شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 13:42 منتشر شده در مورخ: 1400/07/27 شناسه خبر: 1776433
عدم ارائه تسهیلات مهمترین معضل پسته‌کاران خراسانی؛

پسته‌کاران پسته خندان نیستند

پسته‌کاران پسته خندان نیستند
خراسان رضوی بعد از استان کرمان دومین قطب تولید پسته کشور محسوب می‌شود اما امسال پسته‌کاران مانند سال‌های قبل همچون پسته خندان نیستند و از عدم توجه مسئولان به این محصول گلایه دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ وقتی صحبت از سلطان آجیل یعنی پسته در خراسان رضوی می شود همه ذهن ها به سمت شهرستان مه ولات قطب تولید این محصول در جنوب این استان می رود، اما چندین سال است که این محصول صادراتی به سبد محصولات کشاورزی تربت حیدریه اضافه شده است.

خراسان رضوی رتبه دوم را در تولید پسته پس از کرمان در کشور به خود اختصاص داده و حدود ۲۵ درصد پسته خشک کشور در خراسان‌رضوی تولید می شود و تربت حیدریه هم جزء شهرستان هایی است که تولیدکننده سلطان آجیل است.

در این بین اما پسته کاران منطقه تربت حیدریه درد و دل هایی دارند، هر کشاورزی که در زمان خسارت باد و طوفان به باغ خود سر می زد، ناراحت بود و کسی آن موقع نیامد تا این ضررها را ببیند و کمکی به کشاورز کند.

مشکلاتی مثل کمبود و افزایش قیمت در سم و کود، عدم حمایت از کشاورزان برای تخصیص تسهیلات خرید ادوات کشاورزی و عدم رسیدگی و کارشناسی توسط مسئولان جهاد کشاورزی از جمله این مشکلات است.

شهریور و مهر فصل برداشت سلطان آجیل در تربت حیدریه است و بیش از ۲ هزار هکتار سطح زیر کشت پسته و با افزایش ۹۰ درصدی سطح باغ های بارور پسته افزایش تولید پسته نسبت به دو سال گذشته در تربت حیدریه را در پی داشته است.

توجه بیشتر مسئولان جهاد کشاورزی و تلاش آنها برای رفع مشکلات پسته کاران می تواند تاثیر زیادی در افزایش کمیت و کیفیت این محصول استراتژیک در این منطقه داشته باشد.

یکی از پسته کاران روستای سیوکی تربت حیدریه می‌ افزاید: در رابطه با پسته درد و دلبا مسوولان زیاد است و متاسفانه کسی نیست که از کشاورزان خبری در رابطه با مشکلاتی که در تامین کود یا سم بگیرد.

غلامزاده می افزاید: ما ۳۰ سال است باغ پسته کاشته ایم اما حتی یک کارشناس به ما سر نزده که بگوید چه مشکلاتی دارید؟ هیچ حمایتی از سوی جهاد کشاورزی برای پسته کاران نشده است.

خشک و تر پای هم می‌سوزند

یکی دیگر از کشاورزان خاطر نشان می کند: در حوزه دریافت تسهیلات خرید ادواتی مثل تراکتور با مشکل روبرو هستیم، سالیانه باید ۱۰۰ کیسه کود برای باغ پسته ام مصرف کنم و این در حالی است که مبلغ هر کیسه در بازار آزاد ۸۰۰ هزار تومان شده و این هزینه زیادی است.

وی خاطر نشان می کند: یک کامیون کود حیوانی ۶ میلیون تومان است و هزینه تولید برای کشاورز زیاد می شود.

این کشاورز گفت: امسال هیچ‌گونه سم پاشی در باغ خود نداشتم و محصول امسال من کاملا ارگانیک است، ما منتظر بودیم از جهاد کشاورزی کسی بیاید و تست ارگانیک محصول باغ ما را انجام داده تا گران تر از قیمت فعلی پسته، برای مصرف صادراتی استفاده شود، متاسفانه هیچ حمایتی از کشاورز نمی‌شود و در حالی که کشت برخی از کشاورزان ارگانیک است اما در کنار دیگر پسته ها که چندین بار در سال سم پاشی می شود با یک قیمت یکسان به فروش می رسد و تر و خشک پای هم می سوزند‌.

خسارت باد و طوفان به پسته کاران

کشاورزی دیگر از خسارت وارده بر محصول امسالش توسط طوفان گلایه دارد و از عدم حمایت مسوولان و جبران خسارات توسط صندوق بیمه کشاورزان می افزاید: صندوق بیمه کشاورزان توانایی پرداخت خسارت باغ های پسته را ندارد و اگر بخواهد ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان هم خسارت بدهد جبران خسارات وارد شده را نمی کند‌‌.

وی بیان کرد: امسال حدود ۲.۵ تن پسته تر بدلیل وجود بادهای سهمگین قبل از رسیدن فصل برداشت از درختان باغم ریخته و خسارت زیادی وارد کرده است.

وی می افزاید: مجبور بودیم پسته نیم مغز ریخته شده را از روی زمین جمع‌ کنیم و با قیمتی ارزان به فروش برسانیم، به من حدود ۳۰۰ میلیون تومان امسال ضرر خورده و کدام مسئول به باغ های ما آمده و گفته چه میزان خسارت دیده اید؟

لزوم راه اندازی کارخانه فرآوری پسته

حسن غلامزاده که خود کارشناس حوزه کشاورزی است به خبرنگار ما گفت: بیشترین مشکل پسته کاران در بخش تامین سم و کود است و  توجه مسئولین رمز موفقیت بیشتر پسته کاران است، لذا دو سال است که کارخانه فرآوری پسته در روستای سیوکی احداث شده و تمامی تجهیزات لازم خریداری شده اما هنوز راه اندازی نشده است.

وی افزود: این در حالی است که پسته کاران باید در فصل برداشت محصول خود را برای فرآوری به شهرستان مه ولات ببرند و متاسفانه همین مسئله بدلیل مسافت طی شده باعث افت وزن پسته می شود و این برای کشاورز ضرر است.

رشد ۹۰ درصدی سطح زیرکشت پسته در تربت حیدریه

مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه در این خصوص اظهار داشت: 2 هزار هکتار باغ پسته در تربت حیدریه وجود دارد و پیش بینی می شود امسال بیش از ۲۵۰۰ تن پسته تر از سطح زیر کشت باغ های بارور برداشت شده باشد.

حسین محمدی بیان کرد: بیش از ۲ هزار هکتار باغ سطح زیر کشت پسته در منطقه دهستان پایین ولایت بخش مرکزی تربت حیدریه می باشد و حدود ۱۸۰۰ هکتار در این بخش و در روستاهای سیوکی ،سنگل آباد، الله آباد،قلعه نو مستوفی بوری آباد و کاج درخت زیر کشت پسته می باشد. ۳۰۰ هکتار باغ پسته در دیگر بخش‌های این شهرستان است.

وی خاطر نشان می کند: در دو سال گذشته از ۲۱۰۰ هکتار باغ پسته در این منطقه ۷۱۲ هکتار بارور بودند که امسال این سطح به ۱۳۰۴ هکتار افزایش پیدا کرده و با رشد ۹۰ درصدی باغ های بارور روبرو است. میزان تولید پسته در هر هکتار باغ پسته حدود ۶۸۱ کیلوگرم پسته خشک است.

وی بیان داشت: امسال ۸۸۸ تن پسته خشک از سطح زیر کشت باغ های پسته در تربت حیدریه برداشت شود. بیش از ۲۵۰۰ تن پسته به صورت تر برداشت شده است.در این منطقه ارقام پسته مثل: بادامی سفید،اکبری و کله قوچی کشت می شود‌ و ۸۶ درصد تولیدها مربوط به نوع بادامی سفید است.

جهاد کشاورزی وظیفه کارشناسی از باغ های شخصی را ندارد

کارشناس جهاد کشاورزی تربت حیدریه به خبرنگار ما گفت: جهاد کشاورزی متولی کارشناسی از باغ های شخصی کشاورزان نیست زیرا امکانات لازم برای این مسئله وجود ندارد.

قاسم زاده می افزاید: بازرسی ها مربوط به مسیرهای کلی باغ های پسته می باشد و کشاورزان برای کارشناسی باغ های پسته خود باید به مراکز خصوصی مراجعه کنند. حدود ۸ مجموعه خصوصی با کارشناسان تحصیل کرده و زبده در شهرستان وجود دارد و این افراد ناظر عملکرد مدیریت تابستانه و زمستانه باغ های پسته هستند.

محمدی، مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه می گوید: اگر کسی از کشاورزان تمایلی به کارشناسی از طرف جهاد داشته باشد می تواند درخواست کند تا مشاوره لازم توسط کارشناس ما صورت بپذیرد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1776433
ارسال نظر
نظرات