شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 09:47 منتشر شده در مورخ: 1400/08/22 شناسه خبر: 1783139
اشتهای سیری ناپذیری که درآمد شهرداری را می‌بلعید؛

یک گام تا پایان گره ۱۱ ساله بدهی شهرداری تربت حیدریه

یک گام تا پایان گره ۱۱ ساله بدهی شهرداری تربت حیدریه
بلاخره پس از ۱۱ سال از خرید اوراق شهرداری تربت حیدریه از بانک شهر و بدهی ۱۸۲ میلیاردی که ادوار شورا به یادگار گذاشتند خبر رسیده این بدهی با فروش املاک بافت زعفرانیه تسویه می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ نرخ بالای سود تسهیلات بانک شهر به شهرداری تربت حیدریه، پیرامون اجرای بافت فرسوده واقع در خیابان آیت الله طالقانی بلای جان مدیریت شهری شده و چنانچه تدبیری برای تسویه بدهی آن اتخاذ نشود، شهرداری باید دهها سال آینده، همان درآمد اندک خود را بابت این سو، مدیریت به بانک شهر پرداخت کند.

برای اجرای این پروژه شورای شهر و شهرداری وقت 500 میلیارد ریال اوراق مشارکت را از بانک شهر خریداری کرده و پس از طی جلسات مختلف و رایزنی ها انجام گرفته مجدد این 500 میلیارد را در بانک سرمایه گذاری کردند و به استناد آن تسهیلات بانکی دریافت کردند.

قصه پر قصه بافت فرسوده شهر تربت حیدریه وقتی جالب تر می شود که اعضای شورای سوم بجای مدیریت در اوراق و تسهیلات بانکی و پرداخت بدهی پیرامون اجرای پروژه، به دلیل سوء مدیریت، بدهی اکنون بدهی ۱۸۲ میلیارد تومانی را در پایان دوره مدیریت خود برای شهر به ارمغان آوردند.

در عین حال طی هفته جاری دکتر زنگنه نماینده مردم در مجلس و دکتر نیکزاد نایب رییس مجلس شورای اسلامی در جلسه ای با حضور چهار تن از اعضای شورای اسلامی شهر تربت حیدریه، سرپرست شهرداری و معاون وی و مدیرعامل بانک شهر و معاونین وی برگزار و ظاهراً خبرهای خوبی به نظر می رسد.

توافق جدید با بانک شهر

محسن زنگنه نماینده تربت حیدریه گفت: در مورد مبلغ ادعا شده توسط بانک بحث و گفتگویی صورت گرفت که در نهایت رقم اعلام شده از سوی بانک مورد تشکیک و منوط به محاسبه مجدد و برگزاری جلسه بعدی شد.

وی افزود: در این جلسه موافقت شد رقم مورد توافق در جلسه بعدی از محل فروش اراضی پروژه زعفرانیه و با ارائه ۷۰٪ قیمت زمین در قالب تسهیلات بلندمدت از سوی بانک شهر تصفیه شود.

زنگنه بیان کرد: بدهی شهرداری تربت حیدریه به بانک شهر تا پایان دی ماه قریب به ۱۸۲ میلیارد تومان اعلام شد و همچنین طبق مصوبه جلسه قبل مبنی بر فروش اراضی بافت با پرداخت ۳۰٪ نقد و مابقی تسهیلات بلند مدت از سوی بانک شهر تأکید شد.

زنگنه گفت: بدهی شهرداری تربت حیدریه به بانک شهر یکی از مشکلات اساسی در حوزه مدیریت شهری سه شهرستان حوزه انتخابیه محسوب می شود که علاوه بر وجود بدهی از استفاده حداکثری از اعتبارات و تسهیلات ویژه دولتی در حوزه شهرداری جلوگیری می کرد.

جهانشیری، رئیس کمیسیون اقتصاد شورای شهر گفت: موضوع بدهی شهرداری به بانک شهر سالهاست مدیریت شهری را درگیر کرده و وقت و انرژی زیادی را به خود اختصاص داده است و لذا پیگیری های شورای ششم موجب شد تا با همراهی و هماهنگی نماینده مجلس شورای اسلامی، جلسه ای در دفتر دکتر نیک زاد ، نائب رئیس مجلس با حضور مدیر عامل بانک شهر برگزار شود .

وی افزود: از آنجا که برای تهاتر پایانه مسافربری با بدهی شهرداری به بانک شهر مشکلات و موانعی وجود داشت، شورای شهر پیشنهاد تهاتر بدهی با اراضی بافت را به بانک شهر ارائه داد که خوشبختانه مورد موافقت قرار گرفت.

تسهیلات ویژه برای خریداران

رئیس کمیسیون اقتصاد شورای شهر تربت حیدریه بیان داشت: توافق با بانک به این شکل صورت گرفت که مقرر شد شهرداری نسبت به فروش اراضی بافت زعفرانیه از طریق مزایده عمومی اقدام کند و از محل آن نسبت به پرداخت بدهی شهرداری تا پایان دی ماه اقدام کند.

جهانشیری گفت: اتفاق خوب دیگری که در جلسات برگزار شده با مدیران بانک شهر افتاد کاهش چشمگیر مبلغ بدهی بود و از بانک خواستیم تا مبلغ بدهی را کتبا اعلام کند و درصدسود بانکی را تاحد امکان کاهش دهند که پس از پیگیری فراوان بانک شهر مبلغ بدهی را تا ۳۰ دی ماه سال جاری مبلغ ۱۸۲ میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به مبالغ اعلامی قبلی کاهش زیادی داشت.

وی گفت: البته بانک اعلام کرده که برای خریداران اراضی بافت تسهیلات ویژه ای درنظر می‌گیرد.

جهانشیری افزود: در این جلسه نحوه کارشناسی املاک بافت، چگونگی برگزاری مزایده و رفع معارضات موجود بررسی و مصوب شد تا برای تصویب نهایی به صحن علنی شورا ارائه شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1783139
ارسال نظر
نظرات