شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان هرمزگان
ساعت: 09:57 منتشر شده در مورخ: 1400/07/27 شناسه خبر: 1777340
در گفت‌وگو با کارشناسان مذهبی مطرح شد؛

وحدت اسلامی قوی‌ترین سلاح در دست مسلمانان است

وحدت اسلامی قوی‌ترین سلاح در دست مسلمانان است
کارشناسان مذهبی هرمزگان با تاکید بر لزوم تقویت روابط عالمان دینی اهل تسنن و تشیع گفتند: جهان اسلام با خطرات جدی روبرو بوده و رفع این خطرات و حل مشکلات آن، همکاری و تعاون همه مسلمانان بویژه علمای امت اسلامی را می‌طلبد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از هرمز؛ کارشناسان مذهبی هرمزگان با تاکید بر لزوم تقویت روابط عالمان دینی اهل تسنن و تشیع گفتند: جهان اسلام با خطرات جدی روبرو بوده و رفع این خطرات و حل مشکلات آن، همکاری و تعاون همه مسلمانان بویژه علمای امت اسلامی را می‌طلبد.

لزوم تقویت روابط عالمان دینی اهل تسنن و تشیع/مشترکات شیعه و سنی کم نیست

حجت الاسلام والمسلمین عبادی زاده، نماینده ولی فقیه در هرمزگان با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری درخصوص اهمیت وحدت امت اسلامی، اظهار کرد: ما باید اصول وحدت بخش جامعه و مذاهب اسلامی را تعریف کنیم و به محور های مشترک بپردازیم.

وی افزود: تمرکز بر مشترکات یکی از راه های رسیدن به وحدت است؛ هر میزان که روی اختلافات مذاهب تمرکز شود جامعه اسلامی از هم دورتر می شود.

امام جمعه بندرعباس عنوان کرد: مشترکات ما کم نیست، چرا که پیامبر(ص)، کتاب الهی و دیگر اصول و فروع دین ما واحد است، البته دشمن ما هم مشترک است.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان ابراز داشت: مسئله ای دارای اهمیت بسیار، تحمل افرادی با فکر، اعتقادات و… مخالف است، در واقع در یک زیست جمعی باید قدرت تحمل خود را بالا ببریم.

عبادی زاده خاطرنشان کرد: مسئله مهم دیگر تقویت روابط بین عالمان دینی اهل تسنن و تشیع است. به هر مقدار که عالمان دینی و اندیشمندان مسلمان اعم از شیعه و سنی در کنار یکدیگر باشند می تواند جامعه اسلامی را به هم نزدیک کنند.

وی در پایان با تاکید بر ضرورت دشمن شناسی، گفت: وحدت به این معنا نیست که شیعه و سنی دست از اصول خود بردارند، بلکه به این معناست که ما یک همگرایی را میان خود آغاز کنیم و واژه تقریب را میان مسلمانان جا بیاندازیم.

فلسفه هفته وحدت رجوع به اصول و هویت اسلامی است

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد بارانی امام جمعه شهرستان در گفتگو با خبرنگار هرمز ضمن تبریک فرا رسیدن میلاد حضرت محمد مصطفی(ص)و خلف صالحش حضرت امام صادق علیه السلام و آعاز هفته وحدت، به تبیین اهمیت هفته وحدت و ضرورت وحدت عملی در دنیای اسلام پرداخت.

وی اظهار کرد: وحدت از مهم ترین مسایل راهبردی جهان اسلام است که ذهن اندیشمندان و متفکران مسلمان را در دوره معاصر به خود مشغول داشته است. این موضوع به ویژه با تحولاتی که در چند سال اخیر در جهان اسلام رخ داده بیش از پیش حایز اهمیت گشته است.

امام جمعه پارسیان گفت: وحدت دنیای اسلام به معنای یکی شدن مذاهب نیست، بلکه وحدت به معنای اتحاد و همبستگی پیروان مذاهب مختلف اسلامی است.

بارانی بیان داشت: وحدت دنیای اسلام از اصول و هویت دینی ما مسلمانان است و اگر ما هویت و اصول دین خود را حفظ نکنیم از مسلمانی خود هیچ نشان و هویتی نداریم و دشمنان اسلام از تفرقه و اختلاف نهایت استفاده را خواهند برد که نمونه این سوء استفاده ها می‌توان به مشکلات جامعه اسلامی در یمن، افغانستان، سوریه و…اشاره کرد که با دسیسه و نیرنگ آمریکا و صهیونیست ها بین مسلمانان جنگ و برادرکشی به راه انداخته اند و حکام برخی از همین کشورهای اسلامی به جای اینکه به دنبال وحدت و ارتباط با ملل مسلمان باشند در پی خوش خدمتی به استکبار برآمده‌اند.

وی در ادامه اضافه کرد: فلسفه هفته وحدت این نیست که ما به دنبال این باشیم که سنی را شیعه و یا شیعه را سنی کنیم، بلکه هفته وحدت رجوع به اصول و هویت اسلامی است که همان چنگ انداختن امت اسلامی به ریسمان الهی است، اینکه احادیث بسیاری از رسول اکرم(ص) بر ضرورت حفظ همدلی میان مسلمانان تاکید دارند.

وحدت اسلامی قوی ترین سلاح در دست مسلمانان است

حجت الاسلام علی اکبر انصاری راد مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز با تبریک فرا رسیدن سالروز میلاد با سعادت نبی مکرم اسلام و آغاز هفته وحدت جهان اسلام،  یکی از ضرورت‌های امروز جهان اسلام را ایجاد وحدت و یکپارچگی میان امت اسلامی نام برد و اظهار کرد: با تحقق این امر مهم، ضمن رفع دشمنی‌ها اغلب مشکلات جهان اسلام نیز مرتفع خواهد شد.

وی در ادامه همبستگی اسلامی را از مهم‌ترین واجبات اسلام دانست و افزود: در رابطه با وحدت جهان اسلام لازم است به نکات بسیار مهمی که اگر مسلمانان دقت بیشتری به آن ها داشته باشند اشاره شود، نکاتی که مسلمانان با استفاده از آنها بطور قطع می توانند در برابر دشمنان ایستادگی کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان با تاکید بر اینکه یکی از عوامل بسیار مهم و حیاتی جهان اسلام در حال حاضر رویکرد امت اسلامی به سمت اصول مشترک دینی است، به بیان زمینه های وحدت جهان اسلام پرداخت و تصریح کرد: اصول مشترک که می‌توان به خدای واحد، پیامبر واحد، کتاب واحد، قبله واحد، مناسک حج واحد و موعود واحد اشاره کرد. حقیقت امر این است که خیلی از مسلمانان نسبت به این اصول و مشترکات غافل هستند و دشمن هم اتفاقاً از این خلا به نفع خود استفاده می کند.

انصاری راد اضافه کرد: از دیگر موارد اشتراک بین مسلمان ها می توان به احادیث مشترک در کتابهای معتبر حدیثی مذاهب اسلامی اشاره کرد به  ویژه در زمینه های اخلاقی، فقهی و اعتقادی. دشمن با سوء استفاده از نبود وحدت در میان مسلمانان آنان را به جان هم انداخته و این اختلاف و چند دستگی مسلمانان با همدیگر، حاشیه امنی برای دشمنان جهان اسلام ایجاد کرده است.

وی با اشاره به تلاش های صهیونیست ها و آمریکایی ها برای ایجاد و گسترش تفرقه بین امت اسلام، بیان کرد: وحدت اسلامی قوی ترین سلاح در دست مسلمانان است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان در پایان تاکید کرد: جهان اسلام با خطرات جدی روبرو بوده و رفع این خطرات و حل مشکلات آن، همکاری و تعاون همه مسلمانان بویژه علمای امت اسلامی را می‌طلبد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1777340
ارسال نظر
نظرات