شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گلستان
ساعت: 14:51 منتشر شده در مورخ: 1400/08/23 شناسه خبر: 1784259
نگاه ویژه به کودکان و نوجوانان در بنای جدید؛

تولد دوباره صنعت سینما در جرجان زمین

تولد دوباره صنعت سینما در جرجان زمین
همراه با بازگشایی بسیاری از اماکن عمومی، خلا نبود سینما در شهر بیش از پیش احساس می‌شود و این بهانه‌ای شد تا به سراغ تنها سینمای شهر برویم، سینمایی که این روزها سیر تغییر به پردیس سینمایی را طی می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از گلستان ما، کمتر کسی است که اهمیت سینما و محتوای چند رسانه‌ای را در این برهه‌ی حساس از تاریخ درک نکند. ابزاری که این روزها بیش از پیش ضرورتش احساس شده و و دیگر تنها ابزاری برای سرگرمی و کسب درآمدهای میلیونی نیست.

این هنر و به عبارت درست تراین صنعت، در گنبدکاووس فراز و نشیب های مختلفی داشته  است؛ چه در بعد سیاست گذاری و چه در بعد امکانات و بسترهای زیر ساختی؛ سینماهای که با بیش از نیم قرن سابقه همه «سینما قدس، سینما ۲۲ بهمن و سینما هجرت» در مالکیت حوزه ی هنری است.
 
و حالا به امروز برگردیم و حال امروز تنها سینمای گنبدکاووس یعنی سینما هجرت که کرونا با همه ی تلخی هایش فرصت مناسبی برای بازسازی این سینما مهیا کرد. اواخر سال ۹۹ بود که محمود خواجه نژاد مسئول حوزه هنری گلستان از بازسازی سینمای هجرت خبرداد و وعده داد که این پروژه تا پایان سال ۱۴۰۰ به اتمام خواهد رسید.
 
حال با بازگشایی بسیاری از اماکن و وضعیت نسبتا مساعد و گذار و گذر از موج های چندگانه کرونا بهانه ای شد تا به سراغ امیرحسین سیفی، مدیر سینمای هجرت و نماینده حوزه هنری در گنبدکاووس، برویم تا از جزئیات تحقق وعده خواجه نژاد مطلع شویم.
 
وارد سینما که شدیم هر کسی مشغول کاری بود لابه لای آن سرو صدا بتن کن و نور کم سالن بالاخره موفق شدیم آقای سیفی را پیدا کنیم.
 
ابتدا از او خواستم تا با هم در فضای جدید سینما قدمی بزنیم تا با تغییرات انجام شده بیشترآشنا شوم.
 سیفی گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده ما در سینمای هجرت ۶ سالن خواهیم داشت یعنی سینمای هجرت به یک پردیس سینمایی تبدیل خواهد شد.
 
در طبقه همکف سه سالن احداث شده بود؛ دو سالن کوچک و یک سالن اصلی. ازجزئیات سالن اصلی پرسیدم. مدیر سینما در جواب گفت: سالن اصلی و بالکن آن گنجایش پذیرش ۴۰۰ نفر را دارد  و به گونه ای ساخته شده است که در شرایط لزوم ظرفیت برگزاری تئاتر و سایر برنامه های فرهنگی را داشته باشد.
 
باه م به طبقه ی بالا رفتیم در مسیر او مکان احداث نماز خانه را نشان داد و بعد از آن در طبقه ی دوم سری به یک سالن زدیم که به گفتۀ سیفی این سالن مخصوص کودکان ساخته شده و ظرفیت ۳۰ نفر را دارد و قرار است در این بخش تماما تولیدات مخصوص این طیف سنی در چندین سانس اکران شود.
 
وی افزود: با احداث این ۶ سالن ما قادر خواهیم بود روزانه اکران حداقل ۱۲ فیلم در سانس های مختلف را داشته باشیم و این بدان معناست که به روزترین فیلم های تولیدی همزمان با شهرهای بزرگ چون تهران در گنبدکاووس اکران می شود.
 
از او درباره روند بازسازی و زمان اتمام پروژه پرسیدم و او در پاسخ گفت: طی این یکی دوماه اخیر روند بازسازی سرعت خوبی گرفته و امیدواریم پردیس سینمایی هجرت را در روز ۲۲ بهمن امسال افتتاح کنیم.
 
گفت و گوی هایمان که درباره ی سینمای هجرت تمام شد بی درنگ بحث را به سمت دو سینمای دیگر گنبد بردم از آقای سیفی درباره آخرین وضعیت سینما قدس و سینما ۲۲ بهمن پرسیدم. او با چهره‌ای که خیلی هم راضی به نظر نمی رسید گفت:هم سینما قدس و هم سینمای ۲۲ بهمن فروخته شدند تا بخشی از اعتبارات لازم برای بازسازی سینما هجرت تامین شود. اما چون زمین برای کار فرهنگی تخصیص داده شده بود، بخش خصوصی باید در این دو مکان به مساحت خود زمین بنایی برای کار فرهنگی بسازد اما این مکان فرهنگی به معنای ساخت سینما نیست!
 
در عین خوشحالی از تحولات مثبت سینما هجرت، وضعیت دو سینمای دیگر گنبد ناراحت‌کننده بود و این نگرانی را در ذهن هر دوستدار فرهنگی ایجاد می کند که مبادا بخش خصوصی صرفا بر بعد اقتصادی تمرکز کند و انگیزه و علم کافی برای اعتلای فرهنگ شهرستان را نداشته باشد.
 
اما جست وجوهای ما درباره ی تغییر و تحولات سینما هجرت به این مقدار ختم نشد و مطلع شدیم که حوزه هنری برای این پردیس سینمایی برنامه های فرهنگی خاصی دارد که در آینده برای حمایت از تولیدات محتوایی بومی استان و خاصه گنبدکاووس از این فضا استفاده خواهد شد.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1784259
ارسال نظر
نظرات