شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 14:28 منتشر شده در مورخ: 1400/08/19 شناسه خبر: 1783264
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی:

نتایج مطالعات دلایل کیفیت و بوی بد آب بجنورد تا پایان هفته اعلام می شود

نتایج مطالعات دلایل کیفیت و بوی بد آب بجنورد تا پایان هفته اعلام می شود
سید عقیل مرتضوی گفت: شرکت‌های آب منطقه‌ای و آب فاضلاب خراسان شمالی، تیم تخصصی ۱۵ نفره‌ای را برای بررسی وضعیت آب در ورودی و خروجی سد شیرین دره و تصفیه خانه این سد به استان دعوت کردند که تا پایان هفته جاری نتایج این مطالعه به شرکت آب منطقه ای استان تحویل داده می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید عقیل مرتضوی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصراترک در پاسخ به این سوال که عده ای در استان علت رشد جلبک‌ها در سد شیرین دره و تاثیر گذاری آن بر کاهش کیفیت آب بجنورد را متاثر از صید ماهیان زردپر در این سد دانسته اند، اظهار کرد: شرکت آب منطقه‌ای استان در گذشته در زمینه ارتقای کیفیت آب سدهای استان از جمله سد شیرین دره برای شرب خانگی مطالعه ای را انجام داد.

مرتضوی گفت: در این مطالعه انجام شده، راهکارهای مختلفی برای ارتقای کیفیت آب در مخزن سدها از جمله سد شیرین دره ارائه شد.

وی بیان کرد: برای ارتقای کیفیت آب بجنورد از محل سد شیرین دره، چهار راهکار ارائه شد که اجرای همزمان آنها در دستور کار شرکت آب منطقه ای قرار گرفتند.

این مسئول عنوان کرد: در این راستا، تامین امکانات برای برداشت آب از لایه های بالای این سد به منظور تامین آب شرب خانگی با کیفیت بجنورد اجرایی شد.

وی همچنین گفت: شرکت آب منطقه ای استان از شوراهای روستایی پایین دست سد شیرین دره نسبت به تخلیه رسوب وارد شده در مخزن این سد پس از وقوع سیلاب به زمین های پایین دست این سد موافقت ها را اخذ کرد. طی سه سال گذشته همواره سیلاب های وارد شده به مخزن این سد تخلیه شده‌اند.

وی بیان کرد: اداره کل منابع طبیعی استان نیز پای کار آمد و اجرای عملیات آبخیزداری در بالادست سد شیرین دره را اجرایی کرد که تاکنون اجرای این عملیات به ۳۰ درصد پیشرفیت فیزیکی رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی همچنین خاطرنشان کرد: صید آبزیان مسن، بزرگ جثه و در معرض مرگ و میر این سد نیز پس از اخذ مجوز از اداره کل محیط زیست استان اجرایی شد.

وی گفت: این مجوز برای صید پنج تن ماهی مسن و بزرگ جثه تا قبل از آغاز شروع فصل تخم گذاری آبزیان در این سد صادر شده بود.

مرتضوی افزود: با توجه به اینکه انجام صید آبزیان در این سد به پیمانکار تخصصی واگذار شد، این پیمانکار طی مهلت مقرر فقط توانست ۱۵۰ کیلوگرم ماهی از این سد را صید کند و برای ادامه صید این مجوز تمدید نشد.

افزون بر این، وی یادآور شد: برای ارتقای کیفیت آب شرب بجنورد از محل این سد همچنین استفاده از کربن فعال در تصفیه خانه این سد همواره مورد بهره برداری بوده است.

این مسئول در ادامه درباره گلایه اخیر شهروندان بجنورد نسبت به تغییر طعم و بوی آب شرب این شهر به وضعیت نامطلوب نیز اظهار کرد: به طور کلی تغییر کیفیت آب از وضعیت مطلوب به طعم و بوی نامطلوب متاثر از عوامل مختلفی است.

وی گفت: عوامل محیطی همچنین بروز و تداوم خشکسالی ها و کم بارشی ها، کاهش سطح تراز آب موجود در مخزن سدها، رشد جلبک ها از جمله علل موثر بر تغییر کیفیت آب سدها هستند.

مرتضوی تاکید کرد: زمانی که کم بارشی ها تداوم پیدا می کند و سطح تراز آب موجود در مخزن سدها بسیار پایین می آید همچنین امکان لایه بندی حرارتی در سدها نیز امکانپذیر نمی شود، کاهش کیفیت آب بیشتر اتفاق می افتد.

با این وجود، وی خاطرنشان کرد: در تصفیه خانه سد شیرین دره، در ورودی خط آبرسانی آن به بجنورد یک سازه فیلتری برای فیلتر کردن جلبک ها احداث شده است.

در عین حال، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی عنوان کرد: در راستای کاهش کیفیت طعم و بوی آب بجنورد، شرکت های آب منطقه ای و آب فاضلاب استان با هماهنگی با یکدیگر تیم تخصصی ۱۵ نفره ای را برای بررسی وضعیت آب در ورودی و خروجی سد شیرین دره و تصفیه خانه این سد به استان دعوت کردند.

وی گفت: این تیم کارشناسی تخصصی در این زمینه در حال انجام مطالعه هستند که تا پایان هفته جاری نتایج این مطالعه به شرکت آب منطقه ای استان تحویل داده می شود.

مرتضوی عنوان کرد: با دریافت نتایج این مطالعه، اجرای راهکارهای کوتاه و بلند مدت برای ارتقای کیفیت آب بجنورد از سد شیرین دره در دستور کار شرکت های آب منطقه ای و آب و فاضلاب استان قرار خواهند گرفت.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1783264
ارسال نظر
نظرات