شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 08:34 منتشر شده در مورخ: 1400/08/20 شناسه خبر: 1783366
وقتی کام خودکفایی ایران شیرین شد؛

تنها واکسن تزریقی استنشاقیِ جهان؛ سلاح استراتژیک کرج در مقابل کرونا/ پشتوانه علمی ۱۰۰ سالهِ "کووپارس" آمریکا و چین را کیش و مات کرد

تنها واکسن تزریقی استنشاقیِ جهان؛ سلاح استراتژیک کرج در مقابل کرونا/ پشتوانه علمی ۱۰۰ سالهِ "کووپارس" آمریکا و چین را کیش و مات کرد
بر خلاف آمریکا و اروپا ایران واکسنی را برای مقابله با کرونا استفاده می کند که سابقه ای چندساله در دنیا دارد و ویروس کشته جز واکسن هایی است که طی ۱۰۰ سال آزموده شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، این روزها ویروس کرونا شاید کمرنگ تر از اواخر سال ۹۸ اما همچنان افتان و خیزان قربانی می گیرد، اگرچه کووید ۱۹ در کمین قرار گرفته تا موج ششم خود را به کشورمان تحمیل کند اما عزم و اراده ایرانی ها برای مقابله با آن کم نشده است.

کرونا ایران را وارد بحران کرد اما از کوچک تا بزرگ دست به دست هم دادند تا بتوانند بر خلاف آمریکا و انگلیسی که روزانه هزاران قربانی می دهند و با واکسن فایزرشان مرگ و میرهای زیاد تری را رقم زده اند با کرونا بجنگند.
 
سازمان جهانی بهداشت روزهای نخست، روزانه ۱۲۰۰ کشته را برای کشورمان متصور شده بود اما ظرفیت های علمی و توان داخلی ایران نگذاشت که این موضوع محقق شود، حتی غربی ها فکرش را هم نمی کردند که ایران بتواند از آنها برای مقابله با کرونا پیشی بگیرد.
 
 
خیز البرز برای مقابله با کشنده ترین پاندمی قرن
 
پا به پای وزارتخانه ها و ستاد ملی کرونا، البرز که به لحاظ وسعت کوچکترین استان کشور به حساب می آید هم گام های بزرگی برداشت تا این ویروس را هر چه بیشتر منزوی کند، اقداماتی که نه تنها در کشور بلکه در خاورمیانه و جهان حرف اول را می زند.
 
خیز البرز برای مقابله با کشنده ترین پاندمی قرن با ساخت واکسن در سرم سازی رازی کرج انجام شد، موسسه ای که با قدمت صدساله خود توانسته است مردم را در برابر بیماری های مختلف واکسینه کرده و جان هزاران نفر را نجات دهد.
 

از ۹ واکسن برنامه کشوری واکسیناسیون، ۷ واکسن ساخت رازی است

 
موسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی قطب تولید فراورده های بیولوژیک در خاورمیانه شناخته شده است و از نظر سطح تکنولوژی موسسه رازی با کشورهایی مانند فرانسه، هلند، آلمان و آمریکا رقابت می کند و قابل مقایسه خواهد بود.
 
 
از ۹ واکسن برنامه کشوری واکسیناسیون، ۷ واکسن ساخت رازی است و مدیر ستاد تولید سرم سازی رازی هم به این مسئله اشاره می کند. اشتری می گوید؛ بیماری هایی مانند دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، سرخک، سرخجه، اوریون و فلج اطفال با واکسن های رازی کنترل شده است.
 
وی در گفتگو با خبرنگار تیتریک، ادامه می دهد؛ اولین و تنها واکسن تزریقی استنشاقی کرونا در دنیا به صورت نوترکیب در موسسه سرم سازی رازی ساخته شده است. کمترین میزان آنتی ژن ممکن در کووپارس به کار برده شده و سیستم ایمنی همورال و سلولی را همزمان فعال می کند.
 

در واکسن کووپارس پلتفرم های بی ضرر استفاده شده است

 
به گفته اشتری در پلتفرم واکسن های کشته فعال سازی سیستم سلولی را شاهد نخواهیم بود. همچنین بنی هاشمی مدیر تحقیق موسسه رازی در گفتگو با خبرنگار تیتریک می گوید؛ در این واکسن پلتفرم های بی ضرر استفاده شده است.
 
 
کووپارس ساخته شده در کرج نخستین واکسن تزریقی – استنشاقی دنیا است که دو دوز تزریقی و یک دوز استنشاقی دارد و اسحاقی رئیس موسسه تحقیقات سرم سازی رازی در گفتگو با خبرنگار تیتریک، می گوید؛ ۵ میلیون دوز وعده داده شده آماده است.
 
به گفته این مسئول رقم مذکور آماده تحویل به وزارت بهداشت است و تا پایان دی ماه ۱۵ میلیون دوز دیگر هم ساخته می شود. یکی از مزیت های کووپارس این است که صرف نظر تزریق ۲ دوز از واکسن های دیگر دوز سوم را می توان از نوع استنشاقی استفاده کرد.
 
نوفلی مدیر سایت کارآزمایی بالینی موسسه رازی هم به خبرنگار تیتریک، می گوید؛ کووپارس قابلیت استفاده به عنوان دوز یادآور را دارد. به گفته وی کووپارس تداخلی با دیگر واکسن ها ندارد و این واکسن پس از موفقیت در فازهای یک و دو فاز سوم مطاله بالینی را هم پشت سر گذاشت.
 
از نظر عوارض و اثربخشی قابل رقابت با سینوفارم است
 
فلاح مهرآبادی سخنگوی واکسن کووپارس هم به خبرنگار تیتریک، می گوید؛ از نظر عوارض و اثربخشی قابل رقابت با سینوفارم بوده است. با صدور مجوز مصرف اضطراری، واکسن کووپارس به سبد واکسیناسیون کووید ۱۹ کشور افزوده شد تا ایران حرف برای گفتن داشته باشد.
 
 
بر اساس اعلام تیم واکسن کووپارس در استان البرز، در صورت درخواست وزارت بهداشت ساخت این واکسن ایرانی به ۴۰ میلیون دوز تا پایان سال ۱۴۰۰ خواهد رسید تا موفقیتی دیگر به نام موسسه رازی رقم بخورد.
 
و اما یک متخصص بیوتکنولوژی پزشکی و فوق ‌تخصص مهندسی ژنتیک در گفتگویی به خبرنگار تیتریک، می گوید؛ بر خلاف آمریکا و اروپا ایران واکسنی را استفاده می کند که سابقه ای چندساله در دنیا دارد، ویروس کشته جز واکسن هایی است که طی ۱۰۰ سال آزموده شد. 
 
ایران در ساخت واکسن سابقه تاریخی دارد
 
 
پرفسور کرمی افزود: ایران برای واکسن کرونا پلتفرمی را انتخاب کرده است که سابقه تاریخی دارد اما آمریکا و اروپا پلتفرمی را انتخاب کرده اند که برای اولین بار در دنیا تست می شود و فاز بالینی آن را روی انسان های سالم تا ۵۰ سال انجام داده اند.
 
همچنین یک متخصص ویروس شناسی پزشکی در گفتگو با خبرنگار تیتریک، می گوید؛ واکسن ایرانی کرونا بر اساس تکنولوژی است که جواب خود را قبلا پس داده و علاوه بر استفاده از ذرات پروتئینی ویروس و آنتی ژن های ویروس، از adjuvant هایی استفاده می شود که پیش از این در واکسن های انسانی وجود داشته است.
 
سید حمیدرضا مژگانی افزود: تکنولوژی واکسن ایرانی کرونا قدیمی تر بوده و پاسخ های آن را مشاهده کرده ایم، این تکنولوژی در گذشته در کودکان و میانسالان در قالب واکسن سرخک، اوریون، سرخجه و هاری استفاده شده است.
 
در خاتمه باید گفت هر وجدان بیداری واکسنی را برای تزریق در جوامع انسانی تجویز می کند که کمترین عارضه را داشته باشد و ایران با ۱۰۰ سال تلاش در عرصه ساخت واکسن، هیچگاه سلامت مردم را با چیزی معاوضه نکرده است.
 
 

انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1783366
ارسال نظر
نظرات