شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 14:32 منتشر شده در مورخ: 1400/08/22 شناسه خبر: 1783910
در نخستین همایش استانی نماز مطرح شد؛

نماز مهمترین اصل تعالی فرهنگی جامعه است/ ترویج فرهنگ نماز وظیفه ای همگانی

نماز مهمترین اصل تعالی فرهنگی جامعه است/ ترویج فرهنگ نماز وظیفه ای همگانی
نخستین همایش نماز در سیستان و بلوچستان به همت سپاه سلمان استان برگزار و در آن از نماز به عنوان مهمترین اصل برای تعالی فرهنگی جامعه یاد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، اولین همایش نماز سپاه سلمان استان سیستان و بلوچستان با شعار "نماز نماد قدرت و اقتدار معنویت"، با حضور نماینده ولی فقیه در استان، فرماندهان نظامی، علما و روحانیون شیعه و سنی و جمعی از مسئولان و خانواده شهدا در اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس برگزار شد.

نماز مهمترین و زیربنایی ترین کار در عرصه فرهنگی است

آیت الله مصطفی محامی، نماینده ولی فقیه در این همایش ضمن تقدیر و تشکر از سپاه پاسداران و متولیان امر پیرامون برگزاری همایش نماز، بیان کرد: یکی از مباحث و عرصه های مهم جبهه کفر و ایمان بحث فرهنگی است که همواره مقام معظم رهبری در این جهت تاکید کرده که فراتر از تهاجم فرهنگی موضوع شبیه خون فرهنگی است.

وی افزود: دشمن در دشمنی خود راسخ و پایدار است و از همه عرصه ها و ابزارها استفاده می کند که یکی از آنها فرهنگ و تقابل فرهنگی است.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: در این کار و عرصه مهم مقابله که عرصه فرهنگی است باید به دنبال کارهای زیر بنایی، مهم و تاثیرگذار باشیم؛ اگر در جبهه فرهنگی و در جهت اصلاح فرهنگ یک جامعه می‌خواهیم تلاش و دست برتر را در جبهه فرهنگی داشته باشیم باید ببینیم در این مسائل فرهنگی زیربنایی ترین و مهمترین و موثرترین کار چه بوده و برآن متمرکز شویم و فعالیتهای خود را حول آن محور قرار بدهیم.

وی ادامه داد: نماز مهمترین، زیربنایی ترین و موثرترین کار و اقدام در عرصه فرهنگی است، و در آیات قرآن و ائمه و علما تاکیدات فراوانی بر این امر شده است.

محامی اذعان کرد: آنچه که در قرآن کریم و آیات متعدد نقل شده نماز را نماد ایمان و مومنان قرار داده اند و می فرمایند "نماز را به پا بدار به خاطر یاد من"؛ انسان باید از خدا غافل نباشد غفلت به زمین خوردن و به هلاکت رسیدن به دنبال دارد، اگر این رشته اتصال با خدا قطع شود مساوی با سقوط است، بر این اساس همواره باید به یاد خدا بود که نماز این اتصال را برقرار می‌کند.

وی تیتر و عنوان نامه عمل مومن نماز است، اظهار کرد: عنوان و نشان پرونده عمل مومن نماز است، اگر نماز قبول شد به بررسی سایر اعمال هم می‌رسند و آنها هم قبول می‌شود و اگر نماز رد شد به تعبیر روایات سایر اعمال بررسی نمی شود.

نماینده ولی فقیه در استان در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه نماز عمود و ستون خیمه دین است، گفت: نماز نماد ایمان، مومن و عنوان صحیفه و نامه عمل مومن نماز قرار گرفته و این فریضه مهم، نماد جامعه ایرانی است.


وی اضافه کرد: اگر در کار فرهنگی باید به دنبال زیربنایی ترین، موثر ترین و مهمترین کار باشیم، مهمترین آن نماز است؛ باید همه مدیران و متولیان امر در عرصه فرهنگی به جایگاه نماز توجه ویژه داشته باشند.

وی تاکید کرد: باید برای گسترش فرهنگ اقامه نماز همراه با آداب آن تلاش کرد و در این زمینه از تجربیات فعالان موفق در این عرصه بهره گرفت، تلاش برای مردمی کردن اینگونه مراسمات موضوع دیگری است که باید بدان توجه کرد.

به گفته محامی؛ برای گسترش و نهادینه کردن فرهنگ نماز و اقامه آن باید امور محتوایی را مدنظر قرار داد، توجه به معنا و مفهوم نماز، خضوع و خشوع در نماز باید فرهنگسازی شود.

امام جمعه زاهدان گفت: باید با عمل دعوت کننده مردم به نماز باشیم یعنی خود ملتزم به اقامه نماز بوده تا الگوی عملی به دیگران نشان دهیم، ما اگر به نماز خود اعتنا نکرده و آداب را رعایت نکنیم یا آن را سبک بشماریم، نباید از دیگران انتظار عمل به آن را داشته باشیم.
 
نماز معراج مومن و ستون دین است

سردار احمد شفائی، فرمانده سپاه سلمان نیز در حاشیه این مراسم بیان کرد: طبق روایات از بزرگان دین، نماز معراج مومن و ستون دین است با این اوصاف همه ما وظیفه داریم در جهت اعتلای این فریضه واجب اهتمام داشته باشیم.

وی با بیان اینکه باید تلاش کرد تا نماز در ابعاد مختلف زندگی مردم تجلی یابد، گفت: نماز نه تنها در حوزه عبادی اثرگذار است که می تواند در سایر حوزه های مختلف هم اثرات و برکاتی داشته باشد.

به گفته این مقام مسئول؛ اگر در نماز به آن شیوه وشکلی که دین مبین اسلام تاکید داشته اهتمام کنیم قطعا می تواند در حوزه های اقتصادی، مباحث فرهنگی، سیاسی وسایر عرصه های اجتماعی اثرات و برکات خود را بگذارد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1783910
ارسال نظر
نظرات