شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 18:04 منتشر شده در مورخ: 1400/08/05 شناسه خبر: 1779517
کارشناس انرژی عنوان کرد؛

اتلاف سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه نفت خام در کشور

اتلاف سالانه ۵۰۰ میلیون بشکه نفت خام در کشور
محمدرضا اکبری گفت: پیش از اینکه انرژی تولیدشده به دست مصرف‌کننده برسد، فقط سالانه معادل ۵۰۰ میلیون بشکه نفت خام اتلاف انرژی در کشور وجود دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدرضا اکبری در گفت‌وگو با شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: در موضوعات اقتصادی، ریشه یارانه به نرخ ارز باز می‌گردد. در ۱۰ سال اخیر جهش‌های ارز عجیبی رخ داده که همه حوزه‌های اقتصادی را تحت تأثیر قرار داده است.

وی گفت: در سال ۹۰ قیمت دلار هزار تومان بوده اما اکنون حدود ۲۸ هزار تومان است که دود ۲۷ برابر شده است؛ لذا طبیعی است با افزایش نرخ ارز، میزان یارانه‌های پنهان انرژی نیز افزایش پیدا کند.
دولت ۱۲ هزار تومان یارانه بنزین پرداخت می‌کند

اکبری افزود: در حال حاضر دولت برروی بنزین آزاد رقمی حدود ۱۲ هزار تومان یارانه پرداخت می‌کند که اگر این یارانه‌ها نبود امروز باید مردم بنزین را ۱۵ هزار تومان خریداری می‌کردند. بنابراین یارانه پنهان از اساس به نرخ ارز بستگی دارد. به عبارت دیگر اگر دلار ۱۰۰ هزار تومان هم شود، دولت یارانه بیشتری بر قیمت بنزین تخصیص خواهد داد.


کارشناس انرژی با بیان این‌که بعضی از کشورها به طور دستوری ارزش پول ملی را کمتر از دلار نگاه می‌دارند، خاطرنشان کرد: به‌عنوان مثال چین هم به‌طور دستوری چنین اقدامی را انجام می‌دهد و یکی از دلایل اعتراض آمریکا به چین همین موضوع است. درواقع با افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی، صادرات صرفه اقتصادی بیشتری دارد و ارز بیشتری وارد کشور می‌شود.

اکبری با اشاره به گزارش دیوان محاسبات در خصوص میزان یارانه پنهان در کشور گفت: دیوان محاسبات در گزارشی اعلام کرده است که دولت ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان در بخش انرژی یارانه تخصیص می‌دهد که حدود هزار میلیارد تومان آن فقط به یارانه موجود در بخش انرژی گاز مربوط می‌شود. در اروپا گاز ۱۲۰ سنت در متر مکعب به فروش می‌رسد، اما گاز در ایران در گران‌ترین حالت ۱۰ سنت است که برای بخش خانگی به یک سنت هم نمی‌رسد. اما اقتصاد ایران کشش این را ندارد که گاز ۱۲۰ سنت شود یا بنزین ۵۰ سنت به فروش برسد. طرفداران بازار آزاد معتقند که باید نرخ‌ها واقعی شود، ولی این مدل اقتصادی در ایران جواب نمی‌دهد. در آبان ۹۸ مقداری قیمت بنزین افزایش پیدا کرد و در مقابل با موج گسترده‌ای از نارضایتی‌های اجتماعی مواجه بودیم.

هم‌بستگی یارانه‌های پنهان با نرخ ارز

وی ادامه داد: تا زمانی که دولت نتواند برروی نرخ ارز کنترل داشته باشد و ارزش پول ملی را افزایش ندهد، نمی‌توان برروی آزادسازی قیمت انرژی و حذف یارانه‌های پنهان و روی آوردن به اقتصاد تمرکز کرد.

این پژوهشگر حوزه انرژی در خصوص راهکارهای موجود در موضوع حذف تدریجی یارانه‌های پنهان گفت: دو راهکار سیاست‌های قیمتی و غیرقیمتی همیشه در حوزه انرژی وجود داشته و دارد. سیاست‌های قیمتی مربوط به آزادسازی قیمت انرژی است که طرفداران اقتصاد آزاد آن را مطرح می‌کنند و معتقدند که از این طریق هم قاچاق کاهش می‌یابد و هم فشار از روی دولت برداشته می‌شود و کاهش مصرف انرژی تحقق می‌یابد. این راهکار در شرایط فعلی خیلی عملیاتی نیست؛ زیرا تغییر قیمت حامل‌های انرژی تبعات منفی در پی دارد.

وی پیشنهاد کرد که تیم اقتصادی دولت در شرایط کنونی باید تمام تمرکز خود ر برروی کنترل رشد نقدینگی و مهار نقدینگی متمرکز سازد و از سوی دیگر سروسامان دادن به بی‌انضباطی بانکی را نیز در دستور کار قرار دهد.

ضرورت مقابله با اتلاف انرژی در فرآیند تولید

این کارشناس انرژی در ارتباط با راهکار سیاست غیرقیمتی این‌چنین گفت: در حوزه یارانه انرژی باید نسخه‌های غیرقیمتی را دنبال کنیم. شاید حدود نیمی از انرژی کشور در بخش دولتی و بدنه چرخه تولید، توزیع و انتقال هدر می‌رود. به عبارت دیگر پیش از اینکه انرژی تولیدشده به دست مصرف‌کننده برسد، فقط سالانه معادل ۵۰۰ میلیون بشکه نفت خام اتلاف انرژی در کشور وجود دارد. این اتلاف انرژی هیچ ربطی به مردم و فرهنگ‌سازی ندارد، بلکه دولت مقصر اتلاف انرژی محسوب می‌شود. از سوی دیگر حدود ۱۵ درصد از برق تولید شده در مدار انتقال به دلیل فرسودگی تجهیزات تا پیش از اینکه به دست مصرف‌کننده برسد، اتلاف می‌شود؛ لذا شرکت توانیر باید به این موضوع هم رسیدگی کند.

دولت در انتهای زنجیره تولید یارانه دهد

اکبری پیشنهاد کرد که دولت برای مدیریت یارانه انرژی بهتر است در انتهای زنجیره تولید انرژی به مصرف‌کننده یارانه دهد، نه اینکه از ابتدای زنجیره شروع به تخصیص یارانه کند. یعنی دولت یک قیمت منطقه‌ای برای انرژی تعیین کند و به نیروگاه‌دار بگوید که هزینه‌های تولید را به طور عملیاتی بررسی کند و در بازار آزاد به فروش برساند، اما وقتی به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد، دولت به مصرف‌کننده خانگی یارانه تخصیص دهد. حسن این کار این است که کل شبکه تولید انرژی تا قبل از رساندن تولید به دست مصرف‌کننده نهایی به دنیال بهینه‌سازی و کاهش مصرف خواهد رفت.

تعرفه‌گذاری پلکانی و کنترل مصرف انرژی

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به نظام تعرفه‌گذاری پلکانی اشاره کرد و گفت: دولت می‌تواند به تعرفه‌گذاری پلکانی هم کاهش مصرف انرژی را پیگیری کند و هم این‌که بازدهی نیروگاه‌ها را افزایش دهد. افرادی هستند که به خاطر زندگی لوکس خود به اندازه حرم امام رضا علیه‌السلام برق مصرف می‌کنند و به تبع آن از یارانه بیشتری هم بهره‌مند می‌شود، اما اگر نظام تعرفه‌گذاری پلکانی لحاظ شود، دیگر چنین افرادی از یارانه انرژی برخوردار نخواهند شد و این یارانه برای کم‌مصرف‌‎ها لحاظ می‌شود. اگر این سیاست اجرا شود نه مشکل امنیتی برای کشور به‌وجود می‌آید و نه نارضایتی تشدید می‌شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1779517
ارسال نظر
نظرات