شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 10:22 منتشر شده در مورخ: 1400/08/20 شناسه خبر: 1783380
بار تنهایی بی پایان در کسب پُز اجتماعی؛

چرا خانواده های ایرانی به تک فرزندی تمایل پیدا کرده اند؟/ مروجان تک فرزندی، مبلغ فرهنگ غرب هستند

چرا خانواده های ایرانی به تک فرزندی تمایل پیدا کرده اند؟/ مروجان تک فرزندی، مبلغ فرهنگ غرب هستند
عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس مشاوره خانواده و ازدواج در خصوص پدیده های نظیر تک فرزندی و عدم فرزندآوری زوج ها با بیان اینکه ،آنچه که امروز می‌توان دید رواج فردگرایی است، گفت: منظور از فردگرایی آن است که افراد به‌جای اولویت‌دادن به خواست‌ها و علایق جمعی، سنتی و خانوادگی، به ارزش‌ها و خواست‌های فردی خود اولویت می‌دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  کُردتودی، سخن گفتن از سیاستگذاری جمعیتی در کشور ما، مستلزم نگاه درست به نقاط ضعف و قوتی است که در این راستا قابل بررسی و ارزیابی است. چه از این رو که کارآمدی هر سیستمی مستلزم توجه درست به همین نکات و نقاط و در واقع شناخت درست از آنان است. بحثی که چند سالی است در فضای کشور ما نیز مطرح شده و افراد بسیاری درباره آن سخن گفته اند.

سال‌هاست که کاهش رشد جمعیت به عنوان زنگ خطر تهدید کننده جامعه ایرانی به گوش می‌رسد و افزایش سن ازدواج، کاهش تعداد فرزندان و تمایل خانواده‌ها به تک فرزندی از متهمان اصلی کاهش نرخ رشد جمعیت ایران هستند.

نرخ رشد موالید در سال ۹۰ به ۱,۴ درصد و در سال ۹۳ با روند رو به رشد به ۴.۲ درصد رسید اما در سال ۹۴ مجدد با روند کاهشی به ۲.۳ درصد رسید و حال هم روز به روز از جمعیت کاسته می شود و کشور ما رو به میانسالی و پیری می رود و این زنگ خطری است که سالها بعد کشور ما با آن دست و پنجه نرم خواهد کرد و شاید دلیل اصلی آن سیاست های تک فرزندی بوده که در دهه ۷۰ در کشور به یک فرهنگ تبدیل شد، فرهنگی که حال بسیاری از خانواده ها از آن در جامعه به عنوان یک پُز اجتماعی یاد می کنند.

۱۷ درصد از زوجین در سنندج نابارور هستند

رئیس کلینیک ناباروری بعثت سنندج اظهار داشت: ۱۷ درصد از زوجین در سنندج نابارور هستند و نازایی می‌تواند دلایل متعددی از جمله عوامل ژنتیک، سن باروری و ... داسته باشد.

محمدجعفر رضایی افزود: متأسفانه در جامعه به دلیل مشکلات اقتصادی و فرهنگی سن ازدواج به بالای ۳۰ تا ۳۵ سال رسیده است و این امر خصوصاً برای خانم‌ها که سن باروری آنها محدود است بسیار مشکل ساز است.

وی اذعان داشت: ناباروری تنها یک بحث پزشکی نیست بلکه یک موضوع اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نیز هست و خوشبختانه با پیشرفت‌هایی که در علم پزشکی صورت گرفته است امید به فرزنددار شدن بسیار بالا است و حدود ۳۵ درصد از افرادی که به این کلینیک مراجعه کرده‌اند نتیجه مثبت دریافت کرده‌اند.

وی اظهار داشت: این مرکز از متخصصین حرفه‌ای، تکنیک‌ها و ابزار لازم برخوردار است اما متاسفانه به دلیل ناآگاهی، بسیاری از مردم به مراکز درمانی شهرهای دیگر از جمله تهران مراجعه می‌کنند و به دلیل دوری راه، شانس باروری آنها کمتر می‌شود.

رضایی افزود: متاسفانه خدمات نازایی پوشش بیمه‌ای ندارد و بسیاری از بیماران با وجود پیشرفت علم پزشکی به دلیل مشکلات اقتصادی نمی‌توانند پیگیر درمان باشند.

مروجان تک فرزندی، مبلغ فرهنگ غرب هستند

استاد حوزه علمیه کردستان با اشاره به اینکه مروجان زندگی تک فرزندی یا زندگی بدون فرزند، مبلغین فرهنگ غرب هستند، گفت: بی شک با پیرشدن جامعه، از یک سو روند توسعه یافتگی نه تنها کند می شود، بلکه این روند حالت عکس به خود می گیرد.

حجت الاسلام مسعود محمدی اظهار داشت: یکی از امتیازات برای هر کشوری نیروی کار و جوان است، لذا توجه به جمعیت جوان باید از اولویت های هر حکومت و دولتی باشد.

وی با انتقاد از روند نزولی رشد جمعیت در کشور، افزود: متاسفانه در سالهای اخیر برخی از زوجین تحت تاثیر تبلیغات رسانه ای و ماهواره ای دشمن قرار گرفته اند و در بحث فرزندآوری افکاری غربی و بیگانه دارند که این برای آینده کشور می تواند یک زنگ خطر باشد.

حجت الاسلام محمدی تاکید کرد: البته برخی از مشکلات داخلی نیز مزید بر علت شده و خانواده ها را مجبور به تک فرزندی نموده است، لذا دولت به عنوان متولی مدیریت کشور باید زمینه های رفاه اجتماعی، کار فرهنگی و... در بحث تشویق زوجین به مسئله فرزندآوری را مهیا سازد.

این استاد حوزوی اظهار کرد: بی شک اگر این روند نادرست در خانواده ها ادامه داشته باشد، در آینده ای نه چندان دور، ایران تبدیل به یکی از کشورهای پیر جهان می شود که این بدان معناست که دیگر نیروی کاری نداریم و عملا تمامیت کشور به خطر می افتد.

وی با اشاره به اینکه مروجان زندگی تک فرزندی یا زندگی بدون فرزند، مبلغ فرهنگ غرب هستند، گفت: بی شک با پیرشدن جامعه، از یک سو روند توسعه یافتگی نه تنها کند می شود، بلکه این روند حالت عکس به خود می گیرد.

حجت الاسلام محمدی تصریح کرد: پیری جمعیت باعث ایجاد هزینه های مضاعف برای دولت و کشور در بحث سلامت و بهداشت می شود، لذا عملا بسط این فرهنگ در جامعه ایرانی ـ اسلامی، برنامه ای استعماری و از پیش تعیین شده است.

کاهش جمعیت و عواقب پیری جمعیت

عطاالله شاکریان عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس مشاوره خانواده و ازدواج، راجع به علت کاهش جمعیت و بی‌رغبتی والدین به داشتن فرزند اظهار داشت: بنظر می‌رسد که ساختار فکری افراد با گذشته تفاوت کرده ‏است و بدون تحلیل و تفکر اقدام به بچه‌دار شدن نمی‌کنند و به جنبه‌هایی از زندگی توجه دارند که در گذشته اهمیتی نداشته است.

وی افزود: آنچه که امروز می‌توان دید رواج فردگرایی است، منظور از فردگرایی آن است که افراد به‌جای اولویت‌دادن به خواست‌ها و علایق جمعی، سنتی و خانوادگی، به ارزش‌ها و خواست‌های فردی خود اولویت می‌دهند.

شاکریان تصریح کرد: فردگرایی می‌تواند پیامد‌هایی همچون کاهش مسئولیت‌پذیری، بالا رفتن سن ازدواج، افزایش طلاق و طبیعتاً کاهش فرزندآوری را به همراه داشته است،

وی با اشاره به دیگر دلایل کاهش جمعیت از جمله ترس از بارداری در سنین بالا، بروز ناسازگاری در زندگی‌های مشترک امروزی، ترس از خیانت همسر، پدیده طلاق عاطفی، خاطره دشواری نخستین بارداری و ترس از تغییر آناتومی بدن از دیگر تصاویر نادرست شکل یافته در ذهن گروه‌هایی از زنان امروز است که مانع فرزندآوری می‌شود.

وی عنوان کرد: در مقایسه با گذشته، زوجین در کنار توجه به مساله فرزندآوری، به فکرآسایش مادی خود نیز هستند. مولفه‌های متعددی از جمله افزایش بلوغ فکری، رفاه اقتصادی، تجمل‌گرایی، مسئولیت گریزی، آسایش‌طلبی، بیکاری، مشکلات اقتصادی و بالا بودن آسیب‌های اجتماعی دلایل مهمی است که موجب شده است فرزندآوری برای نسل کنونی تبدیل به یک چالش جدی شود. هر چند که تمایل به فرزندآوری می‌تواند مربوط به اعتقادات و باور‌های افراد نیز باشد.

این کارشناس به کاهش جمعیت نسل آینده به پیامدهای پیری جمعیت اشاره کرد و گفت: کاهش سرمایه انسانی و اجتماعی و کاهش توان نظامی و قدرت بازدارندگی از مهم‌ترین پیامدهای پیری جمعیت است. از نظر کارشناسان توسعه، اگر جمعیت کشوری، جوان، مولد، فعال و کارا باشد می‌تواند عامل رشد و توسعه شود و به عکس، اگر جمعیت کشوری سالخورده، غیرمولد و مصرفی و ناکارا باشد، مانعی برای رشد و توسعه خواهد بود. هر چند که پدیده پیری جمعیت در بسیاری از جوامع نیز اتفاق افتاده است، اما نکته قابل توجه این است که در کشور ما رشد پیری سرعت بیشتری دارد.

وی افزود: بر اساس آمارهای موجود، از هر سه ایرانی یک نفر پیر خواهد بود. فرد پیر قاعدتا قدرت تولید ندارد و فرد دیگری باید هزینه‌های او را تامین کند، بنابراین این افراد روی دست جوانان کشور می‌مانند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1783380
ارسال نظر
نظرات