شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مازندران
ساعت: 11:41 منتشر شده در مورخ: 1400/08/24 شناسه خبر: 1784419
«جای خالی را با کتاب خوب پُر کنیم»؛

خانواده، نقطه آغازین ایجاد عشق به کتابخوانی/ علت عمده کتاب‌گریزی در جامعه چیست؟

خانواده، نقطه آغازین ایجاد عشق به کتابخوانی/ علت عمده کتاب‌گریزی در جامعه چیست؟
کتاب محصول تجربه‌های بشری و خلاقیت‏‌های ذهنی و آموخته‏‌های دراز مدت انسان است؛ سهم کتاب در انتقال دانش‌‏ها، گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بلاغ، در سال 1372 خورشیدی 24 آبان به عنوان روز کتاب و کتاب‌خوانی تعیین شد. این روز، یکی از روزهای هفته کتاب نیز هست. نخستین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در روزهای چهارم تا دهم دی ماه سال 1372 با پیام رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برگزار شد.

در هفته کتاب، در مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها، و استان‌های کشور نمایشگاه‌ها و جشن‌های کتاب و سخنرانی در موضوع چاپ و نشرِ کتاب برگزار می‌شود.

کتاب، محصول تجربه های بشری و خلاقیت های ذهنی و آموخته های دراز مدت انسان است. سهم کتاب در انتقال دانش ها گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است. کتاب وسیله ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می ماند و به آیندگان منتقل می شود. پدید آوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب از توصیه های مهم اولیای دین است و به گسترش دانش کمک می کند و به عنوان یک میراث فرهنگی برای نسل های آینده ماندگار می شود.

مطالعه و کتابخوانی

بی گمان، هیچ ذخیره و میراثی سودمندتر و با ارزش تر از کتاب نیست؛ چرا که کتاب، مایه آرامش روحی انسان است. کتاب همدمی است که اندوه را می زداید و مطالعه کننده را از تنهایی در می آورد و به او حکمت‌های جان پرور می آموزد.

در واقع وقتی جهل و بی خبری، جامعه ای را از پای درآورد، یا شبهه ها ذهن جوانان را فلج کند، بدون شک یکی از مهم ترین کارهایی که می تواند آفت جهل را بزداید، مطالعه است و آنچه می تواند شبهه های ذهنی را دفع کند و ایمان و اطمینان را به قلب ها باز آورد، کتاب خوانی است. گرفتاران در چنبره پرسش ها و محاصره شدگان در میان انبوه شبهه ها، می توانند برای استمداد فکری به کتابخانه مراجعه کنند و از آن جا نیرو گیرند و به جنگ شبهه ها بروند و پاسخی در برابر القائات و شبهه افکنی های دیگران بیابند.

یک کتاب خوب، ماندگار و تأثیر گذار، چگونه به یک اثر خاطر آفرین و ماندگار بدل میشود؟ یکی از مهم ترین ویژگیهای چنین آثاری، در نظر گرفتن این نکته مهم است که این گونه کتابها دست کم پاسخی به یکی از سوالها و یا نیازهای مخاطبان خود بدهند، پاسخی که با توجه به اولویتها، زیبا و متین و استوار و قانع کننده باشد. برای این که اثری ماندنی بشود، باید خوب باشد. آثار خوب میماند، در دلها جای میگیرند و کهنه نمیشوند. خوب هم که میگوییم یعنی پاسخ به یک سوال و یک نیاز باشد. خوب فقط معنایش این نیست که از لحاظ هنری خوب تنظیم شده باشد و خیلی عمیق باشد، بلکه ممکن است اینطور نباشد، لیکن پاسخی به یک نیاز باشد.

 بی تردید، به همان اندازه که می توانیم از کتاب بهره بگیریم، ممکن است در معرض آفت ها و خطرهای نوشته های سست و بیمار و مسموم و انحرافی هم قرار گیریم. راه دادن کتاب های ناسالم به مدرسه ها و خانه ها، در واقع مسمومیت فکری و اخلاقی نسل ما را به دست خودمان فراهم می آورد. بنابراین، نظارت بر چاپ کتاب و بررسی محتوای آن، در جامعه سلامت خواه و دوراندیش ضروری است. آنان که به سلامت اندیشه و باورها و گرایش های افراد جامعه دل بستگی دارند، نمی پذیرند که در عرضه آثار منتشر شده، حدّ و مرز و نظارت و محدودیتی نباشد.

شناخت کافی از سلامت و صحت کتاب

یکی از مفیدترین اطلاعات برای کتابخوان، شناختن آثار خوب و جدید، شناخت نویسندگان متعهد و سالم و آگاهی از مؤسسات انتشاراتی متعهد است. نشان «استاندارد» به عنوان نشانه مرغوبیت کالا، نباید تنها در فرآورده های خوراکی و مصرفی و کالاهای خانگی و صنعتی مورد نظر باشد، بلکه آثار فرهنگی و فرآورده های علمی و فکری هم باید مطابق استانداردهای عقلانی و دینی و ارزشی تهیه شود تا جامعه را به فساد و تباهی و بیماری نکشد. روشن است که خوانندگان آثار و خریداران کتاب و مشتریان مطبوعات و جراید نیز باید به این علایم استاندارد توجه کنند و هر کتاب را نخرند و نخوانند و به هر نویسنده و ناشر، اطمینان صد در صد نکنند و تا شناخت کافی از سلامت و صحت کتاب خاصی پیدا نکرده اند، در روح و اندیشه خود و فرزندانشان را به روی کالاهای ناسالم و زیان بار فکری نگشایند.

برای ایجاد علاقه به کتاب و کتابخوانی، عوامل متعددی نقش دارند که نخستین آنها «خانواده» است. در واقع نقطه آغازین ایجاد عشق و علاقه به کتاب و کتابخوانی از خانواده آغاز می گردد؛ زیرا طبق دیدگاه روان شناسان، شخصیت و هویت کودک در قدم اول در خانواده شکل می گیرد. به طور طبیعی والدین علاقه مند به کتاب فرزندانی دوستدار مطالعه خواهند داشت و عکس آن نیز صادق است.

تجربه نشان داده است که فرزندانی که در خانواده های اهل دانش بزرگ می شوند، میزان مطالعه و گرایش به کتابخوانی در آنان نسبت به خانواده هایی که تمایلی به کتاب و مطالعه ندارند بسیار بیشتر است. اکثر علما و دانشمندان در خانواده هایی رشد نموده اند که والدین آنان اهل مطالعه و پژوهش بوده اند. زمانی که فرزندی می بیند که کتابخانه ای در خانه هست و پدر و مادر و همگی اعضای خانواده، ساعاتی را به مطالعه اختصاص می دهند، دیگر، حتی نیاز به گفتن این که «باید مطالعه کنی» وجود ندارد.

 علت عمده کتاب گریزی در جامعه
یکی از مشکلات و کاستی های جامعه ما گریز از کتاب و پایین بودن سطح فرهنگ مطالعه است. این نقیصه، ریشه ها و علت های مختلفی می تواند داشته باشد که شاید در رأس آنها «عدم احساس ضرورت» است. تا وقتی انسان در وضعیت «نیاز» قرار نگیرد، در پی رفع آن نخواهد افتاد.

اگر در پاسخ شبهه های اعتقادی و پرسش های سیاسی دربمانیم، یا در مجلس و محفلی که از موضوع خاصی صحبت به میان می آید، احساس کنیم در آن زمینه بی اطلاعیم و شرمسار شویم و احساس کنیم از چرخه زمان و گردونه پرشتاب مسایل علمی و فکری جامعه عقب مانده ایم، نسبت به خلأ و نیاز آگاه می شویم و این می تواند شوق به مطالعه و کتابخوانی را در ما تقویت کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در گفت و گو با خبرنگار از انتشار460 عنوان کتاب با تیراژ تقریبی ۳۲۰ هزارجلد توسط نویسندگان و ناشران استان در هشت ماهه اول سال جاری خبرداد.

عباس زارع، رونمایی از تازه‌های کتاب در سراسر استان،آیین باشکوه معرفی کتاب سال، برپایی کارگاه‌های تخصصی و تحلیلی و نشست‌های علمی را مهمترین برنامه‌های هفته کتاب امسال در استان دانست.

زارع، در تشریح برنامه‌های هفته کتاب استان، رونمایی از ۲۹ عنوان کتاب فرهنگ بومی مازندران، نخستین رونمایی از کتاب سال که فراخوان آن در جشنواره پارسال منتشر شده، رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر حاشیه کتاب یکی از مادران شهدا در کشور و در مازندران؛ کتاب سربند‌های بی سر از خاطرات ۲۹ شهید دفاع مقدس و مدافع حرم، تجدید میثاق با شهدا و بزرگداشت ناشران و نویسندگان متوفی، تبیین حیات علمی در حلقه شاگردان علامه طباطبایی؛ با تاکید بر حیات علمی علامه حسن‌زاده آملی، آیین رونمایی کتاب (رونمایی از 29 عنوان  ایثار و شهادت،کتاب فرهنگ بومی  استان وکتاب استاد حسن زاده آملی) برپایی مراسم اختتامیه جشنواره  های کتاب محور-  همایش تجلیل از ناشران و نویسندگان

به گفته زارع؛ تلاش می‌شود در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی از همه ظرفیت‌های موجود استفاده شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران نیز در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: همزمان با هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار بیش از 446 برنامه در سطح استان برگزار می‌شود.

آرزو ولیپور با گرامیداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار  اظهار کرد: در مدت دو سال گذشته در ایام کرونا اقدامات و برنامه‌های بسیار خوبی از سوی کتابخانه های عمومی استان انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه تمامی برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی در سال جاری با حضور مردم و علاقمندان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود، تصریح کرد: امسال با درنظر گرفتن وضعیت کرونایی، برنامه‌های متنوعی از سوی کتابداران کتابخانه‌های عمومی با مشارکت ادارات و نهادهای مختلف استان تدارک دیده شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران گفت: 446 برنامه متنوع فرهنگی در کتابخانه عمومی استان به مناسبت بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی از 24 آبان لغایت اول آذرماه برگزار می‌شود.

بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از بیست‌وچهارم آبان‌ماه تا یکم آذرماه ۱۴۰۰ با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پُر کنیم» در سراسر کشور برگزار می‌شود.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1784419
ارسال نظر
نظرات