نتیجه ایراد خوانده پی به اشتباه بودن آن ببرد، می‌تواند مستدلاً از آن عدول کند.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1774468
ارسال نظر
نظرات