شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان هرمزگان
ساعت: 10:33 منتشر شده در مورخ: 1400/07/21 شناسه خبر: 1775742
یادداشت؛

امنیت تجارت در خلیج فارس

امنیت تجارت در خلیج فارس
مهم‌ترین مساله در تجارت را می توان به امنیت و سلامت ارسال و دریافت محصول یا کالای مورد نظر تجاری عنوان کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از هرمز؛ امروزه تجارت با شکل گیری حوزه های مختلف ارتباطی نظیر هوایی و دریایی از حالت اولیه خود خارج شده و با رنگ و لعاب بیشتری در دنیا دیده می شود.

بازرگانان و حتی دولت ها رابطه های تجاری شان را نیازمند در صلح و آرامش می بینند چرا که اگر این امر محقق نشود سلامت روانی تجاری را نمی توان تضمین کرد.

استقرار نیروهای نظامی و حتی استخدام نگهبانان برای محافظت از کالاهای تجاری و همچنین بیمه کالاها را می توان نوعی ارج نهادن به امنیت تجارت جهانی عنوان کرد.

متعهد بودن کشورها به امنیت تجارت امروزه به امری جهانی تبدیل شده و با این اقدام دست بسیاری از راهزنان تجاری کوتاه شده است.

کشور ایران اسلامی نیز در راستای امورات تجاری با آگاهی کامل نسبت به این حوزه با تلاش های زیاد خدماتی را ارزانی داشته است که نمونه آن را می توان حضور نظامی در آبراه های بین المللی عنوان کرد.

حضور نظامیان در دریای خزر و همچنین خلیج همیشه فارس و پیمایش هزاران کیلومتر دریایی توسط ناوگروه های نیروی دریایی ارتش در اقیانوس های جهانی را می توان به امنیت آفرینی در منطقه برای کشتی های تجاری عنوان کرد.

وجود هزاران کیلومتر مرز دریایی در استان های جنوبی کشور و استقرار پایگاه های مرزبانی دریایی باعث شده که بسیاری از تجار کشورهای مختلف مسیر خلیج فارس را تجربه کنند و حتی برای انتقال کالا از حاشیه کشورهای خلیج فارس عبور نمایند.

مبارزه با دزدان دریایی و همچنین ارسال فرکانس های حضور مقتدرانه به سود جویان نشان از برقراری امنیت در دریا و ماحصل آن اطمینان خاطر تجار برای حضور در خطوط دریایی خلیج فارس و دریای عمان می باشد.

بی شک امنیت تجاری را بایست دغدغه اول اقتصادی مطرح کرد چرا که اگر این امنیت با بی امنیتی مواجه شود با مثال دزد سر گردنه مواجه می شویم و معلوم نیست کالا و مبادلات تجاری اشخاص مختلف سرانجام مثبتی داشته باشد یا خیر.

با این حال در تجارت علی الخصوص تجارت دریایی افرادی هستند که بایست قدردان زحمات آنها باشیم، کسانی که شبانه روز در حال فعالیت هستند تا بسیاری از تجار و بازرگانان در مسیر کاری شان بدون هیچگونه خسارتی بتوانند کارهای اثربخشی را برای ملت های خود انجام دهند .

امروزه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را می توان یکی از بزرگترین امنیت آفرینان تجاری در حوزه آبراه های بین المللی نامید چرا که با حضور جان برکفان نظامی چه در حوزه دریایی متعلق به ایران اسلامی و چه در حوزه های آبی بین المللی به درستی ایفای نقش کرده اند و توانسته اند پیام صلح، دوستی و امنیت روابط تجاری را به جهان مخابره کنند.

انتهای یادداشت/ محمدامین عالی پور احمدی کارشناس ارشد مدیریت مالی

https://www.dana.ir/1775742
ارسال نظر
نظرات