شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 11:28 منتشر شده در مورخ: 1400/08/26 شناسه خبر: 1785032
گزارشی از وضعیت تنش آبی در شهرستان شیروان؛

۶۰ درصد روستاهای شیروان دچار تنش آبی هستند/ پیشرفت فیزیکی ۹۷ درصدی تصفیه خانه فاضلاب شیروان

۶۰ درصد روستاهای شیروان دچار تنش آبی هستند/ پیشرفت فیزیکی ۹۷ درصدی تصفیه خانه فاضلاب شیروان
کاهش دبی آب چاه‌های شهرستان شیروان و خارج شدن سد بارزو به دلیل خشکسالی های اخیر از منابع تامین آب شرب این شهرستان باعث شده تا هم اکنون ۶۰ درصد روستاهای شیروان با تنش آبی روبرو شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر اترک از شیروان، تا بیست سال پیش مهمترین سرمایه ملی کشورها، انرژی بود اما در آینده ای نه چندان دور آب را با نفت معاوضه خواهند کرد. برای آنکه این تصور از آینده، زیاد دور از ذهن نباشد کافی است که به این نکته توجه کنیم که برای انرژی، بجز نفت جایگزین های نه چندان ارزان تر در دسترس بشر است اما جایگزینی برای آب فعلا وجود ندارد و امروزه تاکید بر صرفه جویی و استفاده از منابع آبی است. 72 درصد حجم بدن انسان از آب تشکیل شده است و این خود نشان دهنده اهمیت آب در زندگی انسان است.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که امروزه سفره های آب زیرزمینی، خصوصا در شهرهای بزرگ و پرجمعیت دنیا، دارای مشکلات فراوانی است که دلیل این معضلات، نفوذ فاضلاب های صنعتی، وجود چاههای جذبی دفع فاضلاب انسانی، استفاده بی رویه از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی، نفوذ کودهای شیمیایی و حیوانی به اعماق زمین است.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش جدید خود با عنوان «بررسی وضعیت تنش آب در سال ۱۴۰۰» اعلام کرد که در حال حاضر ۲۸۲ شهر ایران دچار تنش آبی هستند که این تعداد حدود ۴۸ درصد جمعیت کشور را در بر می‌گیرد. در این گزارش تاکید شده که تنش‌ آبی در شهرها و روستاهای ایران در حال گسترش است که این موضوع می‌تواند به نارضایتی اجتماعی منجر شود.

شهرستان شیروان از توابع خراسان شمالی هم یکی از شهرستان هایی است که به دلیل خشکسالی های پی در پی طی سال های اخیر هم اکنون با کاهش سطح دبی آب چاه ها مواجه شده و هم اکنون شصت درصد روستاهای آن با تنش آبی مواجه هستند.

کمبود اعتبار برای تکمیل تصفیه خانه این شهرستان و کلنگ زنی های چندین باره و بی نتیجه احداث چاه آب در برخی از روستاهای این شهرستان باعث نارضایتی مردم شده است.

کلنگ زنی چندین باره

یکی از اهالی روستای بی بهره در ارتباط تلفنی با خبرنگار ما در خصوص نبود لوله کشی آب شرب در این روستا گفت: روستای بی بهره چند چاه دارد، آب هم دارد و با وجود گلنگ زنی چندین باره  پروژه خط انتقال آب به روستا هنوز این مهم به سرانجام نرسیده است.

وی ادامه داد: با وجود اینکه همه روستاهای اطراف دارای آب شرب هستند اما روستای بی بهره با اینکه چاه آب دارد اما هنوز مردم منتظر خط انتقال آب هستند.

کلنگ زنی در گرماب اشتباه بود

یکی از اهالی روستای گرماب یکی دیگر از روستاهای دارای تنش آبی از توابع شهرستان شیروان نیز در گفتگو با خبرنگار عصراترک در شیروان گفت: در چند وقت گذشته مسئولین برای کلنگ زنی چاه آب به روستا آمده بودند ولی بخاطر اینکه چاه در مسیر سیل بود با مقاومت مردم روبرو شدند.

وی ادامه داد: جای سئوال است که کارشناسان حوزه آب چگونه محل حفر چاه را بررسی می کنند که متوجه این امر ساده نمی شوند، گناه این مردم در این سرما و بی آبی چیست؟

برخی از مناطق حسین آباد هر ۷۲ ساعت ۲ ساعت آب دارند

رشید رضائی یکی از اهالی روستای حسین آباد از دیگر روستاهای مواجه با تنش آبی نیز در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: برخی از مناطق این روستا هر ۷۲ ساعت یکبار آب دارند و این آبرسانی حتی با زمان بندی دقیق انجام نمی شود.

وی گفت: گاهی هم دیده شده آبی که با تانکر از روستای قلجق برای اهالی روستای حسین آباد آورده می شود، کیفیت مناسبی ندارد.

رضائی ادامه داد: روستای حسین آباد یکی از بزرگترین روستاهای شهرستان است ولی مسئولین خیلی وقت است که خبری از مشکلات مردم این منطقه نمی گیرند.

تنش آبی در ۶۰ درصد روستاهای خراسان شمالی

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان شیروان با اشاره به اینکه ۹۵ درصد چاه های سطحی و چشمه های این شهرستان با کاهش دبی آب مواجه هستند، گفت: ۶۰ روستاهایی که از چاه سطحی و چشمه استفاده می کنند دچار تنش آبی هستند.

شهرام رمضانی، مدیر آب و فاضلاب شهرستان شیروان در گفتگو با خبرنگار عصراترک در شیروان اظهارداشت: تصفیه خانه فاضلاب شیروان ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و زودی و احتمالا تا قبل از دهه فجر به افتتاح می رسد.

رمضانی اظهارکرد: از ۱۷۰ کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب شهری شیروان ۵۱ کیلومتر اجرا شده و امیدواریم فاز اول تصفیه خانه فاضلاب شیروان که یکی از مهم ترین پروژه های عمرانی استان است در دهه فجر به بهره برداری برسد.
 


 

وی ادامه داد: هم اکنون ۱۲۰ متر از شبکه جمع آوری فاضلاب شهری باقی مانده است که برای هر متر آن ۳ میلیون تومان با قیمت های حال حاضر نیاز است.

رمضانی با بیان این که در ۶ ماهه اول سال جاری پنج هزار و ۱۳۷ متر مکعب مصرف آب در شیروان داشته ایم، افزود: در این مدت ۴۳۰ متر اصلاح شبکه شهری و روستایی، یک هزار و ۶۹۸ متر توسعه شبکه، ۲۹۱ مورد تعویض کنتور، ۷۱ مورد بازسازی انشعابات و ۷ مورد تعویض شیرفلکه های قدیمی صورت گرفته است.

وی هدررفت آب در شبکه آب شرب روستایی را حدود ۳۵ درصد اعلام و اضافه کرد: متاسفانه به دلیل خشکسالی های اخیر، بسیاری از روستاهای شهرستان با تنش آبی رو به رو هستند که آب رسانی به روستاهای مشکل دار با تانکر انجام می شود و پروژه های آب رسانی نیز همزمان در بسیاری از روستاها در حال اجراست.

شهرام رمضانی با اشاره به اعتبارات سال ۹۹ که ۵ میلیارد بوده و در سال جاری به ۴۲ میلیارد افزایش یافته است،گفت: پروژه آبرسانی به روستای حسین آباد که از روستاهای پر جمعیت شهرستان است فاز اول آن به اتمام رسیده است و با توجه به اینکه پیمان کار آن مشخص بوده و ردیف اعتباری نیز دارد، لوله ها خریداری و چند روز آینده شروع بکار خواهد شد.

وی با اشاره به این که ۵ سال است که اصلاح شبکه در شیروان صورت نگرفته است، تصریح کرد: پروژه مجتمع چاه آبرسانی روستاهای خطاب، پیرشهید، چلو و گرماب بزودی کلنگ زنی خواهد شد.

مدیر آبفا شیروان خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۹ روستای شهرستان شیروان با تانکر آبرسانی می شوند و به جز روستای حسین آباد که روزانه با تانکر آب به مخزن آن تخلیه می شود، روستاهای قلعه حسن، باغ، دده خان، اوغاز تازه، ورقی و باداملق هر چند روز یک بار آبرسانی می شود.

 رمضانی گفت: دستور تهیه تانکر ی ک هزار و ۸۰۰ لیتری با پیگیری های علی جدی، نماینده شیروان در مجلس شورای اسلامی  از وزیر نیرو اخذ شده است.

رمضانی با اعلام این که به دلیل فرسودگی شبکه شهری، ۲۷ درصد آب شرب شهر شیروان در شبکه هدر می رود، افزود: تقریباً ۳۲ درصد شبکه آب شرب شهری شیروان فرسوده و قدیمی است که برای نوسازی آن ۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی تصریح کرد: آب شرب شهر شیروان از سد بارزو و ۱۹ حلقه چاه تامین می شود که هم اکنون به دلیل پایین آمدن میزان آب سد بارزو، این منبع تامین آب شرب از مدار تامین آب شرب شیروان خارج شده است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1785032
ارسال نظر
نظرات