شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 14:58 منتشر شده در مورخ: 1400/07/27 شناسه خبر: 1777492
امام جمعه دماوند:

هفته وحدت فرصت تجلی اشتراکات شیعه و سنی است

هفته وحدت فرصت تجلی اشتراکات شیعه و سنی است
حجت‌الاسلام کاظم فتاح دماوندی گفت: هفته وحدت فرصت مناسبی برای تبلور و تقویت وجوه مشترک بین شیعیان و مسلمانان اهل تسنن است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت‌الاسلام کاظم فتاح دماوندی در گفت‌وگو با شبکه خبری تهران نیوز اظهار کرد: هفته وحدت ظرفیت و فرصت مناسبی برای تعمیق روابط شیعه و سنی در ابعاد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی است.

وی با اشاره به اشتراکات فراوان شیعیان و اهل تسنن، گفت: خدای واحد، پیامبر، کتاب، قبله، موعود، مناسک و دشمن واحد از مهمترین اشتراکات شیعه و سنی به حساب می‌آید که می‌تواند زمینه‌ساز تقویت وحدت بین آن‌ها شود.

امام جمعه دماوند خاطرنشان کرد: علاوه بر اشتراکات فراوان در حوزه دین، زبان، جغرافیا و فرهنگ، منافع مشترک سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین شیعیان و اهل تسنن در منطقه خاورمیانه وجود دارد.

فتاح بیان کرد: از سویی می‌توان آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی را دشمن واحد و مشترک مسلمانان شیعه و سنی منطقه و کشورهای همسایه ایران برشمرد که همواره در صدد اجرای طرح‌ و نقشه‌های خود و ضربه زدن به کشورهای منطقه هستند.

وی ادامه داد: در حوزه اقتصادی و علاوه بر اینکه اشتراکاتی مانند پول واحد، بازارهای مشترک و تعاملات اقتصادی دیگر وجود دارد، می‌توان در عرصه‌ علمی نیز با تقویت تعاملات علمی بین دانشگاه‌های اسلامی و برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی روابط بین مسلمانان را عمیق‌تر کرد.

امام جمعه دماوند تاکید کرد: از سویی وجود آداب، رسوم، سوابق و ریشه‌های فرهنگی بین مسلمانان شیعه و سنی می‌تواند ابزاری کارآمد در راستای تعمیق روابط فرهنگی بین آن‌ها باشد.

فتاح افزود: در حوزه سیاسی نیز تقویت جایگاه سازمان کنفرانس اسلامی و عمیق‌تر شدن روابط سران کشورهای اسلامی و بهبود منافع مسلمانان از مهمترین موضوعاتی است که می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: همچنین با توجه وجود دشمن مشترک بین مسلمانان شیعه و سنی کشورهای منطقه خاورمیانه ضروری است که تعاملات سیاسی افزایش یافته و در راستای اهداف مشترک اقدام شود.

امام جمعه دماوند گفت: همه آنچه که گفته تنها گوشه‌هایی از منافع و وجوه اشراکت بین شیعیان و مسلمانان اهل تسنن است، از این‌رو می‌توان از هفته وحدت به عنوان فرصتی مغتنم برای افزایش این مراودات و داشته‌های فرهنگی و مذهبی بهره برد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1777492
ارسال نظر
نظرات