شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 09:36 منتشر شده در مورخ: 1400/08/04 شناسه خبر: 1779049
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس؛

مشکل آب شرب بانه تا دو ماه دیگر حل می‌شود

مشکل آب شرب بانه تا دو ماه دیگر حل می‌شود
بهزاد رحیمی گفت: برای پیگیری حل مشکل کم آب بانه مکاتباتی با وزیر نیرو انجام شده که با اقدامات انجام شده مشکل آب بانه تا ۲ ماه دیگر حل می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بهزاد رحیمی، نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، اظهار داشت: کمبود جدی وتنش آبی در شهرهای سقز و‌بانه نیازمند برنامه ریزی و‌توجه جدی مسئولان است و برای مقابله با تنش آب شرب متولیان بخش آب شرب باید راهکارهای مطرح شده را از هم اکنون در دستور کار قرار دهند و برنامه ریزی های لازم را درقالب برنامه های کوتاه مدت وبلندمدت انجام دهند.

وی گفت: کاهش بارندگی و نقص در خط انتقال و آب گیری سد عباس آباد موجب بروز مشکل کم آبی در بانه شده است که با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده امیدواریم امسال آخرین سال کم آبی در بانه باشد. برای پیگیری حل مشکل کم آب بانه مکاتباتی با وزیر نیرو انجام شده که با اقدامات انجام شده مشکل آب بانه تا ۲ ماه دیگر حل می‌شود.

نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه، آب، راه و مخابرات سه مشکل اصلی روستاهای شهرستان سقز است، عنوان کرد: ادغام ادارات آب و فاضلاب روستایی و شهری، باعث نارضایتی روستائیان و عدم پیگیری مشکلات آنان شده است.

بهزاد رحیمی با اشاره به تنش آبی و خشکسالی، اضافه کرد: این موضوع ها را قبول داریم ولی بایستی برای رفع مشکل کم آبی روستاها، چاره.اندیشی اساسی شود. به تازگی یک میلیارد تومان اعتبار از محل مناطق کمتر توسعه یافته برای تهیه لوله جهت دفع فاضلاب و ساخت چند مخزن در شهرستان سقز جذب و بخشی از آن هزینه شده است.

نماینده مردم شهرهای سقز و بانه گفت: در بانه چهار سد مطالعات اجرایی کانی گویژان، چومان، کانی سیو و سوروه برای تامین آب شرب و کشاورزی انجام شد. با توجه به اینکه ۳۰ درصد از آب سد سردشت از منابع آبی بانه تامین می شود باید بخشی از آب این سد به بانه اختصاص می یافت اما در عمل چنین نشد.

وی همچنین از دیدار با محرابیان وزیر نیرو و درخواست های ویژه برای این موضوع خبر داد و گفت: درخواست اختصاص۲۰میلیاردتومان اعتبار برای تکمیل خط انتقال و پمپاژ سد عباس آباد بطول۴/۶کیلومتر، تسریع در اجرای سدهای چومان و کانی گویژان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، افزایش تخصیص حوضه ی دریاچه ارومیه در استان کردستان بر اساس تدقیق واقعی منابع و مصارف، بازگشت اعتبار حذف شده سدهای چراغ ویس و عباس آباد از قانون بودجه، حفظ تراز ۱۴۰۳ دریاچه سد شهید کاظمی بوکان جهت تامین آب شرب سقز که با توجه به عدم تکمیل مخازن و رینگ داخل شهر، درخواست تسهیل شرایط احداث‌نیروگاه های خورشیدی زیر100Kw و درخواست تامین اعتبار برای تامین روشنایی معابر شهری و‌روستایی از جمله درخواست های این دیدار بود که امیدواریم به نتیجه کامل برسد.

نماینده مردم شهرهای سقز و بانه  گفت: یکی از مشکلات روستاها نیز کمبود آب است و برخی از روستاییان در ۴۸ ساعت یک ساعت آب دارند که منابع آبی  به صورت چشمه در اختیار دارند اما نیاز به اعتباراتی برای بازسازی شبکه انتقال دارند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1779049
ارسال نظر
نظرات