شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 11:25 منتشر شده در مورخ: 1400/08/25 شناسه خبر: 1784693
خرمای سیستان و بلوچستان مشهور اما گمنام است؛

بسته بندی و فرآوری محصولات؛ راه‌حلی برای رونق تولید/ حمایت از سرمایه گذاران اولویت دولت باشد

بسته بندی و فرآوری محصولات؛ راه‌حلی برای رونق تولید/ حمایت از سرمایه گذاران اولویت دولت باشد
در حالی سیستان وبلوچستان رتبه دوم سطح زیرکشت و میزان تولید خرما را در بین استان‌های کشور داراست که این مهم ضرورت نیاز برای راه اندازی واحدهای فرآوری و بسته بندی خرما را در راستای رونق تولید و اشتغال دو چندان کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، طبق آمار سازمان خواربار جهانی در حال حاضر بیش از یک میلیارد و ۳۵۳ هزار هکتار نخلستان در دنیا وجود دارد که سالانه حدود هشت میلیارد و ۴۶۰ هزار تن خرما از این نخلستان‌ها برداشت و روانه بازارهای متعدد می‌شود.

در این بین در 15 استانِ ایران این محصول کشت و گفته می شود بیش از ۲۵۰ هزار هکتار نخلستان وجود دارد که از میان استان‌های خرماخیز، پنج استان سیستان وبلوچستان، خوزستان، بوشهر، فارس و جنوب کرمان بیش از ۹۹ درصد خرمای کشور را تولید می‌کنند.

به لحاظ سطح زیرکشت و میزان تولید خرما سیستان وبلوچستان در بین استان‌های کشور رتبه دوم را دارا بوده به گونه ای که ۴۱ درصد سطح محصولات باغی این خطه به کشت خرما اختصاص دارد.

به اذعان مسئولان مربوطه در استان از ۶۲ هزار و ۹۱۴ هکتار نخلستان موجود در این خطه ۴۹هزار و ۷۱۸ هکتار بارور بوده و سالیانه بیش‌از ۲۵۰ هزار و ۸۹۸ تن انواع خرما در این استان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

فقدان امکانات و ضعف بسته بندی موجب گمنامی محصول است
 


 
با این تفاسیر حال آنچه مهم است اینکه آن طور که باید و شاید نامی از خرمای سیستان و بلوچستان در بازارهای داخلی و خارجی شنیده نمی‌شود و به واقع خرمای مشهور آن گمنام مانده است.

اگرچه بهترین خرمای جهان در سیستان و بلوچستان تولید می شود اما فقدان امکانات و ضعف بسته بندی استان موجب گمنامی آن شده است.
 
بسته بندی و فرآوری محصولات کشاورزی اشتغال را رونق می دهد

در این زمینه مجتبی شجاعی، فرماندار دلگان در گفت وگو با خبرنگار ما پیرامون بسته بندی محصولات خرما و حمایت از سرمایه گذاران در این عرصه، بیان کرد: یکی از ایراداتی که در عرصه محصولات کشاورزی وجود دارد عرضه آن در بازار مصرف و پس از آن بسته بندی، برندسازی و تجاری سازی است.

وی افزود: در شهرستان دلگان حدود 9 هزار هکتار از مزارع زیر کشت محصول خرما بوده که پنج هزار و 500 هکتار آن بارور و انواع مضافتی، ربی، زاهدی، مجول، پیارم و هلیله تولید کرده، و سالیانه حدود 36 تن محصول خرما برداشت و روانه بازار مصرف می کند.

این مسئول با بیان اینکه بزرگترین مجتمع کشت و صنعت استان در منطقه جلگه چاه هاشم راه اندازی شده است، گفت: پیش از این خرمای شهرستان به صورت فله ای یا با بسته بندی شهرستان ها و استان های دیگر مانند بم به بازار مصرف عرضه می شد که با راه اندازی این مجتمع هم محصولات تولیدی مجتمع و هم محصولات خریداری شده از کشاورزان با بسته بندی خاص این منطقه و مجتمع وارد بازار شده؛ که برای شناسایی این برند در بازار نیازمند وقت هستیم.
 

 
وی با اشاره به اینکه چندین سال است که رهبر انقلاب شعار سال را در راستای حمایت و رونق از تولید مطرح می کنند، ادامه داد: در این راستا سرمایه گذاران با اولویت بومی و حمایتی که از آنها صورت می گیرد باید اقدام به راه اندازی صنایع بسته بندی کنند که تاکنون نیز دو مورد در شهرستان های خاش و سراوان دایر شده است.
 
رونق اشتغال با بسته بندی و فرآوری محصولات کشاورزی

شجاعی اذعان کرد: با توجه به میزان برداشت خرما در این خطه ضرورت دارد دو یا سه واحد فرآوری و بسته بندی خرما در استان راه اندازی شود تا اشتغالزایی و سود آن در استان به ثمر نشیند نه در سایر نقاط دیگر؛ که در این زمینه نیز می توان انواع شکلات و مشتقات خرما تولید و صادر کرد و دیگر شاهد از بین رفتن محصول در پای درختان نبود.

سرمایه گذاران حمایت می شوند

وی اظهار کرد: دولت از محل صندوق توسعه ملی تسهیلات روستایی عشایری آمادگی آن را دارد هر سرمایه گذاری که رغبت به سرمایه گذاری دراین بخش و سایر بخش ها مانند شیلات، دام یا صنایع دستی دارد و خواهان ایجاد اشتغال است را حمایت و در ارائه مجوزها تسریع کند؛ کما اینکه طی سه سال اخیر بالغ بر 120 میلیارد تومان تسهیلات از طریف بنیاد برکت و صندوق ملی توسعه به مشاغل خرد در منطقه دلگان اختصاص یافته تا حمایت از بخش کشاورزی صورت گیرد.
 

 
فرماندار دلگان در ادامه با بیان اینکه این منطقه رتبه نخست تولید خرما در استان را دارد، گفت: برای بهره وری بهتر و مطلوب تر از محصول خرما اقدام به استفاده از سیستم های نوین آبیاری در مزارع کرده ایم.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1784693
ارسال نظر
نظرات