شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 11:14 منتشر شده در مورخ: 1400/09/01 شناسه خبر: 1786287
کارشناس بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی:

کووید ۱۹ "سل" را در خراسان شمالی افزایش داد/ آزمایش‌های تشخیص و درمان سل رایگان است

کووید ۱۹ "سل" را در خراسان شمالی افزایش داد/ آزمایش‌های تشخیص و درمان سل رایگان است
فلوریا انفرادی با اشاره به اینکه در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع بیماری سل، می تواند کشنده باشد، گفت: علائم تنفسی مشترک در سل و کرونا، باعث شده که افراد تمام سرفه ها را به بیماری کووید نسبت دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ فلوریا انفرادی، کارشناس بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک، پیش بینی بر این اساس بود که بیماری سل در جامعه کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه با گذشت دو سال از بیماری کرونا در بین مردم، متاسفانه بیماری سل نیز افزایش یافته است، گفت: براین اساس که افراد به دلیل ماندن بیشتر اوقاتشان در منزل با خانواده ارتباطات بیشتری داشتند و بیماری را منتشر و منتقل کردند.

انفرادی با بیان اینکه بیماری سل از بیماری های قدیمی و دارای تاریخچه چند صدساله است و در صورت عدم تشخیص و درمان می تواند کشنده باشد، گفت: گروه زیادی از افراد مبتلا به بیماری سل نسبت به مراجعه مراکز درمانی جلوگیری می کنند که متاسفانه همین امر باعث گسترش این بیماری در افراد شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برخی از بیماران مبتلا به سل در درجات شدیدتر بیماری به مراکز درمانی مراجعه می کنند، گفت: گفتنی است که به دلیل تشخیص دیگرهنگام بخش زیادی از ریه درگیر شده و افراد زیادی را نیز آلوده کرده‌اند.

وی با بیان اینکه علائم تنفسی کرونا مشابهت زیادی به علائم تنفسی سل دارد، افزود: براین اساس کسانی که به بیماری سل مبتلا شده اند، تمام سرفه ها را به بیماری کووید نسبت می دهند و این را از عوارض کرونا می دانند.

انفرادی با بیان این که سل در سایه کرونا قرار گرفته و موجب فریب بیماران شده است، توصیه کرد: افرادی که سرفه بیش از دو هفته یا علائم عمومی این بیماری را دارند  سریع تر به مراکز درمانی مراجعه کنند .

وی ادامه داد: آزمایش ها برای تشخیص این بیماری و درمان بیماری سل رایگان است و فقط مراکز بهداشتی درمانی داروها را ارائه می دهند. علائم تنفسی و سرفه بیش از دو هفته، وجود خلط و خلط خونی، تب، تعریق شبانه کاهش وزن، بی اشتهایی و بدخلقی و کاهش وزن در کودکان می تواند از علائم بیماری سل باشد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1786287
ارسال نظر
نظرات