شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 16:03 منتشر شده در مورخ: 1400/08/23 شناسه خبر: 1784280
وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

کاهش قیمت بلیت هواپیما در جلسه فردا/ باز شدن سامانه ثمن برای مجردها پس از جلسه با رئیس جمهور

کاهش قیمت بلیت هواپیما در جلسه فردا/ باز شدن سامانه ثمن برای مجردها پس از جلسه با رئیس جمهور
وزیر راه و شهرسازی از باز شدن سامانه نهضت ملی مسکن برای مجردها پس از جلسه با رئیس جمهور خبر داد و گفت: در جلسه روز دوشنبه (فردا) که با حضور نمایندگان ایرلاین های مختلف برگزار می شود به دنبال متقاعد کردن آنها و کاهش قیمت بلیت هواپیما هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛رستم قاسمی امروز در مراسم تودیع و معارفه رؤسای سابق و جدید سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به توافق ایران و عراق در سفر نخست‌وزیر این کشور به تهران برای اعزام ۶۰ هزار زائر اربعین به عتبات اظهار کرد: با تعدادی از دوستان مشورت کردم، من در آن زمان از توان سازمان هواپیمایی کشوری مطلع نبودم. برخی می‌گفتند امکان ۴۰ هزار نفر بیشتر نیست اما امیر مکری به عنوان سرپرست سازمان در آن زمان و مدیران ایرلان‌ها کمک کردند تا زائران به عراق بروند که کار بزرگی بود.

وی افزود: پس از آنکه با کاپیتان محمدی‌بخش برای حضور در سازمان هواپیمایی کشوری صحبت کردم، وی موافقت کرد، از ایرلان‌ها هم می‌خواهم با وی به عنوان مسئول صنعت هوانوردی که البته مشکلاتی هم این صنعت دارد، همراهی کنند.
 
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: خیلی‌ها انتظار داشتند با شروع تحریم‌ها اساساً پرنده‌ای نداشته باشیم اما علی‌رغم فشارها، بخش هوایی به خوبی چه در داخل و چه بین‌الملل به کار خود ادامه داده و ما در حال توسعه این صنعت هستیم.
 
قاسمی با تأکید بر اینکه برای ساخت تجهیزات لازم در داخل توانایی داریم، گفت: امروز نیازمند نوسازی ناوگان هستیم. در بخش ریلی هم با ناوگان فرسوده و هم با بهره‌وری پایین مواجهیم که علی‌رغم وجود ۱۵ هزار کیلومتر خط ریلی، سهم ریل از حمل بار کمتر از ۱۰ درصد است؛ وضع حمل و نقل ریلی خوب نیست و هم در زمینه اتصال کریدورهای ریلی و هم فرسودگی ناوگان با مشکل مواجهیم. همچنین متوسط عمر ناوگان جاده‌ای بالا است.
 
وی اظهار کرد: در حوزه حمل و نقل دریایی نیز اگرچه بنادر ما ظرفیت بالایی دارند اما از این ظرفیت به خوبی استفاده نمی‌شود. با وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین در هیئت دولت مذاکراتی داشتیم تا نوسازی ناوگان در بخش‌های مختلف حمل و نقل تسریع شود.
 
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در بخش هوایی به لحاظ تکنیکال فرآیند نوسازی قدری متفاوت است که نیازمند اقدامات مؤثرتری است.
 
وی با اشاره به مذاکرات اخیر خود با مقامات کشورهای مختلف گفت: با ترکمنستان و قرقیزستان مذاکراتی داشتیم، مقامات قرقیزستان امروز برای بازدید از بنادر جنوبی، به این مناطق سفر کرده‌اند. همچنین پیشرفت‌هایی در مذاکرات با کشورها داشتیم که ۷۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت حاصل و توافقاتی هم شده و امیدواریم به نتیجه برسد. آقای محمدی‌بخش در جریان مذاکرات با کشورها در بخش هوایی قرار دارد.
 
به گفته این عضو کابینه دولت، بخش هوایی کشور امروز مشکلاتی مانند تأخیرهای پروازی دارد؛ این بخش، مؤلفه اصلی ارتباط با کشورهای مختلف است.
 
قاسمی امروز در حاشیه مراسم معارفه رییس جدید سازمان هواپیمایی در جمع خبرنگاران درباره قیمت بلیت هواپیما و اینکه چرا تکلیف آن روشن نمی شود اظهار کرد: فردا جلسه ای با حضور نمایندگان شرکت های هواپیمایی داریم که در آن جلسه تکلیف قیمت بلیت هواپیما را روشن خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا قیمت بلیت هواپیما کاهش پیدا می کند یا خیر؟ گفت: در این جلسه به دنبال متقاعد کردن ایرلاین ها برای کاهش قیمت بلیت هواپیما هستیم.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر برجام به نتیجه برسد آیا قرارداد با بوئینگ و ایرباس احیا خواهد شد یا خیر؟ گفت: این مسئله چندان مشخص نیست و نمی توان پیش بینی درباره آن کرد. چرا که باید ببینیم که برجام به کجا خواهد رسید؟ اما در حوزه هوایی و دیگر بخش ها جمهوری اسلامی ایران به دنبال رفع تحریم ها و استفاده از تکنولوژی روز خواهد بود.

قاسمی ادامه داد: هر کسی بتواند با ساز و کاری مناسب صنعت هوایی ایران را تقویت کند از آن استقبال  می کنیم.

باز شدن سامانه نهضت ملی مسکن برای مجردها پس از جلسه با رئیس جمهور

وی درباره ثبت نام مجردها در سامانه نهضت ملی مسکن گفت: آخر همین هفته شورای عالی مسکن جلسه ای با حضور رئیس جمهور خواهد داشت و بعد از آن سامانه ای را برای ثبت نام مجردها باز می کنیم.

وزیر راه و شهرسازی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کنترل هوشمند کرونا و سفرها از ابتدای آذر ماه آغاز خواهد شد یا خیر؟ اظهار کرد: جلسات متعددی در این زمینه داشتیم و امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم کنترل هوشمند کرونا را در بخش های مختلف حمل و نقل مانند سفرها اجرا کنیم.

قاسمی همچنین در جلسه تودیع و معارفه رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: خیلی ها انتظار داشتند با شروع تحریم ها ایران دیگر پرنده ای نداشته باشد اما امروز بخش هوایی در حوزه داخلی و خارجی به خوبی کار می کند و توان و قابلیت ساخت بسیاری از تجهیزات را که به آن نیاز داریم دارد. صنعت هوایی به لحاظ تکنیکالی بودن نیازمند اقدامات موثرتر و توجه به دانش فنی داخلی است و باید ناوگان هوایی ایران تقویت شود.

وی عنوان کرد: حمل و نقل از مولفه های مهم در وزارت راه و شهرسازی است که در حوزه های زمینی، ریلی، دریایی و هوایی نیازمند اقدامات مهمی هستیم. چرا که با وجود ۱۴۰۰ کیلومتر راه آهن متاسفانه وضعیت صنعت ریلی ما مناسب نیست و در حوزه های اتصال به کوریدورهای بین المللی و ناوگان با مشکلاتی مواجه هستیم. همچنین در حوزه ناوگان زمینی و باری و مسافری نیز مشکلاتی داریم که می توان به بالا بودن متوسط عمر ناوگان اشاره کرد. البته جلسات متعددی در این زمینه با وزارتخانه های مرتبط مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته ایم تا بتوانیم ناوگان حمل و نقل کشور را در حوزه های مختلف نوسازی کنیم.

انتهای پیام

https://www.dana.ir/1784280
ارسال نظر
نظرات